LIFESTYLE Zdrowie

Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna

Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna
Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób

Data publikacji: 2020-05-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych.

Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna Zdrowie, LIFESTYLE - Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych. W populacji osób starszych jest główną przyczyną niepełnosprawności, powoduje ból i ograniczenia w aktywności oraz życiu społecznym.Trzeba pamiętać o tym, że wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na szybkie złagodzenie bolesnych dolegliwości i uniknięcie niesprawności.

 

– Diagnozę ustala się na podstawie badań obrazowych (zdjęcie RTG stawu, badanie USG, tomografia komputerowa) lub badań laboratoryjnych w celu wykluczenia innych chorób reumatologicznych – mówi Sławomir Borowik, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Leczenie zachowawcze

Chorobę zwyrodnieniową stawów charakteryzuje ból związany z rozpoczynaniem ruchu, ograniczenia ruchome. Dotyczy to zarówno stawów biodrowych, jak i kolanowych.

– Omijając leczenie operacyjne można zastosować leczenie zachowawcze, czyli farmakologiczne. W tym przypadku rozpoczynamy od stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych NLPZ, a następnie leków sterydowych podawanych bezpośrednio do stawów- mówi specjalista z Omedy.  – Kolnejny etap leczenia zachowawczego opiera się na medycynie regeneracyjnej. Tu zaleca się leki na bazie siarczanu glukosarminu i siarczanu chondroityny.

W zachowawczym leczeniu zwyrodnień stawowych specjaliści polecają również kwas hialuronowy, kolagen oraz  koloidowy roztwór jonów srebra – płynną protezę chrząstki.
Trzecia grupa leków to specyfiki naturalne pobierane z krwi pacjenta, czyli osocze i komórki macierzyste.

– Jeżeli chodzi o komórki macierzyste, to wciąż jest bardzo wiele niewiadomych w kwestii leczenia. Tak naprawdę nie ma wiarygodnych badań kontrolnych, ani widocznych efektów kuracji, więc w tym przypadku byłbym ostrożny. Natomiast podanie osocza bogatopłytkowego jak najbardziej jest wskazane u pacjentów, którzy borykają się ze zwyrodnieniem stawów. Dzięki niemu wytwarza się swego rodzaju kaskada, która uwalnia substancje biorące udział w regeneracji tkanek organizmu – mówi Sławomir Borowik.

A to już wiesz?  Wzrok najlepszy pod słońcem

Dieta i rehabilitacja
 
Leczenie zachowawcze nie jest w żadnym stopniu gwarancją powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Ortopedzi zalecają je pacjentom, u których występuje wczesne stadium choroby. W etapie zaawansowanym nieunikniona jest interwencja chirurgiczna.

– Trzeba pamiętać również o tym, że podczas leczenia zachowawczego muszą być spełnione warunki niefarmakologiczne. Należą do nich odpowiednio dobrana rehabilitacja i zbilansowana dieta, która umożliwia utrzymanie prawidłowej masy ciała – mówi Sławomir Borowik i dodaje, że pod pojęciem rehabilitacja kryje się codzienne, systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Nie powinno się przy tym nadwyrężać stawów.
Nadwaga to zazwyczaj główna przyczyna zwyrodnienia stawów, dlatego wraz z rozpoczęciem leczenia zachowawczo-ortopedycznego dobrze jest skonsultować się również ze specjalistą w dziedzinie dietetyki. Natomiast osoby, które chcą rozpocząć jakiekolwiek ćwiczenia i mają zbyt dużo kilogramów na swoim koncie, powinny dodatkowo zbadać swoją wydolność krążeniową.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Zwyrodnienie stawów? Może operacja nie będzie konieczna Zdrowie, LIFESTYLE - Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy