Grypa Szczepienia Szczepionka

Szczepionki przeciw grypie już dostępne dla pacjentów

Szczepionki przeciw grypie już dostępne dla pacjentów
Informacja prasowa 24 sierpnia 2015 r. Szczepionki przeciw grypie już dostępne dla pacjentów! Szczepionki przeciw grypie trafiły już do hurtowni, które rozpoczęły ich dystrybucję do

Informacja prasowa
24 sierpnia 2015 r.

Szczepionki przeciw grypie już dostępne dla pacjentów!

Szczepionki przeciw grypie trafiły już do hurtowni, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Na rynku dostępnych będzie 1,5 mln dawek. Pacjenci nie muszą czekać aż do połowy września, by poddać się iniekcji. Już dziś można wzmocnić swoją odporność i uchronić się przed powikłaniami pogrypowymi. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie szczególnie w okresie od września do grudnia.

Według danych NIZP-PZH, od września 2014 r. do czerwca 2015 r. zanotowano niemal 3,6 mln zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne. To aż o 1 mln przypadków więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niestety, aż 11,5 tys. chorujących wymagało hospitalizacji, co stanowiło ponad 50% więcej, niż w sezonie 2013/2014. 11 osób z powodu grypy zmarło.

Czy warto ponosić tak poważne konsekwencje tej jakże bardzo lekceważonej choroby?
STANOWCZE NIE jest tegoroczną odpowiedzią ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy włączyli się w ogólnoświatową kampanię na rzecz ograniczania śmiertelności z powodu chorób przewlekłych. Ogłosili również ROK 2015 rokiem walki z powikłaniami grypowymi i wszystkie swoje wysyłki skierowali na uświadamianie oraz edukację pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych.

Z powodu dużej zmienności wirusa grypy, każdego roku w sprzedaży pojawiają się szczepionki o zaktualizowanym składzie. W ostatnim roku doszło do znacznych mutacji i w tegorocznej szczepionce pojawią się dwa zupełnie nowe szczepy wirusa grypy. To kolejny bardzo istotny powód, aby poddać się szczepieniu. Uaktualnianiem informacji oraz wydawaniem zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie, zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Rok 2015, to rok szczególny, dedykowany walce z powikłaniami pogrypowymi. Warto im zapobiegać, by redukować śmiertelność z powodu zaostrzeń chorób przewlekłych. W pierwszej kolejności szczepieniom powinny poddać się osoby leczące się z powodu chorób układu oddechowego, krążenia i diabetycy. Należy jednak pamiętać, że na powikłania pogrypowe narażone sią również kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Nie ma na co czekać. W aptekach dostępne są już szczepionki przeciw grypie. Lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedział prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

A to już wiesz?  Ewa Szabatin: Dopóki szczepionka nie będzie w stu procentach przebadana, nie podejmiemy z mężem decyzji o szczepieniu

Grypa jest poważną chorobą zakaźną, która może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, a nawet śmierci. Aby ustrzec się przed groźnymi konsekwencjami, warto już teraz poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed najbliższym sezonem grypowym. Szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce na styczeń-marzec, dlatego warto zaszczepić się już dziś.

———————————–
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu.

Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy