Data publikacji: 2017-05-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Moczenie nocne – częste schorzenie, które dotyczy 1 na 15 dzieci
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE
Problem moczenia nocnego dotyczy 1 na 15 siedmiolatków. To schorzenie, które należy skonsultować z lekarzem.
Problem moczenia nocnego dotyczy 1 na 15 siedmiolatków.
Chłopcy są dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie tego zaburzenia niż dziewczynki. Ryzyko wynosi 44%, jeśli moczenie nocne występowało u jednego z rodziców, a 77% – jeśli u obojga, co wskazuje na związek genetyczny.
Moczenie nocne poważnie wpływa na samoocenę dziecka, jego stan emocjonalny i funkcjonowanie w ciągu dnia, między innymi w szkole i w kontaktach towarzyskich.
Dostępne są możliwości leczenia, jednak w przypadku większości dzieci wizyta lekarska związana z problemem moczenia nocnego jest opóźniona w czasie o mniej więcej od jednego do trzech lat.
Jaka jest główna przyczyna moczenia nocnego dzieci? – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy z Kliniki Urologii Dziecięcej w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Wypowiedzi ekspertów – pediatry, urologa dziecięcego, psychologa – oraz sonda uliczna nt. problemu moczenia nocnego dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=2K7Cv9NZFzA
Przez dziesiątki lat uważano, że z moczenia nocnego się wyrasta, jednak obecnie wiemy już, że jest to stan chorobowy, który można stosunkowo łatwo leczyć. Moczenie nocne ma duży wpływ na funkcjonowanie społeczne dzieci, dlatego należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza w celu szybkiej diagnostyki oraz uzyskania niezbędnej pomocy.
Moczenie nocne jest częstą chorobą, która poważnie wpływa na samoocenę dziecka, jego stan emocjonalny i funkcjonowanie w ciągu dnia, między innymi w szkole i w kontaktach towarzyskich. Schorzenie to powiązano z czynnością mózgu, a po terapii zaobserwowano poprawę w zakresie pamięci operacyjnej oraz funkcjonowania w ciągu dnia.
Skutki moczenia nocnego są często bagatelizowane, rodzice wstydzą się mówić o problemie, społeczeństwo opiera się na mylnych stereotypach, a programy szkoleniowe przeznaczone dla pracowników służby zdrowia rzadko zawierają konkretne wskazówki dotyczące tego schorzenia. Globalny wkład osób reprezentujących komitet sterujący, który jest inicjatorem Światowego Dnia Moczenia Nocnego oraz kampanii edukacyjnej nt. moczenia nocnego dzieci, polega na stworzeniu uproszczonych wskazówek, które służą jako przejrzyste, rzetelne źródło informacji dla pracowników służby zdrowia oraz rodziców na całym świecie z myślą o udoskonaleniu metod leczenia, a tym samym zmniejszeniu obciążenia chorobą u dziecka dotkniętego problemem moczenia nocnego.
– Powszechne jest to, że dzieci trafiają do lekarza na tyle późno, że mają już w sobie zakorzenione poczucie tego, że są niezaradne czy beznadziejne – mówi Anna Resler, psycholog dziecięcy z Gabclinic.
Połowa rodziców, których dzieci mają kłopot z moczeniem nocnym, nie zwraca się o pomoc medyczną i próbuje zaradzić problemowi w zaciszu domowym m.in. poprzez zmianę stylu życia. Oznacza to jednak, że mogą upłynąć nawet trzy lata zanim pacjent trafia do lekarza w związku z tym problemem, a to ogromnie długi czas, w którym dziecko pozostaje bez pomocy, co niejednokrotnie odbija się na jego kondycji psychicznej – pamiętajmy, że moczenie nocne jest przyczyną a nie efektem problemów natury psychologicznej. Dlatego podczas wizyty lekarskiej niezmiernie ważne jest, aby pacjenci otrzymali właściwe wsparcie i niezbędną poradę.
– Wiemy, że w prawie 98% moczenie nocnego to problem natury medycznej, biologicznej. Dopiero w połączeniu tych różnych form medycznych do pracy z moczeniem mocnym zapraszamy do współpracy terapeutę jako osobę motywującą dziecko w procesie leczenia – dodaje Anna Resler.
W Polsce Światowy Dzień Moczenia Nocnego został objęty patronatem naukowym przez Polskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.suchyporanek.pl, na której na przełomie maja i czerwca prowadzona będzie poradnia online z możliwością anonimowego kontaktu z lekarzem specjalistą. W serwisie znajduje się również mapa ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem moczenia nocnego u dzieci. Dodatkowym elementem kampanii edukacyjnej nt. moczenia nocnego u dzieci są animowane filmy dla dzieci, których celem jest pokazanie i oswojenie problemu moczenia w przystępny sposób: http://bit.ly/YTsuchyporanek
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE