Kawa

Kawa po polsku. Jak kawę piją Polacy?

Kawa po polsku. Jak kawę piją Polacy?
Kawa po polsku Choć pod względem spożycia kawy wciąż daleko nam do rekordzistów, pijemy jej coraz więcej. Wydaje się, że jesteśmy pod tym względem jednym

Kawa po polsku

Choć pod względem spożycia kawy wciąż daleko nam do rekordzistów, pijemy jej coraz więcej. Wydaje się, że jesteśmy pod tym względem jednym z najbardziej perspektywicznych rynków w regionie. Jak kawę piją Polacy?

Z danych udostępnionych przez Międzynarodową Organizację Kawy wynika, że w ujęciu długofalowym (od 1993 do 2013 r.) import kawy rósł średnio o około 4,8 tys. t rocznie. Według Agencji Eurostat w 2015 r. w Polsce wypito napar z ziaren mieszczących się w 1,5 mln 60-kilogramowych worków. Stanowi to łącznie 90 mln t – a więc 2–3 kg na mieszkańca. I choć wciąż nie jesteśmy rekordzistami (liderem są Finowie ze spożyciem 5-, 6-krotnie większym niż my), sytuacja jest dość dynamiczna. Bardziej widoczne są zmiany dotyczące polskiego sposobu życia. Kiedy, gdzie, z kim i jaką kawę piją Polacy? Jak nasze preferencje ewoluowały na przestrzeni lat?

Dwie trzecie Polaków nie wyobraża sobie dnia bez kawy
Jak wynika z raportu na temat żywieniowych zwyczajów Polaków opublikowanego przez CBOS w 2014 r., każdego dnia co najmniej jedną filiżankę wypija 65 proc. z nas. Co szósta osoba po kawę sięga częściej niż raz dziennie. – Kawa ma pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia. W wielu badaniach naukowych na całym świecie wykazano, że jej regularne picie zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, marskość wątroby czy parkinsona nawet o kilkadziesiąt procent – mówi Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Nie ma jednak wątpliwości, że większość z nas, pijąc ją każdego dnia, nie myśli o długofalowych korzyściach. Filiżanka kawy jest raczej sposobem na odprężenie, naładowanie akumulatorów. Stanowi moment przerwy, podczas którego cieszymy się ulubionym smakiem. Bywa także pretekstem do spotkań towarzyskich – dodaje. Kilka razy w tygodniu po kawę sięga co dziesiąty badany, a kilka razy na miesiąc – co dwudziesty. Co piąty respondent – w tej grupie przede wszystkim najmłodsi, najstarsi i ci, którzy oceniają swój stan zdrowia jak zły – nie pije kawy w ogóle.

A to już wiesz?  Kawa inaczej? Tego szukaj w kawiarniach!

Ważne z kim, a nie gdzie
Według danych z raportu Polska na Talerzu (PnT) 2016, kawę na mieście pijemy najchętniej w lokalnych kawiarniach (50 proc.) i cukierniach z kącikiem kawowym (53 proc.). W wynikach uzyskanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w 2013 r. 59,2 proc. badanych sięga po nią podczas wizyt towarzyskich, a 54,9 proc. w pracy bądź na uczelni. Respondenci zaznaczyli przy tym, że „nie liczy się miejsce, tylko dobra kawa” (31 proc.), a dla 17 proc. najważniejsze było spotkanie z przyjaciółmi. – W zależności od sposobu zadania pytania, specyfiki przepytywanej grupy oraz czasu realizacji badania uzyskujemy bardzo zróżnicowane dane dotyczące ulubionego miejsca picia kawy. Z raportu PnT 2015 wynika, że częściej niż raz w miesiącu kawiarnię odwiedza co czwarta osoba. W jego edycji z 2016 r. na pytanie o bywanie w kawiarniach twierdząco odpowiedziało 54 proc. respondentów – mówi Joanna Sobyra. – Wbrew pozorom, pomimo tych rozbieżności interpretacja danych jest dość prosta. Ponieważ większość z nas sięga po kawę każdego dnia – nawet kilkukrotnie – pijemy tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu: w domu lub w pracy. Niezwykle istotny jest też aspekt społeczny. A że w wolnych chwilach chętnie spotykamy się z przyjaciółmi, pijemy kawę tam, gdzie się umówimy – czy to na mieście, czy podczas towarzyskiej wizyty – tłumaczy ekspert Segafredo Zanetti Poland.

Americano dla pana, latte dla pani
W badaniach PnT 2016 33 proc. osób twierdziło, że nie wyobraża sobie dnia bez americano, 27 proc. – lekkiej kawy cappuccino, 28 proc. bez cafe latte zaś 23 proc. – bez filiżanki esencjonalnego espresso. Macchiato, czyli espresso z odrobiną mleka, pije 13 proc. respondentów. Kawowe preferencje są jednak silnie uzależnione od płci. Po napoje z mlekiem chętniej sięgają panie, zdecydowanie dominujące wśród zwolenników latte i macchiato, a po esencjonalną kawę bez dodatków – panowie (przeważający wśród miłośników americano).

A to już wiesz?  W kuchni kawosza

Wyłaniający się z badań obraz jednoznacznie wskazuje, że Polacy bardzo lubią kawę. Większość z nas sięga po nią codziennie – co piąta osoba robi to częściej niż trzy razy. Mężczyźni preferują wyraźne smaki związane z espresso, kobiety – delikatne napoje z dodatkiem mleka. Podczas pracy stanowią one dla nas moment relaksu, po godzinach – dopełnienie atmosfery spotkań z przyjaciółmi.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy