Informacja prasowa
Na rower czy do biegania? Sprawdź, jak właściwie dobrać okulary do aktywności fizycznej
Nowe technologie stosowane w optyce sprawiły, że wada wzroku nie zmusza nas do rezygnacji z aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane soczewki okularowe pozwolą nam cieszyć się ćwiczeniami w plenerze, bez względu na to, czy jeździmy na rowerze, gramy w piłkę nożną czy uprawiamy wspinaczkę. Aby jednak dawały 100% ochrony i zapewniały doskonałe widzenie, muszą spełniać określone parametry.
Letnie miesiące sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W związku z tym wielu użytkowników okularów zadaje sobie pytania – czy okulary nie będą przeszkadzały mi w uprawianiu sportu, czy nie ulegną uszkodzeniu i czy w ogóle będę mógł/mogła bez nich funkcjonować? Sport w zwykłych okularach jest niekomfortowy, a bez właściwej korekcji – niebezpieczny. Czy wada wzroku oznacza konieczność rezygnacji z aktywności fizycznej? Oczywiście, że nie! Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w optyce, uprawianie sportu w okularach może być bezpieczne i komfortowe.
„W okularach sportowych soczewki odpowiadają nie tylko za ostrość widzenia, ale i ochronę oczu w trakcie uprawiania sportu. Chronią przed wiatrem, kurzem, uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenie piłką czy łokciem rywala, refleksami świetlnymi i promieniowaniem UV. Ważne jest zatem z jakiego materiału zostały wykonane.” – radzi ekspert marki Hoya, Agnieszka Szopa.
Wyraźne i komfortowe widzenie w okularach uzależnione jest od wielu czynników – począwszy od prawidłowej diagnozy wady wzroku, poprzez dobór odpowiednich soczewek okularowych, aż po wybór optymalnych uszlachetnień i materiałów, wpływających na komfort użytkowania okularów. Osobom, które mają wadę wzroku i lubią uprawiać sport nowoczesna optyka proponuje specjalistyczne rozwiązania.
Na co zwrócić uwagę wybierając okulary sportowe?
Najlepsze okulary sportowe łączą funkcjonalność z wyglądem. Chcąc wybrać okulary w pełni odpowiadające naszym potrzebom najlepiej wybrać się w tym celu do salonu optycznego.
Czym powinny charakteryzować się okulary sportowe?
• Większa krzywizna oprawy – okulary sportowe bardziej przylegają do twarzy, mają ergonomiczny, zakrzywiony kształt i wyższą krzywiznę bazową soczewek, wymagają właściwej konstrukcji soczewek, aby zapewnić szerokie pola widzenia i doskonałą jakość odwzorowania obrazu. Taką konstrukcje zoptymalizowaną pod kątem opraw o wysokiej krzywiźnie bazowej z uwzględnieniem indywidualnych parametrów użytkownika posiadają na przykład soczewki okularowe Nulux Sportive TF.
• Wytrzymałość – jazda na rowerze, gra w piłkę czy inne sporty wymagają od soczewek okularowych wyjątkowej wytrzymałości. Najlepsze soczewki produkowane są z wysokojakościowych materiałów odpornych na uderzenia, w celu maksymalnego zredukowania ryzyka ich pęknięcia. Doskonałym przykładem jest tu materiał PNX stosowany w produkcji soczewek okularowych. Wykonana z niego soczewka wytrzymuje uderzenie stalowej kuli o wadze 1 kg, upuszczonej z wysokości 1,2 m. Stalowa kula odbija się od powierzchni soczewki i nie uszkadza jej – soczewki PNX nie pękają nawet pod naciskiem 60-80 kilogramów. Jednocześnie są bardzo lekkie, elastyczne i pozbawione naprężeń, co ma duże znaczenie podczas uprawiania sportu.
• Lekkość – komfort noszenia okularów jest bardzo ważny dla pasjonatów sportów. Lekkie i estetyczne soczewki okularowe w połączeniu z wysokiej jakości oprawą sprawią, że zapomnimy, że nosimy okulary i pozwolą nam w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną.
• Ochrona – okulary sportowe powinny chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, irytującymi refleksami i pełnić równocześnie rolę tarczy przed wszystkim, co obniża komfort widzenia podczas ruchu i odbiera przyjemność z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – wiatrem, pyłem, muszkami czy gałęziami. Im większe soczewki i większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni UV dostanie się do oczu z góry i z boku okularów. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli soczewki są zabarwione, niekoniecznie oznacza to, że chronią one przed promieniowaniem UV. Stopień ochrony zależy od materiału z jakiego są wykonane soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe w indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki w indeksie 1.50, warto upewnić się czy posiadają dodatkowy filtr UV, który zapewnia 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.
• Zabarwienie soczewek – przy słonecznej pogodzie powinno się używać soczewek o ciemnym zabarwieniu, a gdy zachmurzenie jest duże – o jasnym. Jeżeli szukamy uniwersalnego rozwiązania, doskonale sprawdzą się okulary z soczewkami fotochromowymi, które reagują na zmianę natężenia światła automatycznie przyciemniając się lub rozjaśniając a przy tym bez względu na stopień zabarwienia w pełni chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV.
„Nie bagatelizujmy kwestii barwy soczewek okularowych. To bardzo istotny parametr – każda dyscyplina sportowa ma swoje wskazania kolorystyczne. Soczewki barwione na brązowo najlepiej filtrują światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie oślepienia, podnoszą kontrast widzenia co sprawia, że są odpowiednie zarówno do biegania, gry w piłkę, gry w tenisa czy podczas gry w golfa. Szare i szarozielone soczewki nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości i tym samym rekomendowane są do dyscyplin sportowych, gdzie precyzja ma znaczenie.
Żółte i pomarańczowe soczewki są zazwyczaj wykorzystywane podczas uprawiania określonych rodzajów sportu, jak np. strzelanie lub jazda na rowerze, jazda na nartach przy pochmurnej pogodzie, ponieważ zdecydowanie poprawiają kontrast widzenia w warunkach słabego oświetlenia.” – dodaje Agnieszka Szopa.
Kiedy światło pada na gładką poziomą powierzchnię, wodę, śnieg, lód, mokrą nawierzchnię drogi lub przednią szybę samochodu pojawia się efekt olśnienia – odbicia światła, który zmienia postrzeganie kształtów, kolorów i pogarsza komfort widzenia. Ma to duże znaczenia podczas uprawiania sportów, dlatego okulary osoby aktywnej i uprawiającej sport powinny być wyposażone w filtry polaryzacyjne. Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi są niezastąpione podczas uprawiania sportów zimowych i wodnych – chronią oczy przed światłem odbijającym się od śniegu lub powierzchni wody oraz szkodliwym promieniowaniem UV, jednocześnie zwiększając kontrast i komfort widzenia.
„Jeżeli zależy nam na okularach sportowych dobrej jakości prawidłowo dopasowanych i posiadających właściwą korekcję oraz filtr UV to powinniśmy w tym celu odwiedzić salon optyczny. Okulary sportowe, jakie często spotykamy na stojakach, chociażby na stacjach benzynowych, czy w sklepach sportowych, nie zapewnią nam takiej ochrony. Optyk przeprowadzając z nami szczegółowy wywiad i wykonując niezbędne pomiary, jest w stanie dostosować okulary do naszych indywidualnych potrzeb, planowanej aktywności i przepisanej korekcji.” – podsumowuje ekspert.