Data publikacji: 2019-02-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowotwory nerek bez tajemnic – spotkanie dla pacjentów
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE
Jest rzadki, wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Rak nerkowokomórkowy. Stowarzyszenie GLADIATOR zaprasza na spotkanie edukacyjne „Nowotwory nerek bez tajemnic”, 23 lutego w Warszawie.
Nowotwory nerek bez tajemnic
Jest stosunkowo rzadki, a jednocześnie podstępny i zazwyczaj nie ma obiecujących rokowań. Wiedza na temat przyczyn jego występowania jest nadal niewystarczająca, a jego wykrycie najczęściej jest zupełnie przypadkowe. Zazwyczaj nie ogranicza się też do samego narządu, ale często daje przerzuty do odległych tkanek i organów. Rak nerkowokomórkowy (RCC). Czy, mimo jego charakterystyki, polscy pacjenci mogą się przed nim obronić? Czy lekarze dysponują terapiami, które dają nadzieję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas spotkania edukacyjnego „Nowotwory nerek bez tajemnic”, na które zaprasza Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR.
Kto choruje na raka nerki?
Według Krajowego Rejestru Nowotworów[1] nowotwory nerki stanowią około 4% wszystkich nowotworów u mężczyzn (2700 chorych) i 3% u kobiet (1900 chorych). Najczęściej rozwijają się między 50. a 70. rokiem życia, chociaż pewna odmiana raka nerki dotyczy też dzieci. Szacuje się, że około 30% nowotworów nerki u mężczyzn i około 24% u kobiet ma związek z paleniem tytoniu. Ocenia się, że ponad 1/3 pacjentów z RCC ma przerzuty już w chwili rozpoznania, a u 1/3 pacjentów przerzuty powstaną po leczeniu miejscowym[2]. Przerzuty pojawiają się zazwyczaj w wątrobie, płucach, kościach oraz mózgu.
Jak objawia się rak nerki?
Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na raka nerki to, m.in.:
ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej lub podbrzuszu,
zgrubienie wyczuwalne przez powłoki brzuszne,
krwiomocz, bez towarzyszącego bólu, zwykle okresowy,
objawy ogólne pod postacią osłabienia, spadku masy ciała, gorączki lub stanu podgorączkowego, wyniszczenia, niedokrwistości.
Warto pamiętać, że guzy o charakterze łagodnym zwykle nie dają żadnych objawów, a ich wykrycie następuje podczas diagnostyki zupełnie innych schorzeń.
Czy rakowi nerki można zapobiec?
Medycyna w dalszym ciągu nie jest w stanie określić wszystkich czynników ryzyka, jednakże naukowcy określili kilka elementów mających wpływ na wystąpienie tego nowotworu, jak m.in.:
palenie tytoniu (dwukrotnie większe ryzyko u palaczy!);
nadciśnienie tętnicze;
otyłość;
przewlekła dializoterapia – dializa to leczenie stosowane u osób z nieprawidłową czynnością nerek;
kontakt z pewnymi środkami chemicznymi (w tym azbestem, kadmem oraz substancjami stosowanymi w przemyśle hutniczym).[3]
Jak leczyć raka nerki?
Dobór optymalnej dla pacjenta terapii poprzedzony jest określeniem zaawansowania nowotworu. Najczęściej wybieraną metodą leczenia – w przypadku wczesnego stadium raka – jest wycięcie guza, co daje największe szanse na wyzdrowienie pacjenta. Jeśli jednak przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe, stosuje się terapię farmakologiczną. Najnowszym osiągnięciem medycyny w tym obszarze jest immunoterapia, za odkrycie której dwóch naukowców otrzymało nagrodę Nobla. Warto wiedzieć, że głównym celem immunoterapii nowotworów jest wspomaganie układu immunologicznego człowieka w walce z rakiem. Terapia ta zapewnia długotrwałą pamięć układu odpornościowego, dzięki czemu może stale dostosowywać się do zmian biologii nowotworu. W ten sposób immunoterapia daje szansę na długotrwałe przeżycie i dobrą jakość życia pacjentów z zawansowanymi chorobami nowotworowymi, dla których wcześniej szanse przeżycia były bardzo małe.
Gdzie szukać wsparcia?
Skonfrontowanie się z diagnozą „rak nerki” jest bardzo trudne tak dla pacjenta, jak i jego rodziny. Powstaje wiele pytań, rodzą się obawy i strach. Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” oferuje pomoc w postaci telefonu zaufania (502 438 648), czynnego codziennie w godz. 08:00 – 20:00, dyżurów w siedzibie stowarzyszenia w każdy poniedziałek, w godz. 16:00-18:00 oraz kontaktu mailowego ([email protected]). Stowarzyszenie Gladiator regularnie organizuje warsztaty edukacyjnie dla pacjentów i ich rodzin – w trakcie spotkań z wybitnymi naukowcami chorzy otrzymują solidną garść wiedzy na temat prawidłowej diagnostyki i najnowocześniejszych form terapii, a w przerwach mogą wymienić się własnymi doświadczeniami związanymi z chorobą i leczeniem. Najbliższe tego typu wydarzenie odbędzie się 23.02.2019 w Warszawie.
Bezpłatne spotkanie edukacyjne „NOWOTWORY NEREK BEZ TAJEMNIC”
W dniu 23 Lutego 2019 r. (sobota) o godzinie 11.00, w Warszawie, CENTRUM ONKOLOGII, Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie, ul. W. K. Roentgena 5, wejście „G”, I piętro.
Informacje o kolejnych warsztatach będą na bieżąco pojawiać się na stronie www.gladiator-prostata.pl.
[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-nerki-c67/
[2] http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2441
[3] W-H Chow, S, L. M. Dong, S. Devesa, Epidemiology and risk factors for kidney cancer, Nat Rev Urol. 2010 May; 7(5): 245–257.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE