Data publikacji: 2019-10-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Testowanie na HIV podczas wrocławskiego Marszu Równości
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE
5 października podczas wrocławskiego Marszu Równości w specjalnie oznakowanym vanie będzie można przebadać się na HIV oraz zarejestrować się w systemie SMS-owym automatycznie przypominającym o wykonaniu testu na HIV co 3, 6 lub 12 miesięcy.
Testowanie na HIV podczas Marszu Równości
Wrocław, 3 października 2019 r. – W sobotę 5 października podczas wrocławskiego Marszu Równości będzie można przebadać się w kierunku zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową w specjalnie oznakowanym vanie. Będzie można też skorzystać z nowości w Polsce: możliwości rejestracji swojego numeru w systemie SMS-owym automatycznie przypominającym o wykonaniu testu na HIV co 3, 6 lub 12 miesięcy. Akcja prowadzona jest w ramach kampanii Społecznego Komitetu ds. AIDS „Społeczność MSM się testuje” finansowanej z grantu przekazanego przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Oficjalne statystyki NIZP-PZH dotyczące epidemiologii HIV w Polsce są bardzo niepokojące. W ubiegłym roku zanotowano 1275 nowych zakażeń, z czego 112, czyli prawie 10%, w województwie dolnośląskim. Dlatego właśnie w pierwszą sobotę października podczas Marszu Równości we Wrocławiu certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcy SK AIDS będą edukować na temat HIV oraz zapraszać do zrobienia szybkiego testu – na miejscu, na podstawie próbki krwi z palca.
„Chcemy zachęcać do testowania. Liczymy na zainteresowanie równe temu podczas podobnych akcji w Warszawie czy Poznaniu. Ale to nie wszystko. Chcemy też przypominać, że warto, by osoby aktywne seksualnie badały się w kierunku HIV regularnie. Żeby o tym nie zapomnieć, wystarczy zarejestrować swój numer telefonu poprzez wysłanie SMSa o treści TEST.3, TEST.6 lub TEST.12. Automatyczny serwis, działający od lipca tego roku, przyśle „przypominajkę”, również w formie SMSa, co 3, 6 lub 12 miesięcy. W początkowej fazie działania systemu jego działania mamy nadzieję na co najmniej pół tysiąca subskrypcji” – powiedział Michał Pawlęga, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.
Znaczenie testowania w kierunku HIV jest nie do przecenienia. Wbrew niektórym opiniom nie pokonaliśmy jeszcze tej epidemii. Liczba seropozytywnych nieustannie rośnie. W Polsce dziennie o zakażeniu dowiadują się średnio 3-4 osoby. Wielu innych żyje w nieświadomości, nie poddaje się terapii, może zakazić partnerów i ryzykuje AIDS.
„HIV może dotknąć każdego więc z edukacją należy docierać zarówno do młodych, jak i do rosnącej ostatnio grupy osób starszych, którym zdarzają się ryzykowne kontakty, a także do mniejszości seksualnych. Nowoczesne, bezpieczne w długim terminie leki sprawiły, że z tym wirusem można normalnie żyć. Trzeba jedynie wiedzieć o swoim statusie i leczyć się niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia.” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 2 milionów złotych.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE