Żywienie

Zdrowe jelita = bezpieczna ciąża – daj swojemu dziecku dobry start

Zdrowe jelita = bezpieczna ciąża – daj swojemu dziecku dobry start
Komentarz eksperta Poznań, 14 września 2016 Zdrowe jelita = bezpieczna ciąża – daj swojemu dziecku dobry start Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że mikroflora ciężarnej

Komentarz eksperta
Poznań, 14 września 2016

Zdrowe jelita = bezpieczna ciąża – daj swojemu dziecku dobry start

Najnowsze badania i obserwacje pokazują, że mikroflora ciężarnej może wpływać na dziecko jeszcze przed narodzinami. Dlatego kobieta spodziewająca się potomka powinna o nią szczególnie zadbać. Już w brzuchu matki kształtuje się późniejsze zdrowie jej dziecka.

Dbaj o mikroflorę w ciąży
Mikroflora jelitowa dziecka zaczyna się kształtować w momencie porodu. Z aktualnych badań wynika jednak, że bakterie jelitowe kobiety ciężarnej mają bezpośredni wpływ na późniejszy profil bakterii jelitowych dziecka. Najbardziej pożądany dla odpowiedniej kolonizacji dziecka jest poród fizjologiczny oraz karmienie naturalne. U dzieci, u których z jakiegoś powodu kształtowanie się mikrobioty jelit jest zaburzone (poród przez cięcie cesarskie, karmienie mieszankami mlekozastępczymi, antybiotyki w pierwszych latach życia) częściej stwierdza się w latach późniejszych dolegliwości, takie jak: atopowe zapalenie skóry, alergie, nawracające infekcje, astmę oskrzelową, a także otyłość. Mikroflora przewodu pokarmowego odpowiada za prawidłowe kształtowanie się układu immunologicznego, to dobre bakterie budują niezbędną odporność. Nie bez przyczyny mówi się, że zdrowie pochodzi z jelit. Dlatego o mikroflorę dziecka należy dbać już od samego początku.

Dobry start dla Twojego dziecka
Poród to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na profil mikroflory jelitowej człowieka. Pojawienie się pierwszych bakterii w przewodzie pokarmowym niempwlęcia programuje jego dalsze zdrowie. Dziecko w trakcie porodu naturalnego ma kontakt z korzystnymi bakteriami, pochodzącymi z dróg rodnych matki. Warto jednak zadbać o to także w przypadku cesarskiego cięcia. Przy tego rodzaju porodzie można pomóc naturze. Dobrą praktyką może być przetarcie noworodka zaraz po urodzeniu gazą nasączoną dobrymi bakteriami z pochwy matki. Nie jest to jeszcze praktyka rutynowo wykonywana w Polsce. Równie istotnym elementem kształtującym mikroflorę jest sposób karmienia noworodka. W mleku matki znajdują się prebiotyki (pożywka dla dobry bakterii) oraz bakterie korzystne dla jego zdrowia.

A to już wiesz?  Głód? Wystarczy… garść odpowiedniej przekąski!

Czynniki zewnętrzne, oddziałujące na matkę w czasie ciąży, takiej jak: ogólny stan jej zdrowia, przyjmowane leki oraz odczuwany stres wpływają na jej profil mikroflory, ale także na stan jelit jej dziecka. Zauważono, że mogą one wywierać wpływ na przyszły rozwój mikroflory, a nawet zachowanie potomka.

Mikroflora jelit ma bardzo duży wpływ na ludzki organizm, już od poczęcia. Dlatego przygotowując się do roli matki warto pamiętać o tym, by jeszcze przed narodzinami zadbać o to, by zapewnić dziecku dobry start w dorosłe życie.

Anna Bartnicka
Kierownik ds. naukowych
Instytut Mikroekologii w Poznaniu

Dodatkowe informacje:
Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:
• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl.

A to już wiesz?  Skieruj pacjenta na drogę do zwycięstwa - żywienie medyczne wdrożone na każdym etapie drogi pacjenta może wesprzeć go w szybszym powrocie do zdrowia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy