Choroby

Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę – 29 października

Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę – 29 października Hasło tegorocznej kampanii obchodzonego na całym świecie Dnia Chorego na Łuszczycę brzmi „Traktujcie łuszczycę poważnie”. Łuszczyca jest

Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę – 29 października
Hasło tegorocznej kampanii obchodzonego na całym świecie Dnia Chorego na Łuszczycę brzmi „Traktujcie łuszczycę poważnie”. Łuszczyca jest zapalną chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym. Na świecie choruje 125 milionów, a w Polsce ponad 1200 000 ludzi. Co czwarty Polak nie wie, że łuszczycą nie można się zarazić.

Brzydkie kaczątko – ostatni spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ
Przez ostatnie miesiące mogliśmy cofnąć się do czasów dzieciństwa za sprawą „bajkowej kampanii” łuszczycowej. Kolorowe spoty nawiązywały do znanych utworów literackich Braci Grimm, Juliana Tuwima czy znanych baśni, których bohaterem jest dzielny Szewczyk. Doskonałym zakończeniem kampanii jest bajka o Brzydkim Kaczątku.

Osoba chorująca na łuszczycę, otrzymując możliwość skutecznego leczenia i akceptację, staje się „pięknym łabędziem” – mówi Dagmara Samselska. – Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia dostrzegło nasze potrzeby i nowoczesne leki znalazły się na najnowszej liście refundacyjnej. Dzięki temu nasi podopieczni chorujący na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), którzy nie mieli alternatywy terapeutycznej zyskają szansę na skuteczne leczenie.
– Podsumowując tegoroczną edycję kampanii mamy ogromną satysfakcję. Zarówno filmy jak i infografiki mające budować świadomość społeczną na temat łuszczycy dotarły do wielu tysięcy ludzi. Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od mediów, które publikowały informacje przez nas udostępniane. Spoty pojawiały się w telewizji, a dzięki doskonałemu dubbingowi Kabaretu Ani Mru-Mru zaistniały również na antenach radiowych. Liczymy, że zmieni się społeczny odbiór łuszczycy, a stygmatyzacja będzie coraz rzadszym zjawiskiem. – mówi Samselska.

Choroby współistniejące z łuszczycą
– Łuszczyca jest niezakaźną, zapalną chorobą skóry, która dotyczy nawet 3% populacji osób dorosłych w Polsce – mówi Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, Konsultant krajowa w ds. dermatologii i wenerologii – Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u młodych dorosłych, mających około 20 lat.
Mniej więcej 35% chorych dotyka również łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Jest to choroba genetyczna, więc jeśli w rodzinie występują przypadki łuszczycy, to rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się tej dolegliwości – nawet do 41% w przypadku, kiedy chorują obydwoje rodzice. Niestety nie wszyscy chorzy są objęci adekwatną, skuteczną terapią, usuwającą widoczne objawy. Ważnym problemem jest ogólnoustrojowy stan zapalny, który ma duży wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych powodując choroby sercowo-naczyniowe – zawały, miażdżycę, dyslipidemię, ale również otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy cukrzycę. Dlatego też tegoroczna konferencja dla osób chorych na łuszczycę nosi tytuł PSO-life – Łuszczyca i choroby współistniejące. PSO – psoriasis, to po łacinie łuszczyca, ale też stosowana na całym świecie nazwa choroby.

A to już wiesz?  Alergie, przeziębienia, grypa: jak najlepiej przygotować się na jesienny sezon chorobowy?

Debata „Organizacja kompleksowej opieki zdrowotnej nad pacjentami z łuszczycą”
W miesiącach od lipca do października 2018 r. Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS przeprowadziła badanie pt. „Wielochorobowość w łuszczycy”. Z ankiet przeprowadzonych w grupie 223 respondentów wynika, że 25,1% chorych na łuszczycę cierpi na nadciśnienie tętnicze, 4,9% na cukrzycę typu 2, aż 5,4% badanych na Insulinooporność, 8,1% stłuszczenie wątroby, 30,9% na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), 24,2% – otyłość, 15,2% – niedoczynność tarczycy, ale aż 60 osób, czyli 26,9% osób z przebadanej grupy choruje na depresję. Statystyki są zbliżone do tych podawanych w światowych i krajowych publikacjach. Chorzy potwierdzają również, że brak koordynacji leczenia chorób współistniejących z łuszczycą przez jednego specjalistę jest dla nich bardzo uciążliwy.
Podczas debaty na temat jak powinna być zorganizowana opieka nad pacjentem z łuszczycą dyskutowali eksperci z różnych dziedzin medycyny – m.in. dermatologii, endokrynologii, kardiologii, reumatologii, a także psychiatrii. Podczas dyskusji prowadzonej przez red. Aleksandrę Kurowską mogliśmy poznać opinie Dr hab. n. med. Wojciecha Bika prof. CMKP, Prof. dr hab. n. med. Joanny Narbutt, Prof. dr hab. n. med. Lidii Rudnickiej, Dr hab. n. med. Ireny Waleckiej, Prof. nadzw. dr hab. n. med. Brygidy Kwiatkowskiej, Dr n. med. Elżbiety Rusieckiej oraz Urszuli Agnieszki Szymańskiej. Środowisko pacjentów reprezentowała Dagmara Samselska.

Konferencja „PSO-life – Łuszczyca i choroby współistniejące”
W tym roku z okazji Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę osoby dotknięte łuszczycą i ich bliscy uczestniczyli w wykładach znakomitych ekspertów z wielu dziedzin – dermatologii, genetyki, reumatologii, psychiatrii, kardiologii, endokrynologii. Jeden z ważnych i zarazem trudnych tematów dotyczył łuszczycy występującej u dzieci.
Podczas dwudniowej konferencji odbywającej się Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, którego Dyrektor został Patronem Honorowym wydarzenia wzięli udział pacjenci z całej Polski. Poza ciekawymi wykładami mogli skorzystać także z porad lekarzy dermatologów i warsztatów prowadzonych przez psychologa.
Lepsza znajomość tej choroby, jej przebiegu wesprze naszych pacjentów i pozwoli im lepiej funkcjonować w społeczeństwie! – apeluje Prof. Joanna Narbutt.
29 października, kiedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Chorego na Łuszczycę – w kilkudziesięciu miastach Polski, w ponad 1100 autobusów komunikacji miejskiej będziemy mieli okazję zobaczyć jeszcze jeden spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ. Pasażerowie w całym kraju dowiedzą się z niego, że łuszczycą nie można się zarazić.

A to już wiesz?  Nietolerancja laktozy – dlaczego nie możemy pić mleka?

Kampania uzyskała Patronat Honorowy Rzecznika Praw Pacjenta, Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.
Kampania jest realizowana dzięki wsparciu firm: Eli Lilly Sp. z o.o., Novartis Poland Sp. z o.o., Janssen Cilag Polska Sp. z o.o., Almirall Sp. z o.o., AbbVie Polska Sp. z o.o., Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o., Leo Pharma Sp. z o.o.
Informacje na temat wydarzeń, spoty i aktualności znajdziecie na stronie www.luszczyca.edu.pl w zakładce dedykowanej kampanii.
___________________________________________________________________________________

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy