Komórki macierzyste w ortopedii
Komórki macierzyste nazywane są medycyną XXI wieku, gdyż mogą przekształcać się w wyspecjalizowane komórki i leczyć chore organy. Pobrane z tkanki tłuszczowej, która jest ich najlepszym źródłem, podawane są do chorych stawów. Dzięki temu powodują ich regenerację i odżywienie, poprawiają ruchomość, a także zmniejszają ból.
Czym różnią się od innych komórek?
Komórki, które budują nasz organizm, można podzielić na dojrzałe, które wchodzące w skład poszczególnych narządów i tkanek, a także na komórki macierzyste, które są niedojrzałe i stanowią tzw. pulę zapasową.
Pod pojęciem komórki macierzystej rozumiemy komórkę, która posiada zdolność do:
– samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów
– przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, pełniące konkretne funkcje, z których zbudowane są tkanki człowieka.
Jeżeli w danej tkance dochodzi do uszkodzenia dojrzałych komórek budulcowych, komórki puli zapasowej upodabniają się pod względem budowy i pełnionej funkcji do komórek dojrzałych. Proces ten nazywamy dojrzewaniem i różnicowaniem się komórek macierzystych.
Embrionalne i dorosłe.
Macierzyste komórki embrionalne, które odpowiadają za rozwój zarodka do płodu, powodują powstanie wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Jednak ze względu na wątpliwości etyczne i religijne, nie mają one obecnie zastosowania klinicznego. Podobnych problemów nie stwarza stosowanie dorosłych komórek macierzystych ASC (Adult Stem Cells), ponieważ można pozyskać je z tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego czy krwi obwodowej dorosłego człowieka.
Z tkanki tłuszczowej (ADSC).
Ze względu na dostępność i obfitość, tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem ASC. Jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Pulsmed pozyskuje komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell), które potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Następnie są one, z powrotem, podawane Pacjentowi.
W tym łódzkim szpitalu działa również pierwsza w Polsce Klinika Transplantacji i Bank, Tkanki Tłuszczowej i Komórek Macierzystych. Umożliwia to przechowywanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wykorzystywanie go, wraz z komórkami, wielokrotnie w przyszłości.
W leczeniu stawów.
Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej mogą różnicować się w chrząstki i kości. Dlatego podane dostawowo, dążą do regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek, a także do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów. Pulsmed jest jedną z pierwszych w Polsce placówek, która wykorzystuje nowoczesne technologie komórek macierzystych tj. metodę Adi Stem i Cha Station.
Jak przebiega zabieg?
Metoda Adi Stem w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł obejmuje:
1. Pobranie fragmentu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha
2. Wyizolowanie komórek macierzystych i regeneracyjnych
3. Ich aktywację przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED
4. Podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub w okolicę uszkodzonego ścięgna (niekiedy dodatkowo dożylnie, w kroplowym wlewie).
Jakie schorzenia ortopedyczne?
Nowoczesną ortopedię, z zastosowaniem komórek macierzystych, stosować można w przypadku:
– choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego
– zespołów bólowych kręgosłupa i stawów
– uszkodzeń mięśni i ścięgien
– tzw. łokcia tenisisty i golfisty
– zespołu cieśni nadgarstka
– zaburzeń zrostu kostnego.
Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, w przypadku osób starszych i młodszych, a także prowadzących mniej lub bardziej aktywny tryb życia, daje olbrzymie możliwości szybkiego powrotu do sprawności i poprawienia komfortu życia.
Więcej informacji http://pulsmed.com.pl/pl/poradnie/ortopedia.html