Potrawy

Pieczenie z sukcesem w piekarniku gazowym – najważniejsze zasady

Pieczenie z sukcesem w piekarniku gazowym – najważniejsze zasady
Pieczenie z sukcesem w piekarniku gazowym – najważniejsze zasady Czy ciasta i potrawy przygotowywane w piekarniku gazowym mogą być zawsze pyszne i równomiernie upieczone? Oczywiście,

Pieczenie z sukcesem w piekarniku gazowym – najważniejsze zasady

Czy ciasta i potrawy przygotowywane w piekarniku gazowym mogą być zawsze pyszne
i równomiernie upieczone? Oczywiście, że tak! Wbrew opiniom, że piekarnik gazowy jest urządzeniem bardziej skomplikowanym w obsłudze niż jego elektryczny odpowiednik, wystarczy poświęcić chwilę, by zagwarantować sobie pieczenie z sukcesem. Kluczem do osiągnięcia optymalnej jakości posiłków przygotowywanych w urządzeniu gazowym jest odpowiednie wykorzystanie jego funkcji oraz sposobu działania. Przedstawiamy najważniejsze zasady pieczenia w piekarniku gazowym.

Jak podkreślają miłośnicy gotowania, bez względu na to, czy korzystamy z piekarnika gazowego czy elektrycznego, osiągnięcie idealnej jakości przyrządzanych potraw, wymaga odpowiedniego wyczucia urządzenia i nauczenia się, jak z niego korzystać. W większości przepisów czas i temperatura pieczenia podawana jest w przybliżeniu. Dlaczego? Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników — rodzaju piekarnika (na prąd czy na gaz), jego wielkości, rodzaju i koloru użytych blach,
a także poziomu, na którym zostały one umieszczone. W przypadku piekarników gazowych niezależnie od jego modelu, jest kilka najważniejszych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę już na samym początku jego użytkowania.

Instrukcja obsługi – pomaga w poznaniu urządzenia
Instrukcja obsługi piekarnika gazowego, oprócz jego danych technicznych i sposobu montażu zawiera przydatne informacje nt. programów pieczenia, temperatur polecanych do przygotowywania najpopularniejszych potraw oraz dostępnych funkcji. Dlatego przed pierwszym użyciem urządzenia warto się z nią zapoznać i poznać opcje, jakie oferuje zakupiony piekarnik.

Piekarnik gazowy powinien być nagrzany
Aby uniknąć przypalania potrawy w piekarniku gazowym, przed wstawieniem blaszki lub naczynia, urządzenie należy dobrze nagrzać. Piekarniki zasilane gazem wyposażone są w dolny palnik gazowy, który tli się przez cały czas, gdy urządzenie pracuje – w przypadku gdy wnętrze piekarnika nie osiągnęło jeszcze odpowiedniej temperatury lub ochłodzi się np. przez otwarcie drzwiczek, płomień pali się intensywniej, aby osiągnąć wyznaczoną temperaturę. Wstawienie potrawy do nienagrzanego piekarnika może więc skutkować przypaleniem od spodu. Odpowiednie nagrzanie urządzenia pomoże także ograniczyć skraplanie się wilgoci na szybie oraz w jego wnętrzu.

A to już wiesz?  Dressing – nieodzowny element każdej sałatki

Rozmieszczenie blach
W piekarniku gazowym źródło ciepła znajduje się na dole urządzenia. Oznacza to, że im niżej potrawa jest umieszczona, tym większe ciepło na nią oddziałuje. Dlatego podczas pieczenia większości dań w piekarniku gazowym, takich jak ciasta, mięsa czy warzywa, blachę lub naczynie z potrawą najlepiej umieścić na poziomie 1 lub 2 od góry. Pozwoli to uniknąć przypalenia lub zbyt szybkiego przypieczenia się posiłku.

Blachy i naczynia – klucz do sukcesu
Najlepsze blachy i naczynia do pieczenia w piekarniku gazowym to te w kolorze srebrnym (aluminiowe) lub szklane. Ich stosowanie, w przeciwieństwie do blach w kolorze czarnym, pomoże uniknąć nadmiernego zarumienienia albo nawet przypalenia się spodu potrawy lub ciasta.

Jaki czas pieczenia?
Jeżeli po raz pierwszy używamy piekarnika gazowego i jeszcze dobrze nie poznaliśmy naszego urządzenia, najlepiej zacząć od ustalenia niższej temperatury i dłuższego czasu pieczenia niż jest w przepisie. Dzieki temu potrawa będzie piekła się równomiernie, a my będziemy mieli szansę obserować, jak zachowuje się piekarnik.

Dla bardziej zaawansowanych
Wykorzystanie funkcji termoobiegu wymaga wcześniejszego, lepszego poznania piekarnika gazowego. Dłuższe i mniej intensywne pieczenie jest bowiem bardziej bezpiecznie i pomoże uniknąć przesuszenia potrawy. Termoobieg natomiast świetnie się sprawdzi przy jednoczesnym pieczeniu np. dwóch posiłków na różnych poziomach piekarnika.

Nieznane funkcje wentylatora
Wentylator, który występuje we wszystkich piekarnikach gazowych, świetnie sprawdzi się przy rozmrażaniu lub suszeniu produktów. Aby z niego skorzystać, nie musimy włączać bowiem elementów grzejnych. Połączenie pracy wentylatora z palnikiem grzewczym pomoże natomiast skutecznie zastąpić funkcję termoobiegu.

Rożen w piekarniku gazowym
Rożen w piekarnikach gazowych wyposażony jest w napęd elektryczny, dzięki któremu potrawa obraca się i jest równomiernie opiekana. Rożen można wykorzystywać w połączeniu z funkcją grilla lub z palnikiem gazowym. Aby zapobiec bałaganowi w piekarniku i ochronić palnik gazowy, podczas korzystania z rożna należy wlać niewielką ilość wody do brytfanny i umieścić ją pod grillem. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych zapachów.

A to już wiesz?  Dressing – nieodzowny element każdej sałatki

Grill gazowy lub elektryczny
Piekarniki gazowe są zazwyczaj wyposażone w funkcję grilla elektrycznego — zasilanego energią elektryczną lub gazowego — ogrzewanego planikiem gazowym. Ta funkcja jest bardzo przydatna i pozwala przygotowywać potrawy z mięsa czy warzyw w bardzo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że grill w piekarniku gazowym nie powinien działać dłużej niż 15 minut, a podczas pieczenia drzwiczki urządzenia muszą być uchylone.

Produkty FREGGIA dostępne są w wybranych salonach ze sprzętem AGD/RTV. Więcej informacji o asortymencie marki można znaleźć na stronie internetowej: www.freggia.pl

O marce FREGGIA
FREGGIA to marka urządzeń gospodarstwa domowego stworzona zgodnie z tradycjami włoskiego wzornictwa. Sprzęt można użytkować przez długie lata, bowiem powstaje w europejskich fabrykach z wieloletnimi tradycjami i jest tworzony przez ludzi z bogatym doświadczeniem. O sile marki stanowi różnorodność gamy produktowej oraz niepowtarzalny design. Wiele produktów ma unikatowy charakter nie tylko w skali kraju, ale i Europy.
W swojej ofercie Freggia posiada najwyżej klasy urządzenia do zabudowy oraz wolnostojące w unikalnych liniach wzorniczych, takich jak Classico (styl rustykalny), Moderno i Primo wyróżniające się nowoczesnym designem oraz Compatto, która jest przeznaczona dla małych przestrzeni. Pełen asortyment płyt gazowych, elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych oraz mieszanych uzupełniają piekarniki elektryczne i gazowe, z wyjątkową funkcją termoobiegu gazowego, a także okapy, chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki i zamrażarki oraz zmywarki. Bogatą ofertę urządzeń do zabudowy uzupełniają produkty wolnostojące, takie jak linia pralek o unikalnym wzornictwie i najwyższej klasie efektywności energetycznej, cała linia chłodziarek i zamrażarek, kuchenki gazowo-elektryczne, gazowe i ceramiczno-elektryczne, linia Professionale – kuchnie o szerokości 90 cm oraz chłodziarko-zamrażarki w stylu retro.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy