Sport dla zdrowia Sport i profilaktyka

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca
OBNIŻAMY WIEK SERCA POLAKÓW! Apel ekspertów – ogłoszenie września miesiącem obniżania wieku serca W Polsce nieustannie rośnie liczba osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na zawał

OBNIŻAMY WIEK SERCA POLAKÓW!

Apel ekspertów – ogłoszenie września miesiącem obniżania wieku serca

W Polsce nieustannie rośnie liczba osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na zawał serca oraz udar mózgu. Z badań uzyskanych w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie” wynika, iż wiek serca Polaków jest średnio o 6 lat wyższy niż ich wiekmetrykalny. Jak wynika z raportu PBS, przeprowadzonego na początku 2014 r., 41% Polaków nie pamięta, kiedy ostatni raz mierzyło ciśnienie tętnicze krwi. Niewielki odsetek społeczeństwa jest świadomy, jak ważne są profilaktyczne pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Wiek serca można obniżyć, dlatego apelujemy, aby wrzesień w szczególności poświęcić budowaniu świadomości na temat obniżania wieku serca.

W kampanii „Ciśnienie na Życie” na podstawie pomiarów ciśnienia obliczany jest tzw. wiek serca. Wykorzystano do tego algorytm Framingham Heart Study z 2008 r. Uniwersytetu w Bostonie oraz wyniki badania NATPOL 2011, przystosowane dla Kampanii przez zespół prof. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie oraz prof. Mariana Zembalę z Śląskiego Centrum Chorób Serca. Aplikacja pomaga stwierdzić, czy u pacjenta istnieje ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Pojawia się ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wielu metrykalnego. Dobrą wiadomością jest możliwość samodzielnego obniżania wieku serca – może to uczynić każdy, kto poprawi styl życia oraz rozpocznie zdrową dietę dostosowaną do trybu życia. W razie potrzeby podejmie leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy hipercholesterolemii. Obniżeniu wieku sprzyja również pozbycie się nadmiernych kilogramów, systematyczna aktywność fizyczna, rzucenie używek takich jak papierosy i alkohol.

W oparciu o rekomendacje światowych towarzystw naukowych proponujemy przedstawienie pacjentom kilku czytelnych zasad, mających na celu OBNIŻENIE WIEKU SERCA:

 Zmień nawyki: do pracy wybieraj rower; zamiast windy wybierz schody, spędzaj aktywnie czas (umiarkowany wysiłek) minimum 4 razy w tygodniu po 30 min

A to już wiesz?  Nie bój się zimowych zabaw na powietrzu! Twojemu dziecku wyjdą one na zdrowie!

 Jedz mniej potraw zawierających tłuszcze zwierzęce i sól, wzbogać dietę w warzywa i owoce

 Zrezygnuj z palenia papierosów bądź nie zaczynaj ich palić

 Regularnie kontroluj ciśnienie tętnicze krwi, glukozę i cholesterol, w razie zaobserwowania nieprawidłowości

 Jeśli leczysz się już kardiologicznie, stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego

 Przyjmuj regularnie leki, które zalecił Ci lekarz

 Znajdź miejsce swojej akcji bezpłatnych badań na www.cisnienienazycie.pl i poznaj wiek swojego serca

W ostatnią niedzielę września przypada Światowy Dzień Serca, apelujmy, aby każdy z nas zadbał o kondycję swojego serca i mógł świadomie dołączyć do grona osób, którym udało się obniżyć wiek serca. Zawalczmy o nasze życie!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy