Akcje na rzecz dzieci Poradnik

Jak ratować dziecko. OPoradnik pierwszej pomocy dla rodziców

Jak ratować dziecko. OPoradnik pierwszej pomocy dla rodziców
Jak uratować dziecko. Odpowiedzialny rodzic umie udzielić pierwszej pomocy. Bezpieczeństwo dzieci niemal w 100% zależy od dorosłych. Większość wypadków z udziałem dzieci zdarza się w

Jak uratować dziecko. Odpowiedzialny rodzic umie udzielić pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo dzieci niemal w 100% zależy od dorosłych. Większość wypadków z udziałem dzieci zdarza się w obecności ich rodziców lub opiekunów. Jednocześnie połowa dorosłych ludzi w Polsce przyznaje, że nie potrafi udzielić pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Ze względu na naturalne emocje związane z ratowaniem młodego życia, znacząco rośnie ciężar odpowiedzialności za prawidłową reakcję. Każdy dorosły powinien mieć wiedzę, która pozwoli mu skutecznie działać w sytuacjach związanych z udzielaniem nagłej pomocy dzieciom.

Czywiemy jak uratować dziecko?

Dzieci poznając świat są narażone na różnego rodzaju zdarzenia. Niektóre z nich kończą się na zadrapaniach rączek lub nóżek, inne – wymagają pomocy medycznej. W każdej z tych sytuacji ważne jest, czy dziecko dostanie odpowiednią pomoc w najkrótszym czasie. W przypadku poważnych uszkodzeń, gdy zagrożone jest życie liczy się każda minuta.
– Przez cztery minuty można uratować komuś życie. To pierwsze minuty zatrzymania krążenia, w trakcie, których może dojść do nieodwracalnych zmian w tkance mózgowej, najbardziej narażonej na skutki niedotlenienia. Jeżeli oczekując na wezwaną karetkę, w ciągu tych czterech minut nie zrobimy nic, aby pomóc poszkodowanemu ? zaszkodzimy mu bardziej aniżeli robiąc cokolwiek ? mówi Mirosław Dubielecki z Akademii Ratownictwa Medicover.
U dzieci do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi znacznie rzadziej niż u dorosłych. Częstymi przypadkami wśród dzieci są zadławienia, a także inne stany i urazy wieku dziecięcego.

Główne zalecenia dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia życia zostały sformułowane przez dwie największe organizacje : Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American HeartAssociation/AHA) i Europejską Radę Resuscytacji (EuropeanResuscitationCouncil/ERC) ? wyjaśnia MirosławDubielecki.

Zespół czynności ratunkowych wykonywanych od chwili wypadku lub nagłej choroby do czasu wyjścia poszkodowanego ze szpitala nazywa się łańcuchem przeżycia.

Łańcuch przeżycia:
? Profilaktyka
? Wczesna resuscytacja
? Wezwanie pogotowia
? Skuteczne zaawansowane zabiegi resuscytacyjne
? Zintegrowana opieka poresuscytacyjna

A to już wiesz?  Wstrząs? Co zrobić? Jak pomóc? Reaguj natychmiast!

Najważniejszym elementem łańcucha przeżycia jest osoba, która jako pierwsza rozpozna stan zagrożenia życia i uruchomi system, rozpoczynając czynności resuscytacyjne i przekazując informacje do służb ratowniczych. Przygodny świadek zdarzenia zawsze ma szansę uratować życie, a przynajmniej dać poszkodowanemu możliwość uzyskania fachowej pomocy medycznej. Pierwsza osoba w łańcuchu może podtrzymywać funkcje życiowe poszkodowanego i zapewnić niezbędny czas na dotarcie Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia. Te wstępne czynności są konieczne, by nie doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu. W przypadku dzieci zazwyczaj taką pierwszą osobą jest właśnie rodzic.

W ratowaniu dzieci trzeba pamiętać o kilku specyficznych kwestiach. Należą do nich niewielki rozmiar i masa ciała dziecka, niedojrzałość fizjologiczna narządów i układów oraz inna niż u dorosłych budowa anatomiczna. Bardzo ważne jest również to, aby dziecko nie traciło kontaktu z rodzicem, aby wyjaśniać, co się robi i dlaczego i używać sprzętu odpowiedniego dla dzieci.

– Na szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom uczymy, jak rozpoznać stan dziecka i, w zależności od niego, poradzić sobie w określonej sytuacji ? mówi Mirosław Dubielecki. – Przekazujemy wiedzę jak postępować z dzieckiem nieprzytomnym, zadławionym. Pokazujemy sposoby prowadzenia resuscytacji dziecka w różnym wieku. Jak reagować na niedotlenienie, drgawki i urazy. Dużo mówimy również o profilaktyce, dzięki której można uniknąćwielu tragicznych przeżyć.

Kursy pierwszej pomocy dzieciom organizuje Akademia Ratownictwa Medicover. Takie szkolenie zajmuje kilka godzin, a wiedza zostaje na długo. Kursy dostępne są dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko pacjentów Medicover.

xxxx

Akademia Ratownictwa Medicover powstała w 2005 roku. Edukuje i szkoli w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Od 2013 roku jest Autoryzowanym Centrum Treningowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) w Polsce. Wszystkie kursy pierwszej pomocy Akademii prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu treningowego: fantomy, defibrylatory szkoleniowe AED, kołnierze ortopedyczne, deski ortopedyczne, torby opatrunkowe oraz prezentacje multimedialne i filmy instruktarzowe. W trakcie szkolenia duży kładzie się na umiejętności praktyczne uczestników, wykorzystując różnego rodzaju ćwiczenia sytuacyjne, doskonaląc techniki zapamiętywania, kontrolując na bieżąco przekazywaną wiedzę. Kurs pierwszej pomocy realizowane są w oparciu o najnowsze wytyczne i standardy. Instruktorami Akademii Ratownictwa Medicover są: lekarze, pielęgniarze, ratownicy medyczni czynnie zawodowo pracujący w ratownictwie medycznym (Pogotowie, SOR, OIOM).

A to już wiesz?  Najczęstsze błędy maratończyków

Medicover od lat wspiera inicjatywy promujące profilaktykę zdrowotną oraz zwiększające bezpieczeństwo życia i zdrowia pacjentów.

www.medicover.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy