Wiadomości branżowe

Oddaj szpik ? możesz uratować czyjeś życie

Oddaj szpik ? możesz uratować czyjeś życie
Tylko 1/3 pacjentów potrzebujących przeszczepu znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałym pomóc mogą tylko dawcy niespokrewnieni. Dlatego im ich więcej, tym większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.Zostanie dawcą szpiku w 80% przypadków polega wyłącznie na oddaniu krwi. Tylko w 20% pobierany jest szpik kostny. Co ważne, zarówno jedna, jak i druga metoda jest bezbolesna oraz bezproblemowa dla dawcy. „Często ludzie boją się zabiegu pobrania szpiku kostnego. Każdy dawca jest ubezpieczony na sumę 150 tys. euro na wypadek wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. To ubezpieczenie nigdy nie zostało wykorzystane” – mówi serwisowi infoWire.pl Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS.Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo małe – wynosi jeden do kilku milionów. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Jej waga nie powinna być niższa niż 50 kg, a wskaźnik masy ciała może przekraczać 40 BMI. Dokonując rejestracji na stronie fundacji, decydujemy się udzielić komuś pomocy. „Jest to idea pozbawiona uprzedzeń. Nie my wybieramy, komu będziemy pomagać. Albo pomagamy wszystkim, albo nie

Tylko 1/3 pacjentów potrzebujących przeszczepu znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałym pomóc mogą tylko dawcy niespokrewnieni. Dlatego im ich więcej, tym większa szansa na znalezienie ?bliźniaka genetycznego?.

Zostanie dawcą szpiku w 80% przypadków polega wyłącznie na oddaniu krwi. Tylko w 20% pobierany jest szpik kostny. Co ważne, zarówno jedna, jak i druga metoda jest bezbolesna oraz bezproblemowa dla dawcy. ?Często ludzie boją się zabiegu pobrania szpiku kostnego. Każdy dawca jest ubezpieczony na sumę 150 tys. euro na wypadek wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. To ubezpieczenie nigdy nie zostało wykorzystane? ? mówi serwisowi infoWire.pl Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo małe ? wynosi jeden do kilku milionów. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Jej waga nie powinna być niższa niż 50 kg, a wskaźnik masy ciała może przekraczać 40 BMI. Dokonując rejestracji na stronie fundacji, decydujemy się udzielić komuś pomocy. ?Jest to idea pozbawiona uprzedzeń. Nie my wybieramy, komu będziemy pomagać. Albo pomagamy wszystkim, albo nie pomagajmy nikomu? ? podkreśla Dorota Wójtowicz-Wielgopolan.

Każdy moment jest dobry, by zostać dawcą. Najbliższa okazja nadarzy się 13 października ? w Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Biurowe Trójmiasto może mieć rekordowy rok

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy