Kuchnia sezonowa

Powrót do korzeni czyli kuchnia sezonowa

Powrót do korzeni czyli kuchnia sezonowa
Ożarów Mazowiecki, 11 sierpnia 2021 Informacja prasowa Powrót do korzeni czyli kuchnia sezonowa Polska kuchnia obfituje w wiele produktów sezonowych, a częstotliwość ich występowania zmienia

Ożarów Mazowiecki, 11 sierpnia 2021
Informacja prasowa

Powrót do korzeni czyli kuchnia sezonowa

Polska kuchnia obfituje w wiele produktów sezonowych, a częstotliwość ich występowania zmienia się bardzo szybko. Bogactwo dostępnych plonów może zainspirować nawet doświadczonych szefów kuchni do stworzenia całkiem nowych dań. Ty także możesz wykorzystać je w swojej kuchni niejednokrotnie zadziwiając swoim dziełami kulinarnymi rodzinę i znajomych. Warto sięgnąć po dawno zapomniane, a teraz powracające polskie produkty i poeksperymentować bowiem efekt może nas niejednokrotnie zaskoczyć.

Wiosna i wczesne lato
Wiosna to sezon spod znaku szparagów, botwinki i młodej kapusty. To właśnie wtedy są najsmaczniejsze, bo najświeższe. Teraz jest czas, kiedy powinniśmy je wykorzystać w swoich potrawach. Może zainspiruje cię nasz przepis na młodą kapustkę z koperkiem:
Główkę młodej kapusty myjemy i kroimy na ćwiartki. Pozbywamy się uszkodzonych liści i głąba, resztę krojąc na paski. Wrzucamy je do rondla z rozgrzanym masłem i dusimy pod przykryciem do miękkości. Od czasu do czasu kapustę należy przemieszać. Powinna zmięknąć po około 30-40 minutach. To moment na jej doprawienie solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Następnie zagęszczamy ją mąką z odrobiną wody i doprowadzamy do wrzenia. Na koniec wrzucamy koperek.

Aby ułatwić sobie gotowanie wybierz do swojej kuchni płytę indukcyjną Gorenje IT843SYB z systemem AUTODETECT, który już w 10 sekund wykryje pozycję garnka i aktywuje odpowiednią strefę gotowania.

Pełnia lata
Bogactwo owoców: truskawki, czereśnie, morele, porzeczki czy jagody to wprost wymarzone składniki na letnie desery. Warzywa najlepsze w sezonie letnim to: szczaw, pomidory sałata oraz szpinak. Letnia pogoda zachęca do zimnych przekąsek i deserów. A może taki koktajl będzie dla was interesujący:
Truskawki (ok 300g) dokładnie myjemy, pozbawiamy szypułek i wrzucamy do blendera, dodajemy pokrojonego w plasterki banana i zalewamy jogurtem naturalnym. Całość miksujemy na gładką masę. Aby uzyskać pożądaną konsystencję można dodać mleka.
Do przechowywania tego i innych deserów wykorzystaj lodówko -zamrażarkę Gorenje ONRK193BK wyposażoną w szufladę z funkcją Xtreme Freeze, która umożliwia szybkie mrożenie w niskich temperaturach, a jednocześnie pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze i smak potraw.

A to już wiesz?  Doceń smak polskich produktów

Jesień
Jesień to czas pierwszych chłodów, wtedy myślimy o czymś ciepłym i rozgrzewającym. To również sezon, w którym powinniśmy zaopatrzyć nasz organizm w jak najwięcej witamin. Natura maluje świat na czerwono i pomarańczowo, a w kuchni króluje dynia. Jej zastosowań w kuchni mamy bez liku. My lubimy ją upiec.

Obieramy ją ze skórki, wydrążamy miąższ i kroimy na kawałki średniej wielkości. W osobnej misce mieszamy przyprawy (nasze ulubione zioła: tymianek, kolendrę, kurkumę, bazylię) i zalewamy niewielką ilością oliwy. W tak powstałej mieszance obtaczamy kawałki dyni i wstawiamy do piekarnika rozgrzanym do 180 stopni. Gotowa dynia powinna być lekko twarda.

Idealnym sprzętem do tego zadania jest piekarnik elektryczny Gorenje BOP798S54X z funkcją automatycznego programu gotowania. Takie parametry, jak czas, temperatura, dobór grzałek – są zaprogramowane fabrycznie. Wszystko, co musi zrobić użytkownik, to wybrać typ potrawy i wagę produktu oraz nacisnąć Start. Resztę zrobi piekarnik.

Zima
To czas warzyw cebulowych, korzeniowych i kapustnych. W sezonie zimowym, w naszej szerokości geograficznej dominują dania na ciepło. W okresie przedświątecznym robimy ich też całkiem sporo. Nasze lodówki pękają wtedy w szwach. Na szybki i rozgrzewający obiad zimą polecamy zupę marchewkową:
Zaczynamy od podsmażenia na maśle pokrojonej w kostkę cebuli. Najlepiej użyć do tego garnka. Następnie dorzucamy do niej kawałek pora, selera, pietruszki, pokrojoną w plasterki marchewkę i ząbek czosnku. Całość mieszamy i podsmażamy jeszcze przez kilka minut. Tak przygotowane warzywa zalewamy wodą, dodajemy sól i pieprz, a także szczyptę kurkumy i imbiru i zaczynamy gotować. Zupa jest gotowa kiedy wszystkie jej składniki będą miękkie. Zdejmujemy ją wtedy z ognia i miksujemy na krem.

W uzyskaniu gładkiej konsystencji niezawodnie sprawdza się Mikser Gorenje BN1000W specjalnie zaprojektowany do zachowania maksymalnej ilości składników odżywczych z owoców i warzyw.

Polska słynie z dobrej i smacznej kuchni. Każdy sezon to mnóstwo inspiracji, na potrawy ze składników, które można ze sobą łączyć i odkrywać wciąż na nowo. Każde z tych dań przygotowane przy użyciu odpowiednich sprzętów staje się czystą przyjemnością, zachęca do częstszego gotowania wspólnie ze znajomymi czy rodziną i celebrowania wspólnych posiłków. Gorenje ma bogatą ofertę produktową sprzętów, które się sprawdzą w każdym domu i dla każdego szefa kuchni, zarówno tego z dużym doświadczeniem jak i początkującego.

A to już wiesz?  Doceń smak polskich produktów