Przyprawy Rośliny

Zioła prowansalskie – nie tylko do sałatki

Zioła prowansalskie – nie tylko do sałatki
Stefanowo, 21 lipca 2017 r. Informacja prasowa Zioła prowansalskie – nie tylko do sałatki Ta wyjątkowa kompozycja, której korzenie sięgają francuskiej Prowansji powinna znaleźć się

Stefanowo, 21 lipca 2017 r.
Informacja prasowa

Zioła prowansalskie – nie tylko do sałatki

Ta wyjątkowa kompozycja, której korzenie sięgają francuskiej Prowansji powinna znaleźć się w każdej kuchni. Jest niezwykle uniwersalna – nadaje smaku i aromatu zarówno sałatkom, daniom na bazie warzyw, zupom, twarogom jak i potrawom mięsnym. Dodatkowo pomaga zastąpić sól.

Łagodny klimat Prowansji to wymarzone miejsce dla aromatycznych tymianku i rozmarynu, stanowiących najważniejsze składniki ziół prowansalskich. To właśnie z tego regionu Francji wywodzi się ta popularna kompozycja przypraw. Pasuje zarówno do ciężkich i tłustych dań, jak i lekkich twarogów oraz sałatek.

W propozycji od Galeo znajdziemy aż 8 ziół, których wytrawny smak przywodzi na myśl wykwintną i równocześnie prostą kuchnię, bazującą na produktach wysokiej jakości. Każde z nich ma swoje charakterystyczne właściwości, które razem tworzą wyjątkowy efekt. Bazylia, zwana ziołem pomidorowym, pasuje do wielu warzyw i mięs, a dodatkowo poprawiając apetyt i ułatwiając trawienie, orzeźwia kompozycję. Majeranek o słodko-sosnowym zapachu, we Francji łączony jest tradycyjnie z ziemniakami, pomidorami czy wieprzowiną. Rozmaryn o silnym aromacie pasuje do mięs i pieczywa, a równocześnie konserwuje żywność. Cząber doskonale komponujący się z warzywami strączkowymi, jak również z wieprzowiną, baraniną czy kozimi serami, nadaje korzennego aromatu. Szałwia odpowiada za goryczkowy posmak kompozycji, a samodzielnie pasuje do potraw z wieprzowiny czy drobiowej wątróbki. Tymianek równocześnie odświeża i nadaje goryczki, podkreślając smak sosów, zielonej sałaty czy cielęciny. Oregano, znane również jako dziki majeranek, pasuje do ostrych dań oraz pomidorów i innych warzyw. Natomiast orzeźwiającej mięty Francuzi chętnie dodają do baraniny czy młodych ziemniaków.

O ziołach prowansalskich warto pamiętać, ponieważ pomagają ograniczyć ilość soli w przygotowywanych daniach lub całkowicie ją wykluczyć. Nie tylko wzbogacają smak i aromat, lecz także ułatwiają trawienie, co jest szczególnie istotne w przypadku ciężkich i tłustych potraw. Pasują praktycznie do wszystkiego z wyjątkiem deserów, czyli zup, sosów, warzyw, twarogów, różnych rodzajów mięs, ryb i sałatek. Można również zamiast dodawać kompozycji do dania, posypać nią węgiel podczas grillowania, aby nadać potrawie wyjątkowego aromatu.

A to już wiesz?  Czego pragną rośliny latem?

W domowej kuchni warto zastosować je do doprawienia klasycznego winegretu na bazie octu winnego i oliwy czy posypać nimi pieczone ziemniaki. Mogą stanowić doskonałą bazę marynaty do indyka lub kurczaka – samodzielną lub z dodatkiem soli, pieprzu, czosnku i oliwy. Doprawią również mięso mielone, sos pomidorowy lub urozmaicą smak grzanek, omletów czy wytrawnych naleśników.

Zioła prowansalskie Galeo znajdziemy w tradycyjnych sklepach spożywczych i sieciach lokalnych na terenie całego kraju, a także w sieciach Kaufland, Carrefour i E.Leclerc w opakowaniu 8 g w cenie ok. 1,29 zł.

***

Ratatouille

Składniki:
• cukinia
• bakłażan
• 4 pomidory (obrane ze skórki)
• 2 papryki – żółta i czerwona
• duża cebula
• 1-2 ząbki czosnku
• łyżeczka ziół prowansalskich Galeo
• szczypta pieprzu Galeo
• sól do smaku
• oliwa do smażenia

Przygotowanie:
Bakłażan kroimy w dużą kostkę, posypujemy solą i zostawiamy, żeby puścił sok. Osuszamy na sitku lub ręcznikiem papierowym, podsmażany na oliwie i przekładamy do garnka. Następnie podsmażamy kolejno pokrojone w kostkę cukinię oraz paprykę i również przekładamy do garnka. Na tej samej patelni szklimy cebulę w piórkach z drobno posiekanym czosnkiem, dodajemy pokrojone pomidory, doprawiamy ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem. Dusimy przez kilka – kilkanaście minut, dopóki nie odparuje część soku. Przekładamy do garnka z resztą warzyw i gotujemy całość jeszcze przez kilka minut.
Czas przygotowania: ok. 1 godz.
Koszt: ok. 15 zł, koszt jednej porcji: ok. 5 zł

O Galeo
Marka Galeo powstała w 2000 roku w odpowiedzi na ważny trend smart shoppingu obecny w Polsce i na świecie. Odpowiada na potrzeby osób, które każdego dnia samodzielnie przygotowują posiłki i szukają dobrej jakości produktów dostępnych w rozsądnej cenie. W portfolio marki znajdują się przyprawy, zioła, mieszanki przyprawowe oraz dodatki spożywcze niezbędne w każdej kuchni, dopasowane do dań najczęściej pojawiających się na polskich stołach. Galeo razem z markami takimi jak KAMIS, Ducros i Schwartz należy do światowego lidera w branży przypraw – firmy McCormick.

A to już wiesz?  Domowy ogródek – jak o niego dbać?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy