Informacja prasowa
Poznań, 20 marca 2019 r.
Jaką czarną herbatę wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością?
Czarna herbata to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Może rozgrzewać lub stanowić ochłodę, być uniwersalnym dodatkiem do posiłku bądź jego głównym elementem. Zarówno w himalajskich wioskach w Nepalu, jaki i najdroższej dzielnicy Londynu, herbatę znajdziemy bez większego problemu. Co stoi za jej sukcesem? Jak ją przygotować, aby cieszyć się pełnią smaku?
Długa droga z Chin
Państwo Środka uznawane jest za kolebkę herbaty. Badania archeologiczne dowiodły, że napar z liści krzewu herbacianego pito już w X w. p.n.e. (choć prawdopodobnie znany był już wcześniej). Niemal dwa tysiące lat później powstała „Księga herbaty”, w której chiński poeta Lu Yu zawarł nomen omen esencję ówczesnej wiedzy na temat krzewów herbacianych, rodzajów liści oraz sposobów na przygotowanie odpowiedniego naparu. Do Polski herbata dotarła z Francji w XVII wieku. Początkowo spożywana była jako leczniczy napar na dworach królewskich, wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa. Dzisiaj herbata jest towarem ogólnodostępnym. Pojawiło się wiele jej odmian, smaków, a także napojów stworzonych na bazie herbacianego naparu. Jak zatem, spośród setek jej rodzajów, wybrać ten najlepszy?
Miejsce pochodzenia
Ocenę herbaty należy rozpocząć od określenia miejsca jej pochodzenia. Podobnie jak w przypadku win czy whisky, niektóre regiony świata słyną z produkowania herbat, cechujących się wyjątkowym smakiem i zapachem. Jednym z terenów dostarczających najlepszej jakości herbacianych liści jest Sri Lanka (dawniej Cejlon). Herbata cejlońska (np. Akbar Pure Ceylon) charakteryzuje się niezwykle bogatym aromatem i intensywnym smakiem. Poza Sri Lanką, herbatę wysokiej jakości zbiera się m.in. w Indiach, Chinach, Kenii oraz Japonii.
Czarna nie tylko z nazwy
Herbata ma wiele odmian – zieloną, czerwoną, białą, czy najpopularniejszą czarną. W tym ostatnim przypadku, aby cieszyć się pełnią jej smaku, powinniśmy zwrócić uwagę na kolor suszu, który powinien być rzeczywiście czarny lub ewentualnie ciemnobrązowy. Susze gorszej jakości mogą przybierać odcienie szarości. Istotne jest także, aby wysuszone liście były podobne względem swojego rozmiaru (powinny mieć ok. 2-4 mm).
Temperatura i czas
W niektórych regionach świata, zaparzanie herbaty zostało przeniesione do rangi celebracji. Stworzono wyjątkowe rytuały, jak np. japońska ceremonia cha no yu (z jęz. japońskiego wrzątek na herbatę), która odgrywa bardzo ważną rolę w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas niej wykorzystuje się szereg przyrządów, a każdy z etapów sporządzania napojów musi spełniać określone zasady i wymagania. Na co dzień czarną herbatę powinniśmy zaparzać w porcelanowym czajniczku, wykorzystując przefiltrowaną, miękką wodę podgrzaną do temperatury 950C. Czas zaparzania powinien wynosić od 3 do 5 minut – wraz z długością parzenia, wzrasta intensywność smaku gotowego naparu.
Z czym to się pije?
Aby cieszyć się pełnią smaku i aromatu czarnej herbaty powinno się ją pić saute – bez dodatku cytryny, czy cukru. Chcąc jednak nieco zmodyfikować jej smak, możemy wykorzystać różnorodne składniki, które nadadzą naparowi dodatkowego wymiaru smakowego. Czarna herbata doskonale komponuje się z przyprawami korzennymi: goździkami, kardamonem czy cynamonem, owocami leśnymi, cytrusami, a także mlekiem i rumem. Stanowi uniwersalną bazę, dając możliwość stworzenia całej gamy koktajli i napojów, których skład ograniczy jedynie nasza wyobraźnia.
Smacznego!
Herbata Akbar dostępna jest w sklepie internetowym www.sklep.smacznego.pl
Więcej informacji na temat marki Akbar, znaleźć można na stronie www.akbar.pl
Więcej informacji o Akbar:
Akbar to mieszanka wyśmienitych herbat, pochodzących z najczystszych plantacji na świecie – górzystych, zachodnich stoków Sri Lanki. To, co ją wyróżnia to intensywnie czerwona, szlachetna barwa i cudowny, głęboki aromat, charakterystyczny dla wysokogórskich gatunków. O jej wyjątkowości świadczy cejloński lew, który znajduje się na każdym opakowaniu herbat Akbar i gwarantuje, że jest ona w 100% herbatą cejlońską. Nad całym procesem upraw, zbiorów i pakowania herbat Akbar, od ponad pięciu pokoleń czuwa Akbar Brothers. Jest to rodzinna firma, która dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i pakowania, potrafi zamknąć w pudełku cały aromat i bogactwo smaku cejlońskich liści herbacianych. To właśnie tym procesom zawdzięczamy szlachetną barwę i głęboki aromat herbaty Akbar. Dystrybutorem marki w Polsce jest firma Levant Foods, która oferuje czarne, cejlońskie herbaty w trzech odsłonach: Pure Ceylon, Earl Grey oraz Gold.
Więcej informacji o LEVANT Foods:
LEVANT FOODS- importer, eksporter i producent najwyższej jakości produktów spożywczych – to firma z ponad 25-letnią tradycją. Odkąd powstała w 1991 r., stała się ważnym partnerem handlowym dla polskich i zagranicznych firm. Dynamiczny rozwój i przemyślana polityka firmy sprawiły, że zaufali nam znani i cenieni światowi producenci artykułów spożywczych, z którymi współpracujemy na zasadach wyłączności. Wysoką pozycję rynkową firmy potwierdzają liczne wyróżnienia, m.in.: uzyskany wielokrotnie tytuł „Gazele Biznesu”, certyfikat D&B – „Przejrzysta firma” oraz członkostwo w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Więcej informacji na temat marki, znaleźć można na stronie www.levant.pl