Sen

Od czego zależy dobry sen?

Od czego zależy dobry sen?
Dobry sen zależy od… materaca! Aż 26 lat – tyle statystyczny człowiek w ciągu całego życia poświęca na sen! Zdrowy sen pozwala na regenerację organizmu,

Dobry sen zależy od… materaca!

Aż 26 lat – tyle statystyczny człowiek w ciągu całego życia poświęca na sen! Zdrowy sen pozwala na regenerację organizmu, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także wpływa na witalność oraz dobre samopoczucie. Czynnikiem, który ma szczególne znaczenie dla prawidłowej jakości snu jest wybór odpowiedniego materaca. Właściwy wybór jest tym ważniejszy, że łóżko przestaje być już tylko meblem. Coraz częściej staje się sercem domu – miejscem, przeznaczonym na zabawę, relaks i przyjemne spędzanie czasu z rodziną. W łóżku nie tylko śpimy, ale czytamy książki, oglądamy filmy i bajki z dziećmi, a często wykorzystujemy je nawet w charakterze „jadalni”. W związku z tym, ze na naszym łóżku, a zwłaszcza na jego centrum czyli materacu spoczywa wielka odpowiedzialność należy dokładnie przemyśleć jego wybór, ponieważ materac nie tylko musi być wyjątkowo wygodny, komfortowy i zapewniać zdrowy sen, ale powinien też spełniać dodatkowe bardzo istotne kryteria takie jak trwałość, wytrzymałość, odporność na odkształcenia oraz łatwość utrzymania w czystości. To bardzo dużo – czy istnieją więc materace, które są w stanie sprostać tym wszystkim oczekiwaniom? Jakie cechy powinien mieć idealny materac? Jakie dylematy trzeba rozwiązać przed jego kupnem? Poniżej kilka informacji, o których warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru, aby był naprawdę właściwy.

Dobrze dobrany materac czyli jaki?
Najważniejszym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego każdy materac powinien być indywidualnie dobierany i dopasowywany do wzrostu i wagi ciała osoby, która będzie z niego korzystać. Często spotkać się jeszcze można z opinią, że dobry materac powinien być twardy. Przekonanie to podyktowane jest brakiem wiedzy na temat nowoczesnych technologii, które w ciągu ostatnich 10 lat zawitały także do sypialni i pochodzi z czasów, kiedy w materacach stosowano proste sprężyny bonnelowe, włókno kokosowe i trawy morskie.
Dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – powinien natomiast idealnie dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Kolejnym ważnym elementem, który należy uwzględnić przy wyborze materaca jest pozycja najczęściej wybierana podczas snu – osoby śpiące na boku potrzebują materaca, elastycznie dopasowującego się do ciała, który pozwoli wystającym częściom ciała – ramionom i biodrom „zagłębić” się w materac i umożliwić kręgosłupowi przyjęcie linii prostej. Osobom często zmieniającym pozycję podczas snu, polecane są modele aktywnie dopasowujące się zmian.
W ciągu ostatnich 10 lat do sypialni zawitało wiele nowoczesnych i zaawansowanych technologii, których zadaniem jest zwiększenie komfortu snu – wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z olbrzymich możliwości wyboru rodzajów materaców.

A to już wiesz?  Chrapanie czy bezdech senny?

PIANKI
Jednymi z najpopularniejszych rodzajów są materace piankowe. Warto podkreślić, że pianka piance nierówna. Obecnie dostępne są na rynku różne technologie produkcji coraz bardziej doskonałych materiałów piankowych mnożących ich zalety oraz funkcje. Nie należy się zatem dziwić różnym cenom dostępnych materacy piankowych. Nie można się też łudzić, że tani materac pozwoli nam skorzystać z nowoczesnych, wysokojakościowych rozwiązań. Do grupy materaców piankowych należą więc zarówno materace o nieskomplikowanej budowie wykonane z pianki poliuretanowej, ale także nowoczesne materace wysokoplastyczne i termoelastyczne. Dzięki unikalnym właściwościom pianki termoplastycznej mają one zdolność dopasowywania się do kształtu leżącej osoby. Gwarantują odpowiednie podparcie i dopasowywanie się do krzywizn kręgosłupa, a niektóre odprowadzają także wilgoć i ciepło podczas snu. Aby jednak odpowiednio spełniały swoje funkcje, trzeba się liczyć z potrzebą częstszej wymiany materaca, a także nieco bardziej uciążliwej eksploatacji np. konieczności odwracania materaca na drugą stronę.

SPRĘŻYNY
Dużą popularnością cieszą się też materace sprężynowe – w chwili obecnej zazwyczaj są to materace kieszeniowe. Stanowią one udoskonaloną wersję tradycyjnych materaców bonnelowych. Zbudowane ze sprężyn w kształcie walca, zamkniętych w specjalnych kieszeniach z tkaniny, charakteryzują się dużą trwałością oraz wysoką stabilnością. Sprężyny kieszeniowe stanowią doskonałe podparcie dla kręgosłupa. W materacach ze sprężynami kieszeniowymi sprężyny są ze sobą połączone cienką powłoką z tkaniny, a nie tak jak w przypadku zwykłych sprężyn drutem. Dzięki temu w materacach kieszeniowych znajduje się wiele elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa doskonale dopasowujących się do kształtu ciała. Większa ilość sprężyn zwiększa komfort snu – sprężyny ułożone liniowo wraz ze wzrostem obciążenia proporcjonalnie się uginają. Warto wspomnieć, że wykorzystanie technologii kieszeniowej powoduje, że taki materac jest bardziej cichy w użytkowaniu niż zwykłe materace sprężynowe.

INNOWACYJNE HYBRYDY
Najnowszym osiągnięciem technologicznym w budowie materaców służących zdrowiu i komfortowi są materace hybrydowe, łączące konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców, natomiast sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność. W tego typu materacach górna połowa zbudowana jest z komfortowej pianki żelowej, która dostosowuje się do krzywizn pleców, a dodatkowo zapewnia optymalną temperaturę dla zdrowego i głębokiego snu. Natomiast dolna część wykonana jest ze sprężyn kieszeniowych, które ograniczają przenoszenie drgań. Dzięki temu zmiany pozycji śpiącej obok osoby są praktycznie nieodczuwalne. Materace typu hybrid są jednostronne, dlatego nie ma potrzeby odwracania ich na drugą stronę.
Poza kompilacyjną budową materace typu hybrid wyróżniają się także wieloma innymi zaletami – przyznaje Jacek Poznański Country Manager z amerykańskiej firmy Sealy. Materace typu hybrid są wyższe od tradycyjnych modeli. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowego stelaża, cecha ta wpływa także na wygodę snu oraz komfort samego procesu kładzenia się do łóżka i wstawania z niego. Tradycyjne materace mają ok. 20 cm wysokości, podczas gdy materace hybrydowe mogą mieć nawet 34 cm wysokości! W naszych hybrydowych materacach, aby zapewnić bardziej stabilną powierzchnię dla spania w każdej pozycji dodatkowo wzmocnione zostały boki oraz środek. Dzięki temu dzieci mogą na nich skakać, jak na trampolinie bez obaw, że zniszczą materac, można się więc nie tylko dobrze wyspać, ale i też świetnie bawić. Ważne jest tez to, że dzięki zastosowanej technologii możemy się w nocy mniej pocić – odpowiedzialna jest za to supernowoczesna pianka żelowa posiadająca zdolność do usuwania nadmiaru ciepła i zapewniająca optymalną temperaturę dla relaksującego snu – dodaje Jacek Poznański z Sealy.
Nieodpowiednio dobrany materac obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić, dlatego niezmiernie ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór. Niestety w sypialni częściej zwracamy uwagę na zmianę wystroju wnętrza, tymczasem bardziej powinniśmy ją skupić na materacu, bo to właśnie on jest gwarancją udanego snu – jego deformacje i wgniecenia mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Wysokiej klasy, dobrze dobrany materac jest inwestycją w nasze zdrowie. Warto kupić lepszy model, który będzie trwalszy, odporniejszy i będzie nam dobrze służył przez lata, niż pozornie zaoszczędzić, budzić się codziennie zmęczonym i obolałym oraz być zmuszonym do częstszej wymiany materaca.

A to już wiesz?  Jak spać, żeby się wyspać?

pl.sealy.com

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy