Truskawki

Truskawkowe lato ze słoika w 4 odsłonach

Truskawkowe lato ze słoika w 4 odsłonach
Informacja prasowa Truskawkowe lato ze słoika w 4 odsłonach Truskawki bezapelacyjnie są bohaterkami każdego lata. Te pełne słodyczy, soczyste owoce są niskokaloryczne, pełne witamin, obniżają

Informacja prasowa

Truskawkowe lato ze słoika w 4 odsłonach

Truskawki bezapelacyjnie są bohaterkami każdego lata. Te pełne słodyczy, soczyste owoce są niskokaloryczne, pełne witamin, obniżają poziom złego cholesterolu, odkwaszają organizm i spowalniają proces starzenia się mózgu. Nic dziwnego, że ich smak chcielibyśmy zatrzymać jak najdłużej! Zatem do dzieła – słoik w dłoń i zabierajmy się za tegoroczne przetwory z truskawką w roli głównej. Obok klasycznej konfitury postawmy na też na mniej oczywiste dodatki. Oto nasze cztery propozycje.

Zanim zabierzecie się do pracy, mamy dla Was cenną wskazówkę. Czy wiecie jak sprawdzić czy dżem lub marmolada stężały? Wystarczy, że mały talerzyk na 5-10 minut umieścicie w zamrażalniku, a następnie jedną łyżeczkę przetworu położycie na schłodzonym naczyniu. Jeśli po ostudzeniu, na powierzchni dżemu zobaczycie delikatną skórkę, która marszczy się pod wpływem nacisku palca, punkt tężenia przetworu został osiągnięty i można przelać go do słoików. Jeśli nie – gotujcie dalej aż do osiągnięcia pożądanego efektu!
Nie da się ukryć, że przygotowanie przetworów to praco- i czasochłonne zadanie. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie dają urządzenia wielofunkcyjne – jak na przykład Thermomix® – które rozdrobnienie owoców, gotowanie, mieszanie i pilnowanie, aby nic się nie przypaliło, biorą na siebie.

Z „wkładką” we włoskim stylu
Nasza pierwsza propozycja to coś dla miłośników jednego z popularniejszych, włoskich aperitifów, czyli Aperol Spritz. Przekonajcie się, że lekko gorzki, ziołowy smak Aperola z nutą pomarańczy, idealnie współgra z soczystą, słodko – kwaśną truskawką.

Marmolada truskawkowa z Aperolem®

SKŁADNIKI
500 g truskawek, świeżych
20 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
40 g Aperolu®
250 g cukru żelującego 2:1 Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

1. Do naczynia miksującego włożyć truskawki, rozdrobnić 8 s/obr. 5. Truskawki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

2. Dodać sok z cytryny, Aperol®, cukier żelujący, wymieszać 5 s/obr. 4, następnie gotować 10 min/95°C/obr. 2.

3. Sprawdzić, czy marmolada osiągnęła punkt tężenia (patrz wskazówka). Marmoladę przelać do 2 wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem na 5-10 min, następnie odwrócić, odstawić do ostudzenia.

4. Marmoladę truskawkową z Aperolem® podawać po ostygnięciu lub przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Truskawki pokroić i przełożyć do garnka

2. Dodać sok z cytryny, Aperol®, cukier żelujący, następnie gotować co jakiś czas mieszając przez ok. 15 minut.

3. Sprawdzić, czy marmolada osiągnęła punkt tężenia. Marmoladę przelać do 2 wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem na 5-10 min, następnie odwrócić, odstawić do ostudzenia.

4. Marmoladę truskawkową z Aperolem® podawać po ostygnięciu lub przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.


Raw Food ze słoika

Popularna w ostatnich latach dieta witariańska, czyli Raw Food, zakłada spożywanie produktów bez gotowania, smażenia i pieczenia, a jej bazą, obok surowych warzyw i owoców, są orzechy i nasiona. Czy to oznacza, że witarianie muszą zapomnieć o przetworach? Wręcz przeciwnie! Dzięki wykorzystaniu nasion chia, które pęcznieją pod wpływem wody, witarianie zachowają smak lata pod postacią dżemu truskawkowego z dodatkiem miodu. Pamiętajmy jednak, że dżem przygotowany w ten sposób wymaga przechowywania w lodówce.
Dżem z truskawek z nasionami chia (raw)
(TM5)

SKŁADNIKI
20 g nasion chia
100 g wody
150 g truskawek, świeżych lub 150 g truskawek, mrożonych, uprzednio rozmrożonych
25 g miodu, wielokwiatowego, płynnego Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej nasiona chia i wodę, wymieszać, odstawić do namoczenia na ok. 12 godz.

2. Do naczynia miksującego włożyć truskawki, dodać namoczone nasiona chia i miód, rozdrobnić 10 s/obr. 5. Przełożyć do słoika (z hermetycznym zamknięciem), odstawić na ok. 1 godz.

3. Dżem z truskawek z nasionami chia podawać jako dodatek do pieczywa lub przechowywać w lodówce.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Nasiona chia wymieszać z wodą, odstawić do namoczenia na ok. 12 godz.

2. Truskawki zmiksować z namoczonymi nasionami chia i miodem. Przełożyć do słoika (z hermetycznym zamknięciem), odstawić na ok. 1 godz.

3. Dżem z truskawek z nasionami chia podawać jako dodatek do pieczywa lub przechowywać w lodówce.

Dodajmy temu odrobinę pikanterii
Zwolenników połączenia słodkich smaków z ostrymi jest wcale niemało. Dla nich idealnym rozwiązaniem są przetwory w nieco bardziej wytrawnym wydaniu, czyli popularne chutneye, które idealnie podbijają smak mięs czy serów. Dokładnie tak, jak proponowany przez nas chutney truskawkowy w towarzystwie jabłek, którego smak podkręcony został zielonym pieprzem.

Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem
(TM5)

SKŁADNIKI
20 g wody
250 g cukru trzcinowego
400 g truskawek, świeżych, bez szypułek
300 g jabłek, obranych, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w ćwiartki
60-80 g octu balsamicznego
½-1 łyżeczka soli morskiej
2 łyżki ziaren pieprzu zielonego Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

1. Do naczynia miksującego wlać wodę, dodać cukier trzcinowy, gotować 5 min/100°C/obr. 1.

2. Dodać truskawki, jabłka, ocet, sól i pieprz, rozdrobnić 5 s/obr. 4. Zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego nałożyć koszyczek, gotować 45 min/100°C/obr. 1. Zdjąć koszyczek. Chutney przelać do wyparzonych, szczelnie zamykanych słoików.

3. Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem podawać jako dodatek do serów, mięs lub pieczywa.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Wodę zagotować z cukrem trzcinowym.

2. Dodać truskawki, jabłka, ocet, sól i pieprz, rozdrobnić w blenderze, przełożyć do garnka. Gotować ok. 45 minut, co jakiś czas mieszając. Chutney przelać do wyparzonych, szczelnie zamykanych słoików.

3. Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem podawać jako dodatek do serów, mięs lub pieczywa.
Klasyka w wydaniu XXL
Nikt jednak nie mówi, że klasyka i truskawkowy dżem, niczym ten ze słoiczka sprezentowanego nam przez babcię, jest gorszy niż te bardziej wyszukane wersje z Aperolem, czy zielonym pieprzem. Jeśli do jego przygotowania wykorzystamy Thermomix® wraz ze stacją gotującą Thermomix Friend®, w zaledwie godzinę przygotujemy aż 14 słoiczków owocowej rozkoszy! Stacja gotująca Thermomix® Friends pozwala bowiem na przygotowanie większej porcji tego samego przepisu w jednym czasie.
Po więcej przepisów na pyszne, letnie przetwory zajrzyjcie koniecznie na Cookidoo – platformę z przepisami na Thermomix®.

Dżem truskawkowy (z cukrem żelującym 2:1)
(TM6, TM5)

SKŁADNIKI
2000 g truskawek, świeżych
1000 g cukru żelującego 2:1
60 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
20 g oleju o neutralnym smaku (np. słonecznikowego lub kokosowego, patrz wskazówka) Przygotowanie

1. Do naczynia miksującego w urządzeniu Thermomix włożyć 1000 g truskawek, dodać cukier żelujący, sok z cytryny i olej, rozdrobnić 8 s/obr. 5. Przełożyć naczynie miksujące z obudowy urządzenia Thermomix do stacji Thermomix Friend. Kontynuować przygotowanie przepisu.

2. Umieścić drugie naczynie miksujące w obudowie urządzenia Thermomix. Do naczynia miksującego w urządzeniu Thermomix włożyć pozostałe 1000 g truskawek, dodać cukier żelujący, sok z cytryny i olej, rozdrobnić 8 s/obr. 5. Zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego nałożyć dolną część przystawki Varoma bez pokrywy, gotować 18 min/100°C/obr. 2. W tym czasie zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego w stacji Thermomix Friend nałożyć koszyczek. Ustawić 18 min/100°C/obr. 2 i gotować, przekręcając pokrętło obrotów (patrz wskazówka).

3. Sprawdzić gęstość dżemu (patrz wskazówka), przełożyć do 14 wyparzonych słoików z pokrywką typu twist-off i natychmiast zakręcić (patrz wskazówka). Słoiki obrócić dnem do góry i zostawić na 10 min, następnie ponownie postawić dnem do dołu i odstawić do ostygnięcia. Dżem truskawkowy podawać po ostygnięciu lub przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

A to już wiesz?  Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią - Jak Polki karmią piersią?