Zdrowie

Z opuncji figowej olej, ale nie tylko

Z opuncji figowej olej, ale nie tylko
Z opuncji figowej olej, ale nie tylko… Z nasion opuncji figowej, czyli jednego z kaktusów, wytwarza się najcenniejszy olej na świecie. Nazywany jest naturalnym botoksem,

Z opuncji figowej olej, ale nie tylko…

Z nasion opuncji figowej, czyli jednego z kaktusów, wytwarza się najcenniejszy olej na świecie. Nazywany jest naturalnym botoksem, gdyż przeciwdziała starzeniu się skóry. Dodatkowo kupić można macerat z jej kwiatów w oleju arganowym. Jednak opuncja znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, gdyż wytwarza się z niej błonnik i produkty spożywcze.

Kobiety wschodu od tysięcy lat stosują olejki z opuncji figowej (kaktus z gatunku Opuntia Ficus Indica) do pielęgnacji twarzy i dłoni, a także okolic oczu, dekoltu i szyi. Do produkcji 1 litra oleju potrzeba ok. miliona pestek, z 460 kg świeżych owoców opuncji.

Witamina E.
Opuncja figowa to bogate źródło witaminy E, która zwana jest „witaminą młodości”, gdyż zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym dezaktywuje wolne rodniki, które powodują starzenie się komórek. Działa przeciwzapalnie, gdyż jej największą część stanowi przeciwzapalny gamma-tokoferol.

Wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu UV, a także zwalcza skutki promieni słonecznych. Ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach, wnika do głębszych warstw skóry i wzmacnia jej system odpornościowy.

Pozostałe witaminy.
Roślina ta zawiera kilkanaście innych witamin, m.in.:
– witaminę K1 w postaci filochinonu. To naturalny czynnik krzepnięcia, który poprawia koloryt zaczerwienionej skóry, z problemami pękających naczynek krwionośnych
– beta-karoten (prowitaminę A), który również wykazuje właściwości antyoksydacyjne i chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe.
W olejku z opuncji, poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych przekracza 75%. Wypełniają one niedobory składników tłuszczowych w skórze, stabilizując strukturę płaszcza hydrolipidowego i spowalniając utratę wody z komórek. Kwasy te łagodzą podrażnienia i stany zapalne oraz przyspieszają gojenie ran. Poza tym odbudowują komórki, dzięki czemu wygładzają i ujędrniają skórę.

W oleju z nasion tego kaktusa, znajduje się głównie kwas linolowy Omega-6 (ok. 60%), który jest niezbędny w procesie nawilżenia i ochrony skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Drugim co do ilości (do 25%) jest kwas oleinowy Omega-9, który ułatwia penetrację innych składników czynnych w głąb skóry.

A to już wiesz?  Nestmedic poszerza dostępność mobilnego KTG w kolejnych regionach Polski

Zastosowanie oleju z opuncji.
Nierafinowany olej z opuncji, dostępny na marokosklep.com, wytłaczany jest na zimno, z nasion kaktusów, które rosną w czystych regionach Maroka. Przeznaczony jest dla:
– cery dojrzałej, odwodnionej, zniszczonej, wrażliwej, ze zmarszczkami i przebarwieniami
– delikatnych okolic oczu, ust czy szyi
– suchych i zniszczonych włosów
– wysuszonych części ciała (stopy, dłonie)
– ochrony przed słońcem podczas opalania.

Macerat z kwiatów opuncji w oleju arganowym.
Wymyte z kwiatów opuncji, do oleju arganowego, związki bioaktywne stanowią kompozycję rewitalizującą dla skóry dojrzałej. Olej arganowy również jest bogatym źródłem antyoksydantów, opóźnia procesy starzenia, wygładza zmarszczki i spowalnia powstawanie nowych.

Macerat z kwiatów opuncji pomaga uniknąć reakcji alergicznej. Do tego uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność. Dlatego polecany jest do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do alergii, a także z problemem kruchych czy rozszerzonych naczynek.

Błonnik z opuncji.
Jednak kaktus ten ma zastosowanie nie tylko w kosmetyce, gdyż z jego wysuszonej próżniowo, a następnie sproszkowanej, łodygi wytwarza się nopal. W pudrze tym znajduje się duża ilość błonnika pokarmowego:
– rozpuszczalnego w wodzie (pektyny, gumy, śluzy), który pod wpływem wody pęcznieje i zwiększa swą objętość tworząc „galaretowaty” żel
– nierozpuszczalnego w wodzie (celulozy i hemicelulozy), który stymuluje motorykę jelit i podrażnia receptory błonowe, co sprzyja przemieszczaniu się pokarmów w jelitach.

Ponadto nopal zawiera minerały, witaminy (A, C i niektóre z grupy B) oraz aminokwasy (egzogenne i endogenne).

Zastosowanie proszku z nopalu.
Wysuszona i sproszkowana łodyga opuncji wspomaga:
– utrzymanie prawidłowej wagi: wypełnia żołądek wywołując uczucie sytości, dzięki czemu pomaga unikać podjadania
– redukcję cellulitu: zwiększa absorpcję wody z komórek, dzięki czemu obkurcza cellulit i sprawia, że jest on mniej widoczny
– oczyszczanie z toksyn, szkodliwych produktów fermentacji, złogów jelitowych i karcynogenów, zapobiegając ich przenikaniu do krwiobiegu
– utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi (nopal spożywany jest od wieków przez mieszkańców okolic Meksyku, gdzie odnotowuje się bardzo niską liczbę zachorowań na cukrzycę).

A to już wiesz?  Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie

Nopal zalewamy szklanką wody, mieszamy i pijemy. Można spożywać go również z jogurtem, maślanką, sokiem lub jako dodatek do sosów i potraw. Pamiętajmy, aby podczas jego stosowania pić dużo wody.

Wszystkie 3 powyższe produkty, dostępne na marokosklep.com, posiadają certyfikat Ecocert. Warto dodać, iż w najbliższym czasie pojawią się także produkty spożywcze na bazie opuncji tj. sok i konfitura.

Więcej informacji nt. produktów z opuncji http://marokosklep.com/opuncja_figowa,245,0.html

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy