Porady

Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?

Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?
Porada eksperta Poznań, 14 lutego 2017 Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii? Podaż antybiotyków powoduje zmianę mikroflory na 6 miesięcy lub dłużej, nawet

Porada eksperta
Poznań, 14 lutego 2017

Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?

Podaż antybiotyków powoduje zmianę mikroflory na 6 miesięcy lub dłużej, nawet do 4 lat. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki nie potrafią działać wybiórczo. Owszem niszczą chorobotwórcze bakterie w przypadku infekcji, ale przy tym negatywnie oddziałują także na bakterie pożyteczne i ważne dla zdrowia. W konsekwencji osłabiają układ immunologiczny, który staje się podatny na kolejne infekcje. Jednak zaburzoną mikroflorę jelit da się odbudować, należy przyjmować odpowiednio dobrane probiotyki. Zaleca się ich stosowanie zarówno w trakcie kuracji antybiotykami, jak i po jej zakończeniu. Długość okresu probiotykoterapii jest zależna od czasu trwania terapii antybiotykowej. W niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy.

O probiotykach należy pamiętać nie tylko przy antybiotykoterapii, ale także gdy pojawiają się dolegliwości, takie jak: problemy skórne, biegunki, wzdęcia i zaparcia, choroby autoimmunizacyjne oraz inne dolegliwości o charakterze przewlekłym. Negatywnie na mikroflorę wpływają nie tylko antybiotyki, ale też inne zażywane leki, stres i nieodpowiedni tryb życia. Nawet, gdy dojdzie do zaburzenia mikroflory jelit, możesz ją odbudować właśnie dzięki probiotykom. Można przyjmować je profilaktycznie, często biorą też udział w terapii chorób układu pokarmowego, atopowego zapalenia skóry oraz alergii.

By działanie probiotyków było skuteczne muszą być nie tylko dobrej jakości. Ważne, by były dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb, w zależności od jednostki chorobowej, ale także od stanu mikroflory jelit, której obraz można uzyskać badaniem np. KyberKompakt. Probiotyk zawsze należy brać w czasie posiłku, ponieważ kęsy pokarmowe ochronią bakterie probiotyczne przed zniszczeniem, zanim te dostaną się do jelita grubego.

Dr n. med. Mirosława Gałęcka
Instytut Mikroekologii w Poznaniu

Dodatkowe informacje:
Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:

A to już wiesz?  Jod - co wiemy o jodzie i dlaczego jest tak niezbędny?

• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.

Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.

Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.

Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy