Covid-19 Geriatria Internetowe Konto Pacjenta telemedycyna teleporady

Po pandemii COVID-19 seniorom coraz mocniej zagraża wykluczenie cyfrowe.

Po pandemii COVID-19 seniorom coraz mocniej zagraża wykluczenie cyfrowe.
Szerokie zastosowanie telemedycyny związane z pandemią COVID-19 spowodowało, że dla wielu starszych osób kontakt z lekarzem stał się mocno utrudniony. Na to nakładają się niepokojące dane Ministerstwa Zdrowia o spadku liczby świadczeń z zakresu geriatrii[1]. Cyfryzacja w ochronie zdrowia tworzy nowe wyzwania w opiece nad seniorami. Zdaniem 52,4 proc. badanych ta nagła zmiana technologiczna (w tym umawianie wizyt lub szczepień poprzez Internetowe Konto Pacjenta) stwarza ryzyko

Warszawa, 14 czerwca 2021 r.
Po pandemii seniorom coraz mocniej zagraża wykluczenie cyfrowe.

Szerokie zastosowanie telemedycyny związane z pandemią COVID-19 spowodowało, że dla wielu starszych osób kontakt z lekarzem stał się mocno utrudniony. Na to nakładają się niepokojące dane Ministerstwa Zdrowia o spadku liczby świadczeń z zakresu geriatrii . Cyfryzacja w ochronie zdrowia tworzy nowe wyzwania w opiece nad seniorami.

Trudny okres pandemii COVID-19 obnażył wiele problemów w służbie zdrowia oraz w systemie długotrwałej opieki. Niemal 75 proc. Polaków podaje, że miało utrudniony dostęp do lekarza w sprawach nie związanych z koronawirusem , a prawie 70 proc. badanych negatywnie ocenia przygotowanie systemu ochrony zdrowia do funkcjonowania w realiach pandemii .

Telemedycyna – duże wyzwanie dla seniorów
Zagrożenie rozprzestrzenianiem COVID-19 wymusiło wprowadzenie na szeroką skalę konsultacji lekarskich w formie teleporady. Jest to nowoczesne rozwiązanie, ograniczające groźbę zarażenia. Jednak dla niektórych kłopotliwe – ponad połowa pacjentów wskazała taką formę kontaktu (wraz z wymogiem wcześniejszego umówienia się na teleporadę) jako problematyczną . Zdaniem 52,4 proc. badanych nagła cyfryzacja w opiece zdrowotnej (w tym umawianie wizyt lub szczepień poprzez Internetowe Konto Pacjenta) stwarza ryzyko wykluczenia . W szczególności są na nie narażone osoby starsze, z których wiele nadal nie korzysta z rozwiązań cyfrowych.

– Dla licznych seniorów używanie internetu i zdalne konsultacje są mocno kłopotliwe, zwłaszcza przy braku wsparcia kogoś młodszego. A na taką pomoc osoby starsze nie zawsze mogą liczyć, szczególnie jeśli mieszkają daleko od najbliższej rodziny. W przypadku nagłego pogorszenia się ich stanu zdrowia może to stanowić poważny problem, a nawet zagrożenie dla życia – tłumaczy Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Pomocna dłoń w codziennych obowiązkach
Proces starzenia i narastające z wiekiem problemy zdrowotne sprawiają, że wielu seniorów napotyka problemy z wykonywaniem codziennych czynności. W połączeniu z mechanizmem cyfrowego wykluczenia z opieki lekarskiej może to powodować frustrujące poczucie ubezwłasnowolnienia i alienacji.

A to już wiesz?  Koronawirus wywołuje u Polaków niepewność. Co trzeci spodziewa się nasilenia pandemii albo obawia o swoje dochody

– Pandemia mocno uwypukliła problemy towarzyszące niesamodzielnym osobom starszym. Sposobem na walkę z wykluczeniem cyfrowym jest wsparcie ze strony osób, które pomogą im w przebrnięciu przez kłopotliwe czynności, warunkujące skorzystanie z usług służby i odbycie telewizyty u lekarza – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Opieka taka bywa jednak mocno angażująca dla najbliższych – a przez to nie zawsze jest możliwa. Wtedy jednym z podstawowych sposobów przeciwdziałania wykluczeniu seniorów stają się usługi profesjonalnych opiekunów osób starszych, wspierających ich w miejscu zamieszkania, dzięki którym mogą oni pozostać w dobrze znanej i bezpiecznej dla siebie przestrzeni. Opiekunowie pomagają seniorom w codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy umówienie wizyty u lekarza, a także dotrzymują im towarzystwa, sprawiając, że nie czują się oni osamotnieni.

1.Skutki pandemii najbardziej odczuwają pacjenci w starszym wieku. Wiemy, jak im pomóc? – Polityka zdrowotna (rynekzdrowia.pl)
2.Badanie „Pacjenci w czasie pandemii” MY Pacjenci – mypacjenci.org/wp-content/uploads/2021/04/Pacjenci-w-pandemii-2021-badanie-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-1-INFOGRAFIKA.pdf
3.Tamże
4.Badanie „Pacjenci w czasie pandemii” MY Pacjenci – mypacjenci.org/wp-content/uploads/2021/04/Pacjenci-w-pandemii-2021-badanie-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-1-INFOGRAFIKA.pdf
5.Tamże

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy