Informacja prasowa
Warszawa, 7 grudnia 2018 r.
Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika, przeciwsłoneczne w supermarkecie.
Wyniki najnowszego raportu
Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku” . Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
U optyka-rzemieślnika najchętniej
Jakie okulary ankietowani mieli okazję kupić w sowim życiu? 79% respondentów poinformowało o zakupie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Prawie połowa ankietowanych zdecydowała się na okulary przeciwsłoneczne, ale bez mocy korekcyjnej, natomiast 28% badanych sięgnęło po ich wersję z korekcyjnymi szkłami przeciwsłonecznymi. Mniej niż 1 na 10 badanych zakupił okulary bez mocy korekcyjnej, tzw. „zerówki”.
Gdzie kupujemy swoje okulary? Aż 69% ankietowanych osób zrobiło to w prywatnym salonie optycznym u optyka-rzemieślnika. 48% respondentów zdecydowało się na wizytę w placówce sieciowej marki optycznej (np. w centrum handlowym). 31% badanych przyznało się do zakupów w supermarkecie, 1/4 na bazarku czy straganie, a co piąty ankietowany dokonał zakupu przez Internet. 17% respondentów znalazła swoje okulary w sklepie sportowym.
– Fakt, że najwięcej osób wybiera optyka-rzemieślnika, to bardzo pozytywny sygnał, który dobrze świadczy o rosnącej świadomości dotyczącej profilaktyki wzroku wśród Polaków – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka. O swoje oczy powinniśmy dbać tak samo dobrze, jak o resztę naszego organizmu. Tylko w profesjonalnym salonie możemy mieć pewność, że zaproponowane nam indywidualne rozwiązanie będzie odpowiednie i bezpieczne. Niestety uogólniona statystyka to tylko jedna strona medalu, bo jeśli przyjrzymy się wynikom bardziej szczegółowo, dostrzeżemy, że u optyka-rzemieślnika kupujemy przede wszystkim okulary korekcyjne. Nadal jednak istnieje spora część badanych, którzy inne okulary kupują w miejscach o wątpliwej renomie. Martwią też pozostałe odpowiedzi wskazujące na zakupy w Internecie. Aż 30% ankietowanych zakupiło tam okulary z zerową wartością korekcyjną. Okulary przeciwsłoneczne w 43% są kupowane w supermarkecie, a w 35% na bazarku lub straganie, gdzie nie zawsze otrzymujemy gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu. Zakupy produktów optycznych w takich miejscach są niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewności, czy szkła kupionych na bazarze okularów faktycznie spełniają normy, o jakich zapewnia nas informacja na etykiecie czy sprzedawca. Okulary korekcyjne, sprzedawane do krótkotrwałej eksploatacji mogą niedokładnie korygować wady wzroku, ponieważ nie uwzględniają indywidualnych cech użytkownika, takich jak rozstaw źrenic czy wysokość montażu. Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów powodują rozszerzenie źrenic i tym samym narażają nasze oczy na szkodliwe promieniowanie. Nawet okulary o zerowej mocy optycznej z niezaufanego źródła, realnie mogą sprawiać wrażenie nieostrego widzenia lub wywoływać astygmatyzm. Zamiast pomagać w wielu wypadkach pogarszają widzenie. Dbając o nasz wzrok zawsze wybierajmy bezpieczne źródło zakupu okularów – dodaje Małgorzata Leszczyńska.
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Dodatkowe informacje:
Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO) – organizacja samorządu zawodowego, zrzeszająca obecnie 7 cechów optycznych, których członkowie prowadzą około 900-set salonów, sklepów czy też usługowych pracowni optycznych. Jej początki sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to środowisko optyków miało swoją reprezentację w ramach Komisji Branżowej usytuowanej przy ówczesnym Centralnym Związku Rzemiosła (CZR), a od 1996 r działający pod nazwą Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Jednym z fundamentalnych warunków, pozwalających na przynależność do Cechu Optycznego, jest posiadanie kwalifikacji zawodowych i co najmniej trzyletni staż pracy. Ponadto, jednym z podstawowych dokumentów obowiązujących osoby zrzeszone w cechach optycznych jest Kodeks Etyczno-Zawodowy Optyka. W ten sposób KRIO bierze na siebie część odpowiedzialności za działanie zrzeszonych optyków, dając tym samym świadectwo ich umiejętnościom i kompetencjom.
KRIO systematycznie szkoli zrzeszonych optyków, współpracując w tym zakresie z ośrodkami akademickimi, takimi jak: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, jak też Politechnika Wrocławska.
Więcej informacji: www.krio.org.pl