Zupy

Przepisy na pyszne zupy

Przepisy na pyszne zupy
Informacja prasowa 16 marca 2017 Niekonwencjonalne połączenia smaków w codziennej kuchni… czyli przepisy na pyszne zupy Resztki jedzenia z poprzedniego dnia można wykorzystać do przygotowania

Informacja prasowa
16 marca 2017

Niekonwencjonalne połączenia smaków w codziennej kuchni… czyli przepisy na pyszne zupy

Resztki jedzenia z poprzedniego dnia można wykorzystać do przygotowania zup. Nie musimy ograniczać się do klasycznej pomidorowej czy rosołu. Świat zup jest znacznie bogatszy. Aby nadać zupom bogatego smaku warto odważyć się doprawić je aromatycznymi przyprawami i ziołami. Pomysłowe przepisy na pyszne zupy poleca ekspert programu „Kulinarnie Mocni”, Szef Kuchni Kamis, Maciej Wawryniuk. Tak, jak edukatorom Banków Żywności podpowiada, jak przygotować smaczne i proste dania jednogarnkowe.

Pyszne i aromatyczne zupy
Zupy mają wiele zalet – są treściwe, rozgrzewają w chłodne dni, a także zawierają składniki niezbędne dla naszego zdrowia. Wbrew pozorom do ich przyrządzenia wcale nie potrzeba dużo czasu, wiedzy
i zaangażowania. Niezależnie, czy będzie to krem porowo-ziemniaczany czy zupa chlebowa
z boczniakami, możemy wykorzystać wszystkie dostępne składniki, jakie mamy pod ręką
i eksperymentować ze smakami. Doprawiając je aromatycznymi przyprawami i ziołami zaskoczymy wszystkich domowników i przegonimy kulinarną niemoc, która od czasu do czasu zagląda do naszej kuchni.
Zupa chlebowa z boczniakami
(czas przygotowania: 45minut )

Składniki:
• 6-8 kromek bułki pszennej lub pieczywa tostowego
• 500g pieczarek lub boczniaków
• 1 cebula
• 150 ml. śmietany
• 2-3 łyżki masła/oleju
• bulion
• 1 łyżka czosnku w płatkach
• 1 łyżeczka natki pietruszki
• ½ łyżeczki estragonu
• pieprz
• sól

Sposób przygotowania:
1. Pokrojone w paski grzyby podsmaż na maśle/oleju, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmaż raz jeszcze. Do podsmażonych składników wlej ok. 1,5 l wody i dodaj czosnek w płatkach. Całość gotuj na małym ogniu przez ok. 15 min.
2. Dodaj pokrojone w grubą kostkę pieczywo i gotuj jeszcze przez 20 min.
3. Do zupy wlej 200 ml śmietany. Dopraw estragonem, pieprzem i solą. Pod koniec gotowania wrzuć natkę pietruszki.

A to już wiesz?  Wielkanocny pojedynek: żurek, czy barszcz biały?

Krem porowo-ziemniaczany
(czas przygotowania: 60 minut)

Składniki:
• 1 por
• 500g ziemniaków
• 3 łyżki masła
• 1,5 l mleka
• 100g wędliny/wędzonego boczku
• ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
• ½ łyżeczki czosnku granulowanego
• pieprz biały
• sól

Sposób przygotowania:
1. Pora pokrój w cieknie piórka i podsmaż na maśle.
2. Dodaj pokrojone na bardzo cienkie plastry ziemniaki, zalej mlekiem. Dodaj czosnek i gałkę muszkatołową. Gotuj na wolnym ogniu ok. 40 min. W razie potrzeby podlej wodą.
3. Całość zmiksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dopraw do smaku pieprzem i solą.
4. Krem podawaj z pokrojoną w paski i podsmażoną wędliną.

Czym jest projekt „Kulinarnie Mocni”?
To wspólna inicjatywa Federacji Polskich Banków Żywności, organizacji społecznych i McCormick Polska, właściciela marki Kamis. W ramach projektu „Kulinarnie Mocni” edukatorzy Banków Żywności przez kilka miesięcy prowadzą zajęcia z mieszkańcami różnych miast Polski, które zostały objęte Programem Operacyjnym Pomocy Żywnościowej. Dzięki temu uczestnicy lokalnych warsztatów poznają sposoby na proste, zdrowe i pomysłowe posiłki, a także uczą się, jak wykorzystywać zioła i przyprawy, by wydobyć głębię smaku tych dań.
To niezwykła inicjatywa, która przełamuje kulinarną niemoc wielu z nas. Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy dowiadują się, jak mądrze gospodarować żywnością, by nie trafiła do kosza. Wykorzystując produkty, które np. zostały nam z dnia poprzedniego i doprawiając je aromatycznymi przyprawami w kilka chwil możemy przygotować pyszny posiłek, którym zachwycimy swoją rodzinę i przyjaciół. Włączmy zatem kreatywne myślenie, by przełamać kulinarną niemoc i mądrze gospodarować żywnością.– mówi Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności.

Więcej informacji o McCormick
McCormick & Company, Inc. globalny lider w produkcji ziół i przypraw oraz dodatków smakowych. Z 4,3 miliarda USD rocznej sprzedaży firma produkuje, dostarcza na rynek i dystrybuuje przyprawy, mieszanki przypraw, zioła i inne produkty smakowe dla całej branży spożywczej — punktów detalicznych, producentów żywności i gastronomii. Każdego dnia, bez względu na to, co jesz i gdzie, możesz cieszyć się przyprawami
McCormick. Więcej informacji na stronie www.mccormickcorporation.com.

A to już wiesz?  Gotowana cieciorka w dwóch odsłonach - idealna propozycja na jesień

O McCormick w Polsce

Firma jest obecna w Polsce od 2011 roku. Jej główna siedziba znajduje się w Stefanowie. McCormick zatrudnia w Polsce ponad 900 osób. Firma jest krajowym liderem w ilości sprzedaży na rynku przypraw i musztard, które oferuje pod markami KAMIS i Galeo.

McCormick Polska jest wieloletnim partnerem Banków Żywności. W zeszłym roku firma wraz z Bankami Żywności rozpoczęła realizację programu „Kulinarnie mocni”, w ramach którego edukuje na temat doboru odpowiednich przypraw i ziół dla wydobycia oraz podkreślenia głębi smaku potraw złożonych z podstawowych składników. W kwietniu 2013 McCormick Polska został wyróżniony nagrodą im. Jacka Kuronia przyznawaną przez Federację Polskich Banków Żywności, jako „Darczyńca roku 2012”.
Zapraszamy na www. kamis.pl/kulinarnie-mocni
Więcej informacji o Federacji Polskich Banków Żywności
Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 32 Banki Żywności na terenie całej Polski. Banki Żywności walczą o pełne wykorzystanie produktów spożywczych w Polsce. Tworzą system, w którym wszelkie nadwyżki, dzięki hojności darczyńców, mogą być błyskawicznie przekazane osobom najbardziej potrzebującym. Banki Żywności to również sztab ekspertów, którzy o zdrowym odżywianiu, ale i o smacznej kuchni wiedzą wszystko. Prowadzą również kampanie, które przekonują Polaków do tego, jak łatwo jest nie marnować pieniędzy, nie wyrzucać jedzenia i oszczędzać je także dla innych Zbiórki jedzenia w sklepach organizowane przez Banki Żywności kilka razy do roku pozwalają dziesiątkom tysięcy Polaków pokazać swe wielkie serca i podzielić się zakupami tak, by zaspokoiły głód ludzi żyjących w trudnych warunkach. Federacja jest także aktywnym partnerem w debacie publicznej i działaniach legislacyjnych z zakresu polityki społecznej, działalności organizacji pozarządowych, czy współpracy sektorowej.
Zapraszamy na: http://www.bankizywnosci.pl/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy