Choroby kobiece

Trening mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy
PelviFly – skuteczny i bezpieczny trening mięśni dna miednicy Problem nietrzymania moczu dotyczy co piątej młodej kobiety i co drugiej po 60 roku życia. 40%

PelviFly – skuteczny i bezpieczny trening mięśni dna miednicy

Problem nietrzymania moczu dotyczy
co piątej młodej kobiety i co drugiej po 60 roku życia.

40% kobiet doświadczyło problemu z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po porodzie.

Niewielki odsetek pań wykonuje ćwiczenia regularnie,
a tylko 30% robi to prawidłowo.

Średni czas, jaki upływa od momentu pojawienia się pierwszych objawów do podjęcia leczenia to 9 lat.

Trening mięśni dna miednicy jest podstawową formą terapii wysiłkowego nietrzymania moczu oraz wspiera jakość życia seksualnego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ćwiczenia zawsze jako pierwszy krok
w procesie leczenia. Wczesna profilaktyka zmniejsza ryzyko obniżenia narządów rodnych, a zdrowe dno miednicy ułatwia poród i przyspiesza powrót do formy. Ale jak ćwiczyć mięśnie, których nie widzimy i nie wiemy czy pracują prawidłowo?
System PelviFly powstał aby ułatwić paniom ćwiczenia i zachęcić do regularnego treningu. Kobieta ćwiczy z pomocą elektronicznego tamponu, który aplikuje dopochwowo i który łączy się bezprzewodowo z aplikacją na telefonie.
Aplikacja w formie gry odwzorowuje aktywności mięśni dna miednicy, dzięki czemu kobieta od razu widzi czy ćwiczy prawidłowo. Aby motyl z apki przeskoczył z kwiatka na kwiatek, musi odpowiednio napiąć lub rozluźnić mięśnie dna miednicy. Pracą swoich mięśni realizuje przygotowany przez fizjoterapeutę plan ćwiczeń.

Aplikacja umożliwia obserwowanie swoich postępów, planowanie harmonogramu treningu oraz w każdej chwili pozwala na zadanie pytania specjaliście przez komunikator. Pierwsze efekty ćwiczeń są odczuwalne już po 12 tygodniach regularnego (3-5 razy w tygodniu) treningu.

Jak dokładnie działa system PelviFly?
Usługa PelviFly w zależności od pakietu obejmuje:
 urządzenie,
 treningową aplikację mobilną,
 indywidualny plan treningowy,
 opiekę specjalisty,
 dostęp do portalu telemedycznego,
 możliwość konsultacji w gabinecie ginekologa i certyfikowanego fizjoterapeuty współpracującego
z PelviFly na terenie całego kraju.

Urządzenie do ćwiczeń w domu zostało zaprojektowane przez amerykańskich inżynierów ze Stanford University. Jest to elektroniczny tampon z medycznego silikonu aplikowany dopochwowo pozwalający na monitorowanie pracy mięśni dna miednicy podczas treningu. To on weryfikuje czy kobieta jest odpowiednio rozluźniona, wykonuje skurcz z właściwą siłą lub utrzymuje napięcie mięśni przez odpowiednio długi czas. Jego wielkość można regulować dopompowując lub zmniejszając ilość powietrza w środku.

Zadaniem aplikacji treningowej PelviFly jest pokazanie informacji wysyłanych z urządzenia na ekran telefonu komórkowego. Kiedy kobieta zaciska lub rozluźnia mięśnie dna miednicy w specjalnej animacji porusza się motyl. Im więcej wkłada siły tym wyżej się unosi, a jak jesteś rozluźniona to odpoczywa na trawie lub kwiatku. Aplikacja została zaprojektowana, aby prowadzić program ćwiczeń pozwalający stopniowo nabierać świadomości własnego ciała i angażować do aktywnego udziału w terapii. Krok po kroku, realizując zaplanowaną ścieżkę mięśnie uczą się skurczu i rozluźnienia, nabierają wytrzymałości, siły i koordynacji.

A to już wiesz?  Jaka jest świadomość Polek na temat wirusa HPV? Co ma wspólnego z SARS-CoV-2?

Celem jest osiągnięcie w ostatniej fazie programu treningowego automatyzmu działania
w momentach kiedy tego najbardziej potrzeba, czyli podczas skakania, kaszlu, podnoszenia cięższych przedmiotów itd.
Każdy pakiet treningowy zaczyna się od konsultacji ze specjalistą PelviFly w celu dobrania odpowiedniego planu ćwiczeń. Odbywa się ona w dogodny dla użytkowniczki sposób w formie telefonicznej, rozmowy poprzez komunikator w aplikacji lub mailowo. Kobieta otrzymuje informacje o najważniejszych elementach i zasadach skutecznego treningu, a specjaliści upewniają się, że wybrana usługa jest adekwatna do celu, jaki kobieta chce osiągnąć. Może się zdarzyć, że zostanie skierowana na dodatkową konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu przeprowadzenia uzupełniających badań. Ważną funkcją aplikacji jest możliwość przeprowadzenia testu – oceny stanu mięśni według skali używanej w klasycznych gabinetach Skala Oxford i Perfect. Pozwala on na ocenę stanu wyjściowego oraz monitorowanie postępów w procesie ćwiczeń.

Celem planów treningowych opracowanych przez fizjoterapeutów i biomechaników jest zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczeń oraz efektywne wykorzystanie czasu, który pani poświęca na trening. Praca z mięśniami dna miednicy wymaga precyzji i odpowiedniego doboru zadań dostosowanych do możliwości i ocenianych parametrów mięśni. W aplikacji kobieta znajdzie dokładny, przygotowany specjalnie dla niej harmonogram ćwiczeń, dbający o takie elementy jak siła, wytrzymałość, kontrola lub umiejętność rozluźniana.

Raz w miesiącu otrzymuje indywidualny raport z przebiegu treningu z analizą wyników
i postępów, a także wskazówkami. Cały czas można obserwować historię ćwiczeń oraz szczegółowe parametry pracy mięśni na wykresach w portalu telemedycznym. Tam znajdują się również informacje od specjalisty PelviFly.

W trakcie ćwiczeń w każdej chwili istnieje możliwość skorzystania z telekonsultacji – skontaktowania się ze specjalistą PelviFly za pomocą komunikatora w aplikacji mobilnej, mailowo lub telefonicznie i uzyskanie informacji na temat prawidłowego prowadzenia treningu.
Zalecane są ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu po 5-10 min w zależności od planu treningowego. Wykonywane są o dowolnej porze dnia, ale zgodnie z harmonogramem przygotowanym w aplikacji mobilnej.

Dla kogo jest PelviFly?
Trening mięśni dna miednicy dedykowany jest kobietom mającym objawy nietrzymania moczu podczas wysiłku, chcącym wrócić do formy po porodzie, będącym w okresie przed
i w trakcie menopauzy, aktywnie uprawiającym sport, dbającym o profilaktykę, a także chcącym poprawić jakość życia seksualnego.
Możliwość ćwiczenia w komfortowych warunkach domowych pozwala na intymność, a stała opieka specjalisty zapewnia bezpieczeństwo i prawidłowość prowadzonego treningu.

PelviFly pomaga kobietom skutecznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy
w intymnych warunkach domowych
www.pelvifly.com
Od grudnia br. dostępne na www.pelvifly.com są trzy pakiety:

A to już wiesz?  Endometrioza, Nie ignoruj tego! - Miesiąc Świadomości Endometriozy: Ból nie do zniesienia podczas miesiączki?

Pakiet PelviFly Basic
Pakiet profilaktyczny. Skierowany do kobiet chcących ćwiczyć samodzielnie. Celem jest przeciwdziałanie nietrzymaniu moczu podczas wysiłku, przygotowanie się do porodu poprzez zwiększenie świadomości własnego ciała lub zadbanie o jakość życia seksualnego. Zdrowe mięśnie dna miednicy ograniczają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczy w przyszłości i działają wspierająco na statykę narządów rodnych, chronią nas podczas dużego wysiłku oraz zwiększają doznania seksualne. W każdej chwili istnieje możliwość zadania pytań specjaliście PelviFly.

Pakiet obejmuje:
• urządzenie na własność do ćwiczeń w domu
• aplikację mobilną z przygotowanym planem treningowym
• konsultację wstępną, edukacyjną ze specjalistą PelviFly
• możliwość zadania pytania specjaliście w każdym momencie
• cena: 780 zł

Pakiet PelviFly Care
Przeznaczony jest dla kobiet chcących ćwiczyć pod opieką specjalisty PelviFly (fizjoterapeuta, pielęgniarka), który pełni funkcję trenera personalnego mięśni dna miednicy. Dedykowany
przede wszystkim osobom, które obserwują już objawy nietrzymania moczu podczas wysiłku, chcą wrócić po porodzie do formy sprzed ciąży lub wesprzeć dno miednicy podczas aktywności sportowej. Specjalista PelviFly dba o prawidłowość wykonywania ćwiczeń, dobiera optymalny plan treningowy oraz motywuje, wspiera i udziela niezbędnych wskazówek.
Pakiet obejmuje:
• urządzenie na własność do ćwiczeń w domu
• aplikację mobilną z przygotowanym planem treningowym
• konsultację wstępną, edukacyjną ze specjalistą PelviFly
• indywidualny plan treningowy przypisany po konsultacji wstępnej
• zdalną opiekę specjalisty PelviFly przez okres 3 miesięcy
• stały dostęp do portalu telemedycznego oraz telekonsultacji
• cena: 990 zł

Pakiet PelviFly Professional
Stanowi terapię nietrzymania moczu oraz dysfunkcji dna miednicy w tym zaburzeń w życiu seksualnym z precyzyjnym procesem diagnostyki problemu oraz rehabilitacją prowadzoną w ścisłej współpracy z ginekologiem i fizjoterapeutą. Skierowany jest do kobiet, które chcą w kompleksowy sposób przeprowadzić cały proces rehabilitacji i reedukacji mięśni dna miednicy. Łączy ocenę struktury dna miednicy, terapię funkcjonalną z intensywnym planem ćwiczeń w domu.

Pakiet obejmuje:
• wizytę diagnostyczną w gabinecie ginekologa
• konsultację w gabinecie certyfikowanego fizjoterapeuty
• urządzenie na własność do ćwiczeń w domu
• aplikację mobilną z przygotowanym indywidualnie planem treningowym
• konsultację wstępną, edukacyjną ze specjalistą PelviFly
• zdalną opiekę specjalisty PelviFly przez okres 6 miesięcy
• stały dostęp do portalu telemedycznego oraz telekonsultacji
• cena: 1 480 zł

O startupie PelviFly
Pomysłodawczynią i założycielką startupu jest Urszula Herman, która od 7 lat naukowo
i zawodowo zajmuje się mięśniami dna miednicy. Postanowiła wykorzystać nowe technologie, aby zachęcić kobiety do regularnych ćwiczeń i nauczyć wykonywać je prawidłowo.

Gdy trafiła na informację, że dwóch inżynierów ze Stanford University opracowało przyrząd do ćwiczenia mięśni dna miednicy, skontaktowała się z nimi i zaprosiła do współpracy nad systemowym podejściem do terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy.

A to już wiesz?  „Co trzecia” – rusza ogólnopolska kampania zachęcająca do profilaktyki mięśni dna miednicy

W lipcu br. grupa inwestorek skupionych w Black Swan Fund przy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet zainwestowała wspólnie w rozwój projektu. Środki zostaną przeznaczone na rozwój części telemedycznej, pozwalającej na prowadzenie indywidualnego treningu pod nadzorem specjalisty oraz zapewnienie komunikacji pacjentki z terapeutą. W planach jest również proponowanie usługi w innych krajach.

Startup cieszy się uznaniem. W kwietniu 2016 r. projekt telerehabilitacji mięśni dna miednicy otrzymał z rąk prof. Zbigniewa Lwa Starowicza oraz prof. Romualda Dębskiego nagrodę Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za najlepszą pracę naukową.
PelviFly otrzymało również nagrodę od Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i eZdrowia za najlepsza prezentację, a także za innowacyjność od Krajowego Konsultanta w dziedzinie fizjoterapii dr Zbigniewa Wrońskiego.
Projekt został doceniony przez firmę Adamed i otrzymał nagrodę pieniężną jako finalista Start up Hub Warsaw podczas gali w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PelviFly był jedynym polskim startupem zaproszonym na World Health Summit w Berlinie – konferencję poświęconą globalnemu rozwojowi opieki zdrowotnej.

Urszula Herman
Naukowiec i przedsiębiorczyni, kończy doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Laureatka licznych nagród
i stypendiów za osiągnięcia naukowe (stypendium dla najlepszych doktorantów UJCM, Grant Adamed, Polskie Towarzystwo Telemedycyny i eZdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).
Twórczyni i Prezes Zarządu startupu PelviFly – telemedycznego systemu do profilaktyki i terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy
Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, pielęgniarka i rehabilitantka. Od 7 lat jest zafascynowana mięśniami dna miednicy. Wszystkie swoje prace naukowe poświęciła temu zagadnieniu. Przez kilka lat pracowała jako koordynator badań klinicznych dla największych firm farmaceutycznych, gdzie pierwszy raz zetknęła się z telemedycyną.
Współzałożyła Fundację Force Feminite, której celem jest edukowanie kobiet w obszarze profilaktyki zdrowia intymnego oraz nowoczesnych rozwiązań wspierających w treningu mięśni dna miednicy. Pomaga kobietom prowadząc warsztaty edukacyjne. Gdy narodził się pomysł wykorzystania nowych technologii w terapii mięśni dna miednicy, nawiązała współpracę z inżynierami ze Stanford University w Dolinie Krzemowej (USA). Dzięki temu udało się jej połączyć najnowocześniejszą technologię
z medycyną.

PelviFly to kompleksowy, mobilny system profilaktyki i terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy kobiet z wykorzystaniem nowych technologii. Opiera się na specjalnym sensorze ciśnieniowym (sonda dopochwowa), mobilnej aplikacji Pelvifly zapewniającej pacjentce biofeedback, platformie telemedycznej monitorującej wykonywanie ćwiczeń oraz funkcję zdalnej konsultacji z fizjoterapeutą, ginekologiem, położną, pielęgniarką w trakcie prowadzonej rehabilitacji. Pacjentki z problemem nietrzymania moczu otrzymują kompleksową pomoc.

Home

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy