Brak wystarczających środków na leczenie zaćmy w Polsce powoduje, że chorzy czekają niekiedy nawet kilka lat w kolejce do zabiegu jej usunięcia. Mają też ograniczony dostęp do nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych. Obchodzony 15 października Międzynarodowy Dzień Niewidomych, zwany również Dniem Białej Laski, to okazja do zwrócenia uwagi na kwestie związane z zaćmą, która jest nie tylko problemem medycznym, ale też społecznym.
Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu i główną przyczyną utraty wzroku na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi z jej powodu ok. 800 tys. osób, z których do zabiegu jej usunięcia zarejestrowanych jest ok. 500 tysięcy. Polscy pacjenci mają bardzo utrudniony dostęp do leczenia. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców w Polsce wykonuje się ponad dwa razy mniej zabiegów usunięcia zaćmy niż w innych krajach w Europie, co sprawia, że średni czas oczekiwania w kolejce wynosi średnio 500 dni, a w niektórych ośrodkach dochodzi do kilku lat.
Obecna, obniżona w 2014 roku, wycena procedury usunięcia zaćmy w wielu przypadkach powoduje obniżenie jakości zabiegu. Dotyczy to głównie wykorzystywanych materiałów, w szczególności soczewek wewnątrzgałkowych. Już teraz, dla wielu ośrodków cena stanowi podstawowe kryterium wyboru soczewek. Dalsze obniżanie wyceny doprowadziłoby do sytuacji, że polscy pacjenci mieliby wszczepiane soczewki najniższej jakości – mówi Małgorzata Pacholec, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych. – Oficjalna interpretacja aktualnie obowiązujących przepisów prawa nie pozwala pacjentom na dopłacanie do soczewek o lepszej jakości lub bardziej zaawansowanych technologicznie w ramach procedury finansowanej ze środków NFZ. Ogranicza to dostęp pacjentów do najlepszych, dostępnych rozwiązań w zakresie leczenia zaćmy.
Zaćma to choroba, która polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia, której nie można poprawić poprzez zmianę okularów korekcyjnych. Zamglone widzenie wynika ze zmętnienia i ograniczenia przejrzystości soczewki w oku. W efekcie chora osoba może widzieć obraz jak przez brudną szybę, a w bardzo zaawansowanych przypadkach całkowicie stracić zdolność widzenia. Zapadalność na zaćmę rośnie wraz z wiekiem, niemniej coraz częściej choroba pojawia się poniżej 55 roku życia.
Nieleczona zaćma należy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż w 51 % przypadków przyczyną ślepoty jest zaćma.
Zaćma jest niemal w 100% przypadków całkowicie uleczalna poprzez wykonanie zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Zabieg ten uważany jest za jeden z dających najbardziej spektakularne efekty i skutecznych, spośród wykonywanych obecnie procedur chirurgicznych na świecie. Po przeprowadzeniu standardowego zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej około 95% pacjentów odzyskuje wzrok do stanu sprzed pojawienia się zaćmy.
Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej. U większości pacjentów nie ma żadnych wskazań do tego, by odwlekać operację. Wykonanie operacji we wczesnym etapie zaawansowania zaćmy jest łatwiejsze dla operatora, bezpieczniejsze dla chorego i pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań operacyjnych.
Decydując się na zabieg należy sprawdzić jakość wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej, ponieważ soczewki dostępne w ramach refundowanych zabiegów znacznie się między sobą różnią. Wybór soczewki ma znaczący wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie ? komfort życia po zabiegu usunięcia zaćmy.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych nie jest jedynie świętem obchodzonym przez osoby niewidome i niedowidzące. Jego celem jest przede wszystkim upowszechnienie wiedzy na temat schorzeń i wad wzroku oraz profilaktyki, która wraz z odpowiednią terapią może zapobiec upośledzeniu wzroku nawet u 80% chorych.
dostarczył infoWire.pl