Biblioteczka

SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…

SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…
SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej… 31 maja 2017 Walka z chorobą wymaga odwagi, wsparcia i siły. Takie posiłki mogą przyjść z różnych stron – od lekarza,

SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…
31 maja 2017

Walka z chorobą wymaga odwagi, wsparcia i siły. Takie posiłki mogą przyjść z różnych stron – od lekarza, pacjenta, bliskich. A gdyby usłyszeć ich wspólny głos? „SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…” Doroty Mirskiej-Królikowskiej to książka dwuwymiarowa. Jej pierwszą warstwę tworzą historie osób walczących z nowotworem. Kolejną stanowią rozmowy z ekspertami, którzy towarzyszą pacjentom w ich zmaganiach z chorobą. Zdjęcia bohaterów książki wykonała Lidia Popiel.

Książka „SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…” to opowiadanie o prawdziwej sile, która ma różne oblicza, czerpana jest z wielu źródeł i bywa wielorako odbierana. Każdemu z bohaterów zadano to samo pytanie „Skąd czerpać siłę do walki z chorobą?”. Ta publikacja to nic innego jak niezwykle szczera odpowiedź pacjentów, opiekunów i specjalistów – lekarzy, pielęgniarek, dietetyka, psychoonkologa i fizjoterapeuty.

Wiedza i wiara są bezcenne podczas leczenia każdej poważnej choroby. I właśnie tym dzielą się moi wspaniali bohaterowie. Mam wielką nadzieję, że ta publikacja pomoże osobom zmagającym się z chorobą oraz ich bliskim zmierzyć się z nią. Że znajdą tu dobre słowa i myśli, rady, które pomogą im wrócić do zdrowia! Właśnie dlatego w przenośni mówię o tej książce jak o lekarstwie – wyjaśnia Dorota Mirska-Królikowska, dziennikarka, autorka książki „SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…”.

Siła stanowiła również temat przewodni zdjęć wykonanych przez Lidię Popiel: Starałam się w nieoczywisty sposób pokazać, jak można wydobyć z siebie tę siłę, jak można się nią podzielić i jak można z niej korzystać. Postawiłam na spojrzenie i to, co ludzie mogą sobie przekazać poprzez proste gesty.

Książka „SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…” powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Podaj dalej

Podtytuł „Podaj dalej” ma dwa przesłania. Inspiruje do dzielenia się swoją siłą z innymi pacjentami. To także zaproszenie do przeczytania książki i przekazania jej kolejnym osobom, potrzebującym wsparcia w walce z chorobą. Dla niektórych bohaterów publikacji zarażanie siłą to zupełnie naturalne działanie:

A to już wiesz?  SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…Premiera książki, która jest jak lekarstwo

Robiłam naprawdę wszystko, ale to wszystko, żeby nie poddać się szarości, burości i lękowi związanemu z chorobą. Pewnego dnia wparowałam na kolejny wlew chemii w neonowych szpilkach, kolorowej kiecce, zabawnych kolczykach, owinięta wielkim kocem w pompony. Siedzące tam ubrane na czarno kobiety w ciemnych chustkach na głowie spojrzały na mnie zszokowane. Kiedy opadłam na łóżko z jękiem „O żesz! Rzęsy mi się odkleiły! A ja nie wzięłam kleju”, wybuchły kompletnie nieposkromionym, szalonym śmiechem. Zyskałam wtedy przydomek Tęczowa Joanna, który zresztą do dzisiaj z dumą noszę. Od tamtej pory wszystkie ubierałyśmy się szałowo i opowiadałyśmy podczas wlewów dowcipy. Stałyśmy się takimi onko-przyjaciółkami i utrzymujemy kontakt nadal – mówi Asia Zielewska, Tęczowa Joanna, jedna z bohaterek książki.

Bezcenna książka

„SIŁA ŻYCIA. Podaj dalej…” to książka, o której z całą pewnością można powiedzieć, że jest bezcenna, ponieważ… nie posiada ceny. Jej pierwsze wydanie zaplanowane na kilka tysięcy sztuk zostanie w całości przekazane m.in. do bibliotek ośrodków leczenia chorób nowotworowych, instytucji pozarządowych czy hospicjów.

Osoby, którym zależy na otrzymaniu książki, mogą wziąć udział w konkursie organizowanym na stronie www.posilkiwchorobie.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy