Data publikacji: 2018-12-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: ZDROWE, SZCZĘŚLIWE I MILE WIDZIANE ZWIERZĘTA – NIE TYLKO W ŚWIĘTA
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE
Związek między ludźmi a zwierzętami stał się jedną z najbardziej wyjątkowych. Ta szczególna relacja niesie ze sobą wiele dwustronnych korzyści. Otwarcie kolejnego przyjaznego zwierzętom biura oraz jeszcze więcej spotkań dogoterapeutycznych w szpitalach to owoce upływającego roku.
Warszawa, 18 grudnia 2018 – W historii świata związek między ludźmi a zwierzętami stał się jedną z najbardziej wyjątkowych i trwałych więzi. Dzielimy swoje życie i przestrzeń ze zwierzętami domowymi praktycznie od początku cywilizacji. Ta szczególna relacja niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron. Dlatego firma Mars odpowiedzialnie realizuje swoją misję tworzenia lepszego świata dla zwierząt, w którym zwierzęta są zdrowe szczęśliwe i mile widziane. Otwarcie kolejnego przyjaznego zwierzętom biura oraz jeszcze więcej spotkań dogoterapeutycznych w polskich szpitalach to owoce upływającego właśnie 2018 roku pod znakiem misji Mars Petcare w Polsce.
Zwierzęta domowe są nie tylko naszymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw, ale także partnerami w pracy i opiekunami. Na co dzień sprawiają, że się uśmiechamy, a badania naukowe potwierdzają, że obecność zwierząt niesie za sobą znaczące korzyści fizyczne i psychospołeczne. Mając na względzie dobro, jakie człowiek dostaje od czworonożnych przyjaciół, segment Petcare firmy Mars przyjął jako swoją misję Tworzenie lepszego świata dla zwierząt. Wszystko po to, aby w przyszłości na świecie zwierzęta domowe były zdrowe, szczęśliwe i mile widziane.
Zdrowe zwierzę to takie, które ma dostęp do zbilansowanej diety i opieki weterynaryjnej. Z kolei szczęśliwy kot czy pies to ten, który ma dom, a w nim odpowiedzialnych opiekunów, którzy wiedzą, jak zadbać o potrzeby swoich podopiecznych. Mile widziane zwierzęta są wtedy, gdy w społeczeństwie istnieje mniej barier dla zwierząt domowych – możemy je zabrać na wakacje, do pracy, czy nawet do szpitala. – mówi Marzena Ignaczak Dyrektor ds. Korporacyjnych w Mars Polska.
Firma w Polsce podejmuje szereg inicjatyw, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje projekt dogoterapii, który od blisko 2 lat realizuje w całym kraju razem z Fundacją „Dr Clown”.
DOGOTERAPIA, CZYLI TERAPEUTYCZNA MOC UŚMIECHU I PSÓW
Po pięciu dekadach badań nad relacjami człowieka ze zwierzęciem eksperci z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM należącego do firmy Mars dysponują naukowymi dowodami na to, że obecność psa pozytywnie wpływa m.in. na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie oraz buduje wiarę we własne możliwości. Wyjątkowe korzyści płynące z towarzystwa czworonożnego przyjaciela obserwujemy u dzieci, którym psy pomagają w radzeniu sobie z trudnościami czy w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma także śmiech. Z połączenia tych dwóch elementów: uśmiechu i towarzystwa psa zrodził się projekt dogoterapii realizowany przez Fundację „Dr Clown” we współpracy z Mars Polska. Zajęcia
dla chorych dzieci, z udziałem certyfikowanych terapeutów z psami oraz „doktorów clownów”, odbywają się regularnie już od blisko dwóch lat. W 2018 roku odbyło się już 189 takich spotkań, w których udział wzięły 1934 osoby i ponad 20 psów. Aktualnie w program włączonych jest 16 szpitali i ośrodków terapeutycznych w całej Polsce.
Dzieci, które przebywają w szpitalu, czy to dłużej, czy krócej, są poddane różnym procedurom i zabiegom przynoszącym negatywne emocje. Często nawet stała obecność rodzica nie daje dzieciom możliwości odreagowania stresu związanego z pobytem w szpitalu. W związku z tym odwiedziny w tym przypadku psa są wręcz wyczekiwane i bardzo mile widziane. Daje to impuls do zapominania o przykrych sprawach. Możliwość bezpośredniego kontaktu z psem jest świetnym "lekarstwem". I nasi pacjenci duzi i mali, jak i personel czekają na następne odwiedziny – mówi dr n. med. Agata Gajewska, Ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
DO PRACY Z PSEM
Pozytywne oddziaływanie psów okazuje się być pożądane także w miejscach pracy, gdzie pupile są coraz częściej i coraz chętniej mile widziane. Obecność psa w biurze daje poczucie komfortu, rozładowuje stres, zwiększa poziom aktywności fizycznej, poprawia wydajność i zwiększa poczucie zadowolenia. Mars Petcare z pasją podchodzi do zwierząt i wie, że posiadanie przyjaznych im biur służy zarówno pracownikom, jak i ich pupilom oraz pracodawcy. W badaniu PAWrometerTM (PAW = Pets at Work) pracownicy wskazali między innymi wzrost morale (93 procent), zmniejszenie poziomu stresu (93 procent), lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym (91 procent), większą lojalność względem firmy (91 procent) oraz zmniejszenie poczucia winy wynikającego z faktu zostawiania zwierząt w domu (91 procent). Odczucia badanych osób potwierdzają również badacze z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM. Wykazali oni, że pupil w biurze redukuje stres (obniża ciśnienie krwi w sytuacjach stresowych i stężenie kortyzolu oraz podwyższa stężenie hormonów szczęścia), wzmacnia współpracę i relacje między ludźmi. Jego obecność sprzyja produktywności i zwiększa poczucie satysfakcji z pracy. Jak się okazuje, psy mają również bezpośredni wpływ na biznes – wprowadzając przyjazną atmosferę, pozytywnie oddziałują na prowadzone negocjacje. Oddział Mars w Niepołomicach już od 2012 roku jest otwarty na obecność pupili, a pracownicy Mars Polska w warszawskim biurze od tego roku również mogą spędzać wspólny czas z czworonożnymi przyjaciółmi w pracy – „Uwielbiam psy, ich obecność w naszym biurze po prostu sprawia, że mój dzień jest dużo lepszy. Jeśli piesek wyraża zgodę na interakcję, to jestem wprost zachwycona i już nic nie zmieni tego fantastycznego dnia. Z punktu widzenia atrakcyjnego miejsca pracy to jest ogromny benefit i widoczny dowód naszej obietnicy lepszego świata dla zwierząt” – mówi Patrycja Łakomy z Zespołu Talent Acquisition Mars.
Należy zwrócić uwagę, że obecność pupili w biurze wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko samej przestrzeni, ale także procedur, aby wszystkim pracowało się bezpiecznie i komfortowo. Zanim więc otworzymy psom drzwi biura należy pamiętać o określeniu jasnych zasad obowiązujących opiekunów, ich podopiecznych i innych pracowników.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE