Informacja prasowa
6 grudnia 2018, Warszawa
Jak zadbać o sprawne stawy u seniorów?
Jesień życia często kojarzona jest ze spokojem i dużą ilością wolnego czasu, który można poświęcić nie tylko na przyjemności. Warto wtedy w sposób szczególny zadbać o swoje zdrowie. Jednakże, wraz z wiekiem, dbanie o siebie jest coraz trudniejsze, gdyż organizm nie działa wtedy tak prężnie jak w latach młodzieńczych. By zapewnić sobie sprawność nawet w podeszłym wieku, należy poczynić odpowiednie działania pomagające w osiągnięciu tego celu. Na naszą szczególną troskę zasługują nasze stawy.
Ruch to zdrowie
Podstawą utrzymania naszego organizmu w dobrym zdrowiu, niezależnie od wieku, jest regularna aktywność fizyczna. Dlatego seniorzy nie powinni wypoczywać w fotelu czy na kanapie. Powinni spędzać czas aktywnie na miarę swoich możliwość, bo przecież… ruch to zdrowie. Nie musi być to coś szczególnie wymagającego – wystarczą już zwykłe, codzienne spacery. Regularna aktywność wzmocni układ kostny i mięśniowy, które odpowiadają za zachowanie ruchomości stawów. Ponadto, spacerując na świeżym powietrzu dotlenia się nasz cały organizm, a dzięki niemu nasz mózg pracuje o wiele wydajniej. Regularny wysiłek zwiększa też produkcję białych krwinek, które są ważnym elementem naszego układu immunologicznego. Poza spacerami dobrym wyborem dla seniorów będzie też nordic walking lub jazda na rowerze. Dobór odpowiedniej formy spędzania czasu wolnego uzależniony jest od indywidualnych możliwości. Warto jednak, by osoby starsze przed rozpoczęciem aktywności skonsultowały się w tej sprawie z fizjoterapeutą, który najlepiej będzie wiedział, jakie aktywności nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia osoby powyżej 60 roku życia. Warto również skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Właściwa dieta
U osób starszych stawy nie są już tak wytrzymałe jak kiedyś, a każdy kolejny kilogram jest dla nich dodatkowym, bardzo niepożądanym obciążeniem. W związku z tym, chcąc zachować je w pełni sił, seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na to co ląduje na ich talerzach. W podeszłym wieku układ trawienny człowieka pracuje dużo mniej wydajnie: soki trawienne i ślina produkowane są w mniejszych ilościach, skład mikroflory jelitowej się zmienia, kosmki jelitowe ulegają skróceniu i rozszerzeniu, a perystaltyka jelit zwalnia. Należy zatem przede wszystkim postawić na rzeczy lekkostrawne. Z diety powinny być wyeliminowane tłuszcze zwierzęce, a w ich miejscu powinny pojawić się ryby.
Niezwykle cenne będą również produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa oraz nabiał. W odstawkę pójść powinny wszelkiego rodzaju używki i słone przekąski, które działają na starsze osoby dużo bardziej szkodliwie. Posiłki powinny być podzielone na mniejsze, lecz częściej podawane porcje. Dzięki temu układ trawienny nie zostanie narażony na niepotrzebne przeciążenia. Dodatkowo zostanie zwiększona przyswajalność substancji odżywczych z pożywienia. Dietę warto również wzbogacić o suplementację kolagenem, który jest jednym z głównych budulców chrząstki stawowej. Po 25 roku życia organizm ludzki zaczyna produkować go w mniejszych ilościach niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Jego niedobory doskonale uzupełni 4Flex Silver, który, obok łatwo przyswajalnego hydrolizatu kolagenu Fortigel®, zawiera również wapń i witaminę D wspomagające prawidłową pracę mięśni i utrzymanie prawidłowego zdrowia kości u seniorów.