Krótkowzroczność

MiYOSMART Przełom w kontroli krótkowzroczności u dzieci – nowa metoda korekcji i spowalniania postępu krótkowzroczności jest już dostępna w Polsce!

MiYOSMART Przełom w kontroli krótkowzroczności u dzieci – nowa metoda korekcji i spowalniania postępu krótkowzroczności jest już dostępna w Polsce!
Informacja prasowa Przełom w kontroli krótkowzroczności u dzieci – nowa metoda korekcji i spowalniania postępu krótkowzroczności jest już dostępna w Polsce! Nowe soczewki (szkła) okularowe

Informacja prasowa
Przełom w kontroli krótkowzroczności u dzieci – nowa metoda korekcji
i spowalniania postępu krótkowzroczności jest już dostępna w Polsce!

Nowe soczewki (szkła) okularowe MiYOSMART wykorzystują technologię, która spowalnia rozwój krótkowzroczności u dzieci średnio o 60 proc. w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych1. Do tego są bezpieczne, łatwe w stosowaniu, skuteczne i co najważniejsze, nieinwazyjne. Co jeszcze warto wiedzieć o tej przełomowej metodzie postępowania w krótkowzroczności u dzieci?

Rozwój krótkowzroczności u dzieci

Naukowcy szacują, że do 2050 roku ok. 50% ludzkości będzie dotknięta problemem krótkowzroczności2. Nasilenie skali tego problemu możemy obserwować szczególnie u dzieci w wieku szkolnym, które intensywnie pracując w bliży i korzystając z urządzeń elektronicznych coraz częściej skarżą się na problemy ze wzrokiem. Jest to bardzo widoczne szczególnie teraz. We wrześniu 2021 roku, firma SW Research przeprowadziła na zlecenie firmy Hoya badanie wśród rodziców dzieci w wieku 3-15 lat, z którego wynika, że pogorszenie wzroku u swojego dziecka w czasie pandemii zauważyła blisko 1/3 rodziców (29% badanych). Również porównując czas spędzany przez dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych przed i w trakcie pandemii, widać wyraźne zwiększenie się udziału grup, które bardzo intensywnie korzystają z ekranów: co trzecie dziecko (34%) przebywa przed ekranem obecnie 5 i więcej godzin, gdzie przed pandemią wskaźnik ten wynosił 11%.

Wczesne wykrycie krótkowzroczności ma znaczący wpływ na możliwość jej korekcji i spowolnienia dalszego jej postępowania. Niestety nie zawsze jest to proste – miopia może objawiać się nietypowo, na przykład bólami głowy czy niechęcią do nauki, dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku dziecka, nawet w sytuacji gdy nie obserwujemy żadnych niepokojących symptomów. Warto podkreślić, że wada szybciej postępuje u dzieci poniżej 10 roku życia. A progresja wady, mająca związek ze wzrostem długości gałki ocznej, to nie tylko coraz mocniejsze szkła, ale również ryzyko pojawienia się poważnych i nieodwracalnych chorób oczu.

A to już wiesz?  Czy czeka nas pokolenie krótkowidzów? Spowolnij rozwój wady wzroku twojego dziecka jak najwcześniej!

Nowa metoda korekcji i spowalniania progresji krótkowzroczności – co o niej wiemy?
Obecnie u dzieci z krótkowzrocznością w celu spowolnienia rozwoju wady stosuje się metody takie jak zakraplanie atropiną o niskim stężeniu czy zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe. Stosowane powszechnie jednoogniskowe soczewki okularowe co prawda korygują wadę, zapewniając dobrą ostrość widzenia, ale nie spowalniają jej postępu, a wręcz mogą pobudzać oko do dalszego rozrostu. Soczewki okularowe MiYOSMART działają inaczej. Nie tylko poprawiają widzenie, ale też nie pozwalają, aby wada wzroku szybko się rozwijała. Zastosowana w soczewkach technologia D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie

w peryferyjnych częściach siatkówki, dzięki czemu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu
i w konsekwencji postęp krótkowzroczności jest wolniejszy. Możemy śmiało stwierdzić, że noszenie okularów z soczewkami MiYOSMART to najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań i całkowicie nieinwazyjne – mówi Sylwia Kijewska, ekspert marki Hoya.

Skuteczność potwierdzona badaniami
Soczewka MiYOSMART jest owocem wieloletniej współpracy zespołu ekspertów The Hong Kong Polytechnic University (PolyU) oraz firmy HOYA Vision Care, którzy połączyli siły aby wspólnie opracować soczewkę okularową spowalniającą postęp krótkowzroczności. Pierwszy prototyp soczewki został ukończony pod koniec 2012 r. i po wdrożeniu kilku ulepszeń, poddany badaniom klinicznym. W 2014 r. soczewkę przetestowano na grupie 183 dzieci. Wyniki dwuletniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Krótkowzroczności przy Politechnice w Hongkongu wykazały, że stosowanie opracowanej przez HOYA i PolyU soczewki okularowej spowalnia postęp krótkowzroczności średnio o 60 proc. w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych1, co znacznie przewyższało początkowe przewidywania.
W marcu 2021r. w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology” opublikowano wyniki trzyletniego badania przeprowadzonego w Center for Myopia Research – Hong Kong Polytechnic University, będącego kontynuacją 2-letnich badań, które wcześniej udowodniły wysoką skuteczność soczewek MiYOSMART w spowolnieniu krótkowzroczności średnio o 60% u dzieci w wieku 8-13 lat1.

A to już wiesz?  14 października Światowy Dzień Wzroku - o konsekwencjach miopii u dzieci

W trzyletnich badaniach wzięło udział 120 dzieci z Azji. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy: w pierwszej 65 dzieci, które przez 3 lata użytkowały soczewki MiYOSMART, oraz w drugiej 55 dzieci, które po dwóch latach użytkowania soczewek jednoogniskowych, w trzecim roku badania przeszły na korekcję soczewkami MiYOSMART. Po zakończeniu badania porównano wyniki progresji krótkowzroczności w dwóch grupach. W grupie pierwszej odnotowano stałe, nieprzerwane spowolnienie progresji krótkowzroczności przez okres 3 lat. Z kolei w grupie drugiej zaobserwowano nagłe spowolnienie krótkowzroczności w końcowych miesiącach badania, kiedy dzieci przeszły z korekcji standardowymi soczewkami jednoogniskowymi na korekcję MiYOSMART3.

Wyniki badania są bardzo pozytywne i jednoznacznie wskazują na skuteczne działanie soczewek MiYOSMART w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci. Szczególną uwagę warto zwrócić na nagłe spowolnienie progresji krótkowzroczności w wyniku zaprzestania korekcji soczewkami jednoogniskowymi i wprowadzenia terapii soczewkami MiYOSMART- podsumowuje ekspert.

Wielokrotnie nagradzane przełomowe rozwiązanie
Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka okularowa MiYOSMART, została doceniona nie tylko przez rodziców ponad 500 000 dzieci z krótkowzrocznością. Jest wyróżniania nagrodami branżowymi jako pierwsza soczewka okularowa do kontroli krótkowzroczności o tak wysokich wskaźnikach skuteczności. Została nagrodzona Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r., a w październiku 2020 r. otrzymała nagrodę SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu.
Soczewki są dostępne w Polsce od października 2021 r. Będzie je można dopasować i zamówić jedynie w certyfikowanych salonach optycznych. Niezależnie jednak od tego czy nasze dziecko boryka się z problemem krótkowzroczności, warto umówić je na badanie wzroku do specjalisty i zadbać
o odpowiednią profilaktykę pracy wzrokowej.

1 Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomised clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Published Online First: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739

A to już wiesz?  Problem krótkowzroczności (miopii) - Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci – problem widoczny gołym okiem

2 Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050.
Holden, Brien A. et al. Ophthalmology, Volume 123, Issue 5, 1036 – 104

3Lam CS, Tang WC, Lee PH, et al Myopia control effect of defocus incorporated multiple segments (DIMS) spectacle lens in Chinese children: results of a 3-year follow-up study British Journal of Ophthalmology Published Online First: 17 March 2021. doi: 10.1136/bjophthalmol-2020-317664

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy