Data publikacji: 2017-10-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Przeziębienie czy może alergia? Jak je odróżnić?
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE
Przeziębienie i alergia charakteryzują się podobnymi objawami, dlatego w okresie jesienno- zimowym często je mylimy. W obu przypadkach mamy do czynienia z katarem, kichaniem, drapaniem w gardle. Jak zatem je od siebie odróżnić i skutecznie sobie z nimi poradzić?
Jesienią masz nadzieję, że walka z objawami alergii, z którymi toczyłeś batalię praktycznie całą wiosnę i lato, jest już zakończona. Wyłączasz swoją czujność zapominając o tak istotnych kwestiach jak te, że do listopada pyli ambrozja powodująca u alergików katar, łzawienie oczu i kichanie. Dodatkowo w domach rozpoczyna się sezon grzewczy, coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu, a tym samym ograniczamy naturalną wentylację organizmu. To co jednak najczęściej uczula w okresie późnej jesieni i zimy, to roztocza kurzu domowego. Mechanizm jest następujący: alergeny mają właściwości enzymatyczne co oznacza,
że powodują uszkodzenia tkanki, z którą mają styczność. Niewidzialni mieszkańcy naszych domostw, czyli roztocza kurzu domowego, wydzielają enzymy w kontakcie z naszą skórą czego efektem jest powstanie reakcji uczuleniowej. Ich odchody unoszą się w powietrzu i dostają do naszego organizmu poprzez błony śluzowe, powodując wydzielinę blokującą drożność nosa, uczucie swędzenia w gardle i złe samopoczucie. A my niestety nie do końca zdajemy sobie sprawę, że ten dyskomfort związany jest bezpośrednio z alergią i zrzucamy go na kark przeziębienia.
Jak zatem odróżnić objawy powstałe na tle alergii od tych spowodowanych infekcją?
Alergia: czyli nieprawidłowa odpowiedz organizmu na dany alergen, powodująca wyrzut histaminy – przejście z trybu „akceptacji” do trybu „zagrożenia”.
Objawy to: seryjne kichanie, katar, któremu zazwyczaj towarzyszy wodnista i przeźroczysta wydzielina, uczucie zatkanego nosa, swędzenie oczu i pokrzywka. Wszystkie te symptomy pojawiają się jednocześnie o tej samej porze roku, a także w miejscach występowania alergenów tzn. zakurzone, niewietrzone pomieszczenia, z dużą ilością „kurzołapów”. Alergia utrzymuje się, gdy jesteśmy wystawieni na alergen, jednak nie powoduje stanów gorączkowych.
Leczenie: lekami pierwszego rzutu są antyhistaminiki. Ważne, aby były to leki nowej generacji (tzw. leki II generacji) np. z substancją czynną desloratadyną, gdyż nie przechodzą one bariery krew-mózg. Ich działanie jest celowane i dzięki temu nie powodują uczucia senności[i], braku koncentracji, co jest kluczowe podczas wykonywanych codziennych prac. Leki nowej generacji (np. Hitaxa Fast) mają postać tabletki rozpadającej się w ustach bez konieczności popijania.
Z alergią można poradzić sobie również za pomocą immunoterapii, czyli odczulania.
W zależności od rodzaju alergii cały proces leczenia trwa od 2 do 5 lat i wymaga ogromnej systematyczności.
Przeziębienie: spowodowane jest wirusami, wpływającymi na zakażenie dróg oddechowych, których jest ok. 200 rodzajów. Tak więc trudno jest zidentyfikować tego konkretnego intruza. Zarażamy się metodą kropelkową poprzez kontakt z chorą osobą.
Objawy: kichanie, katar, obfita wydzielina z nosa zazwyczaj zielona lub żółta, uczucie zatkanego nosa, kaszel. Wszystkie te symptomy pojawiają się kolejno po sobie. Zazwyczaj infekcja wirusowa trwa od 7 do ok. 14 dni, występuje niezależnie od pory roku (apogeum to okres jesienno – zimowy), towarzyszą jej stany podgorączkowe i bóle mięśni.
Leczenie: nie ma niezawodnej metody leczenia wirusów, ale możemy korzystać z tych dostępnych tzn. nos udrażniamy kroplami, inhalujemy sztyftem, używamy preparatów przeciwgorączkowych, a w razie konieczności przeciwbólowych. Uzupełniamy płyny
w organizmie, powietrze nawilżamy za pomocą mokrego ręcznika rozwieszanego na kaloryferze i dużo odpoczywamy.
Obserwując objawy możemy zauważyć różnice w przebiegu alergii i infekcji wirusowej. Pamiętajmy, aby ich nie lekceważyć, bo w przypadku alergii jej zbagatelizowanie może doprowadzić do astmy. W sytuacji, gdy nie wiesz na jakim tle pojawiły się objawy zrób test – zażyj leki antyalergiczne nowej generacji, np. z desloratadyną Hitaxa Fast. Jeśli poczujesz ulgę, możesz wnioskować, że przyczyną dolegliwości jest alergia. Jeśli jednak nie będzie wyraźnej poprawy Twój organizm najprawdopodobniej zmaga się z wirusem.
Daj sobie szansę na dobre samopoczucie! Stosuj leki nowej generacji z desloratadyną
np. Hitaxa Fast działające szybko i bezpiecznie. Nie wymagają one popijania, rozpadają się
w ustach od razu po zażyciu, tak więc mogą być przyjęte w każdym miejscu i w każdej sytuacji. W ciągu 30 minut od zażycia poczujesz ulgę bez uczucia senności[ii] i z zachowaniem pełnej koncentracji. Leki Hitaxa Fast dostępne są bez recepty, dzięki czemu możesz mieć je zawsze przy sobie.
Do rodziny leków Hitaxa Fast należy również Hitaxa Fast Junior, przeznaczona dla dzieci od
6. roku życia. Ma ona owocowy smak, rozpada się na języku i nie wymaga popijania.
Od teraz cała rodzina może skutecznie i bezpiecznie walczyć z objawami alergii, nie tracąc
z życia cennych chwil.
[i] Selecting the Optimal Oral Antihistamine for Patients with Allergic Rhinitis, Drugs 2006; 66 (18): 2309-2319; 0012-6667/06/0018-2309/S44.95/0. Jeffrey M. Lehman and Michael S. Blaiss. Dotyczy substancji czynnej podanej doustnie.
[ii] Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior jest lekiem przeciwalergicznym nie wywołującym senności. Zgodnie z CHPL
w kontrolowanych badaniach klinicznych po podaniu zalecanej dawki 5 mg na dobę, senność występowała nie częściej niż
w grupie placebo (pkt. 5.1 CHPL). Po wprowadzeniu produktu do obrotu bardzo rzadko obserwowano senność (pkt. 4.8 CHPL – działania niepożądane).
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE