Informacja prasowa
Warszawa, 30 października 2018 r.
Wielu z nas niedostatecznie dba o higienę jamy ustnej, lekceważąc regularne wizyty u dentysty do momentu, aż naszego spokoju nie zakłóci przenikliwy ból. Często ignorujemy także pierwsze niepokojące objawy, takie jak krwawienie dziąseł czy nieświeży oddech. W końcu poważne problemy, jak np. paradontoza, dotyczą jedynie osób starszych – przynajmniej tak nam się wydaje. A jak jest naprawdę?
Zapalenie przyzębia, potocznie nazywane paradontozą lub paradentozą, to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, prowadząca w skrajnych przypadkach do rozchwiania i utraty zębów. Początkowe stadium jest niegroźne i odwracalne, dlatego tak istotne jest, aby każdy niepokojący objaw konsultować ze specjalistą. Co więc powinniśmy wiedzieć o paradontozie i jak się przed nią ustrzec?
Przyczyny chorób przyzębia
Paradontoza nie jest samodzielną jednostką chorobową. Mówimy tak potocznie, a kojarzy się nam głównie z ruszającymi zębami. W rzeczywistości są to choroby przyzębia z procesem autodestrukcyjnym pochodzenia infekcyjnego. W jamie ustnej objawiają się stanami zapalnymi dziąseł i przyzębia. W przewlekłych przypadkach prowadzi to do rozchwiania i utraty zębów – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Najczęstszą postacią chorób przyzębia i stanem poprzedzającym paradontozę jest zapalenie dziąseł. Schorzenie to należy do chorób przewlekłych, co oznacza, że może utrzymywać się przez wiele lat. Do objawów zapalenia dziąseł należą: krwawienie, obrzęk, zaczerwienienie, ból, świąd, nieświeży oddech, uczucie niesmaku. Przyczyną zapalenia dziąseł jest nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Dzieje się tak na skutek niedostatecznej higieny. Na powierzchni kamienia następuje namnażanie się bakterii, które wywołują lokalne zapalenie dziąsła otaczającego ząb lub nawet całe łuki zębowe.
Profilaktyka
Choroby przyzębia w większości przypadków są następstwem niedostatecznej higieny jamy ustnej i braku profilaktyki. Chcąc więc ustrzec się przed tym schorzeniem, należy regularnie odwiedzać dentystę. Lekarz w porę wykryje niepokojące objawy i wdroży odpowiednie leczenie, które na samym początku nie jest ani bolesne, ani kosztowne. Poza wizytami niezwykle istotna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej.
Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać oraz aby oczyścić dokładnie powierzchnię każdego zęba. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego – komentuje stomatolog.
Skoro przyczyną paradontozy są głównie aspekty higieniczne, to czy choroba ta może dotyczyć każdego z nas, czy jest jedynie domeną osób starszych?
Nie jest prawdą, że paradontoza dotyka tylko ludzi starszych. Duży odsetek chorujących na nią to osoby młode, zwłaszcza palące. Narażeni są na nią także ci, którzy w sposób ciągły zaniedbują higienę jamy ustnej. Czasami włącza się również czynnik genetyczny czy osłabienie systemu immunologicznego – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Leczenie
Leczenie to przede wszystkim regularne usuwanie kamienia nazębnego, przestrzeganie higieny oraz prawidłowe leczenie stomatologiczne. Wspomagać można się lekami przeznaczonymi do stosowania w jamie ustnej, działającymi przeciwbólowo i przeciwzapalnie – komentuje Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Odpowiedni żel stomatologiczny może zmniejszyć pieczenie i bolesne objawy oraz wspomoże regenerację błony śluzowej. Warto zwrócić uwagę na jego skład, który poza działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, powinien również wykazywać działanie odkażające.
Pamiętajmy, że odpowiednia higiena i regularne wizyty u dentysty wystarczą, aby zapobiec większości chorób przyzębia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie akcji www.niemusicitoprzeszkadzac.pl