XVI Międzynarodowe Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej
„New Frontiers in Interventional Cardiology, NFIC 2015” w dniach 25 – 28 listopada 2015 r.
KRAKÓW STOLICĄ ŚWIATOWEJ KARDIOLOGII
Już po raz szesnasty Kraków stanie się międzynarodowym centrum wymiany doświadczeń w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Światowej sławy autorytety z dziedziny kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii, angiologii i neurologii spotkają się na XVI Międzynarodowych Warsztatach Kardiologii Interwencyjnej „New Frontiers in Interventional Cardiology, NFIC 2015” w dniach 25 – 28 listopada 2015 r.
Konferencja już od wielu lat jest jednym z głównych forów dyskusyjnych w zakresie kompleksowego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Świadczy o tym, z roku na rok, coraz liczniejszy udział w Warsztatach, nie tylko specjalistów z Europy, ale również z Ameryki Północnej oraz Azji. Swój udział w tegorocznych Warsztatach potwierdzili między innymi: Davide Capodanno (Włochy), Gregory Ducrocq (Francja), Alfredo R Galassi (Włochy), Eberhard Grube (Niemcy), Gary Mintz (USA).
Podczas NFIC przedstawiane będą najnowocześniejsze technologie, stosowane w kardiologii interwencyjnej w Polsce i na świecie, a także nowe wytyczne i normy postępowania. Goście Warsztatów, będą mieli okazję uczestniczyć w transmisji na żywo innowacyjnych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, przeprowadzanych w renomowanych ośrodkach w Europie: w Krakowie, Rotterdamie, Rostocku i Budapeszcie.
Co roku w Konferencji uczestniczy ponad 1200 osób (lekarzy, pielęgniarek, techników, przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego).
Po raz pierwszy autorzy nadesłanych najlepszych prac będą mieli okazję zaprezentować swój dorobek naukowy podczas sesji plakatów moderowanych współorganizowanej przez redaktorów naczelnych czasopisma Advances in Interventional Cardiology.
Przez 2 dni warsztatów (26-27 listopad) będziemy gościć w komfortowych salach wykładowych nowoczesnego centrum kongresowego ICE, natomiast 28 listopada odbędzie się sesja naukowa dotycząca kompleksowego leczenia niewydolności serca organizowana we współpracy Sekcji Echokardiografii, Sekcji Niewydolności Krążenia oraz Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w historycznej sali Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Tegoroczne Warsztaty organizowane są przez Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, pod patronatem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) i European Board for Accreditation in Cardiology (EBAC).
Więcej informacji na: http://nfic.pl/
POLSKO-NORWESKA TROSKA O SERCE PACJENTA
Ponad 600 osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego weźmie udział w IV Centralnym Spotkaniu Klubu Pacjenta, które odbędzie się 25 listopada 2015 r. w Krakowie. Spotkanie jest częścią polsko-norweskiego seminarium naukowego na temat programu profilaktyki wtórnej w ramach uzyskanego z Ministerstwa Zdrowia wsparcia z grantów norweskich.
Podczas spotkania Klubu Pacjenta ogłoszone zostaną wnioski płynące z polsko-norweskiej wymiany doświadczeń. Przeprowadzone zostaną również wykłady na temat stylu życia, bezpiecznej aktywności fizycznej dla osób z chorobami układu krążenia, polityki senioralnej oraz nowych metod leczenia chorób strukturalnych serca. Klub Pacjenta cieszy się wsparciem znanych polskich sportowców. W tym roku w panelu dyskusyjnym pt.: „Aktywność fizyczna dla każdego” zgodził się wziąć udział wielokrotny mistrz olimpijski – Robert Korzeniowski.
Ponieważ dążymy do ciągłego rozwoju, ponownie spotykamy się w tym roku z naszymi kolegami z Norwegii, by omówić wnioski z dotychczasowej działalności i zainicjować kolejne działania. – mówi prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (inicjator „Klubu Pacjenta”).
“Klub Pacjenta” to cykl bezpłatnych spotkań i szkoleń, w ramach których Fundacja Cardiovascular Center Foundation prowadzi w południowej i południowo-wschodniej Polsce edukację zdrowotną na temat chorób serca, m.in. ich profilaktyki i modyfikacji stylu życia. Każdego roku w Krakowie organizowany jest również Centralny Klub Pacjenta, stanowiący podsumowanie rocznej działalności lokalnych Klubów. Pacjenci z różnych miast spotkają się, by wspólnie uczestniczyć w wykładach, warsztatach i badaniach powadzonych przez wybitnych specjalistów.
Dzięki dotychczas prowadzonym działaniom i akcjom edukacyjnym pacjenci postanowili sami zjednoczyć się i reprezentować swoje środowisko powołując nową inicjatywę – Stowarzyszenie Pacjentów Kardiologicznych. – stwierdza doc. Zbigniew Siudak, prezes Fundacji Cardiovascular Center Foundation.
Tegoroczny Centralny Klub Pacjenta jest częścią dwudniowej konferencji pt.: „Szkoły Serca dla lepszej organizacji opieki zdrowotnej, edukacji pacjentów i prewencji wtórnej chorób układu krążenia, jako element wymiany i współpracy międzynarodowej kardiologów z Polski i Norwegii”. Spotkanie organizowane jest we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Oslo.
Dzięki połączeniu doświadczeń norweskich kardiologów oraz Klubu Pacjenta, wypracowaliśmy nowy model opieki nad pacjentami kardiologicznymi pod nazwą „Szkoły Serca” – tłumaczy prof. Dariusz Dudek.
Szkoły Serca to indywidualne szkolenia w poradni, gdzie, oprócz konsultacji lekarskiej, pacjentowi udzielane są również informacje m.in. ze strony specjalisty ds. żywienia, rehabilitanta i psychologa. Spotkanie edukacyjne odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie do przyswajania wiedzy tzn. między trzecim a siódmym dniem po wypisie ze szpitala.
Do edukacji zapraszamy również rodziny naszych pacjentów – podkreśla doc. Zbigniew Siudak.
W ramach Szkoły Serca edukujemy pacjentów w okresie pooperacyjnym, by zdawali sobie sprawę, z jakich powodów chorowali oraz jaki styl życia powinni prowadzić, by zapobiec nawrotom choroby. To właśnie profilaktyka wtórna jest dla nas najważniejsza. – przekonuje prof. Jerzy Sadowski, kardiochirurg, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
W ciągu czterech lat Fundacja Cardiovascular Center Foundation zorganizowała ponad 100 regionalnych spotkań edukacyjnych „Klubu Pacjenta”, w których wzięło udział ok. 6 000 pacjentów z Polski południowej i południowo-wschodniej.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Cardiovascular Center Foundation (CVCF) w ramach uzyskanego grantu z Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach inicjatyw Zdrowotnych Mechanizmu Finansowego EEA i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Fundusz Współpracy Dwustronnej w ramach Programu PL 07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych.
Więcej informacji na: www.cvcf.pl