Włoskie standardy kawy
Choć kawa uprawiana jest przede wszystkim w strefie międzyzwrotnikowej, a zwyczaj przyrządzania aromatycznego naparu z jej ziaren narodził się na Bliskim Wschodzie, to jednak we Włoszech sformułowano podstawowe zasady dotyczące parzenia jej najbardziej esencjonalnego wariantu. Jak zatem przyrządzić kawę zgodnie z tradycją wywodzącą się z „ojczyzny espresso”?
Włochom z pewnością nie sposób odmówić fantazji w kreowaniu wyjątkowych napojów kawowych. Jednak podstawą nawet najbardziej wymyślnych kombinacji jest poprawnie zaparzone metodą ciśnieniową, aromatyczne espresso. Do przygotowania jednej filiżanki naparu wykorzystywane jest 7-8 gramów drobno zmielonej mieszanki, poddawane ekstrakcji przez 25 sekund. W tym czasie uzyskujemy 25 ml napoju, które w klasycznej wersji podawane jest bez żadnych dodatków w szklaneczce o pojemności 100 ml lub porcelanowej filiżance. Warto bowiem pamiętać, że dla Włochów olbrzymie znaczenie ma nie tylko jakość ziaren i sposób przygotowania kawy, ale również jej odpowiednie serwowanie.
Mleczne wariacje
Wśród nieco mniej znanych w naszym kręgu kulturowym włoskich propozycji wyróżnić można alternatywne sposoby przygotowania klasycznego espresso, do którego dodajemy odrobinę spienionego mleka, bitej śmietany lub płynnej czekolady. – Połączenie aromatycznego naparu z odrobiną gładko spienionej mlecznej pianki to Monte Bianco. Słodkie Marocchino przygotujemy natomiast zgodnie z pochodzącą z Piemontu recepturą. Do kieliszka z przyprószonymi kakao ściankami wlewamy esencjonalne espresso i spienione mleko. Wierzch ozdabiamy startą czekoladą – tłumaczy Christian Tirro, barista Segafredo Zanetti Poland. – Podobnym, choć odmiennym ze względu na kolejność dodawania składników napojem jest Mochaccino – na dno szklaneczki do espresso wlewamy 20 ml czekolady a następnie espresso, które wykańczamy mleczną pianką i czekoladową posypką – kontynuuje ekspert. Alternatywną wersję Mochaccino stanowi Caffe Viennese, w którym mleko zastąpione jest bitą śmietaną.
Mimo, że włoskie kawy mleczne mają bardzo podobny skład, różnią się proporcjami a także sposobem przygotowania i serwowania. Należy jednak pamiętać, że podstawą tego typu propozycji jest nie tylko aromatyczne, bogate w smaku espresso, ale również spienione na gładko tłuste mleko o temperaturze 60 st.C. I tak, znane na całym świecie cappuccino to idealne trio, którego każdą trzecią część stanowi odpowiednio: espresso, gorące mleko i gładka mleczna pianka. Natomiast podawane w wysokiej szklance, warstwowe latte macchiato uzyskujemy dzięki odpowiedniej kolejności wlewania składników – 200 ml spienionego ciepłego mleka uzupełniamy powoli wąskim strumieniem espresso. Jego słodszą wersją jest caffe mocha wzbogacona o warstwę gorącej czekolady na dnie i bitą śmietanę do dekoracji.
Deser z kawą w roli głównej
Podczas spotkań towarzyskich czy w leniwe niedzielne popołudnie doskonałą alternatywną dla ulubionej codziennej wersji kawy mogą być oparte na esencjonalnym espresso napoje deserowe. – Jednym z najbardziej popularnych jest caffe affogato, czyli dwie gałki waniliowych lodów zatopionych w espresso, ozdobionych bitą śmietaną i odrobiną kakaowej posypki – opowiada Christian Tirro, barista marki Segafredo Zanetti Poland. – Wielbicielom cytrusowych aromatów polecić można natomiast Caffe Medici przyrządzane wedle następującej receptury: na dno wysokiej szklanki wlewamy odrobinę czekoladowego syropu i dodajemy startą skórkę pomarańczową, którą następnie uzupełniamy podwójnym espresso i ozdabiamy bitą śmietaną oraz plastrem ulubionego cytrusa – poleca ekspert. Zwłaszcza latem swoich wiernych fanów ma również shakerato, które zgodnie z nazwą składa się z doskonale zmieszanych ze sobą: espresso, skondensowanego mleka, odrobiny smakowego syropu oraz lodu. W wersji wieczorowej syrop zastąpiony zostaje likierem lub rumem.
Kawa z alkoholem
Zgodnie z włoską tradycją kawę doskonale uzupełnia alkohol- zwłaszcza słodkie likiery o wyrazistych smakach. Słynne Italian Classico to właśnie połączenie mocno palonego espresso ze słodko-gorzkim likierem Amaretto – a niekiedy również z rumem, dekorowane bitą śmietaną. Typowo włoskim kawowym drinkiem jest również specjał powstały z połączenia espresso parzonego z mieszanki średnio palonych ziaren i piemonckiego likeru Frangelico o orzechowym aromacie i ziołowo-jagodowym posmaku.
Włoską miłość do kawy potwierdza ogromne spożycie tego napoju o każdej porze dnia. Tradycja jej picia jest jednym z niewielu zwyczajów łączących wszystkie bez wyjątku regiony tego kraju. Co ciekawe, dużą popularnością na Półwyspie Apenińskim cieszy się także kawa bezkofeinowa, dzięki której nawet osoby borykające się z problemami sercowymi lub nadciśnieniem, mogą cieszyć się pełnym smakiem i bogatym aromatem tego napoju.