10.2016 r.
Fakty i mity o wybielaniu zębów
Wybielanie zębów to trend, który utrzymuje się już od wielu lat. Jest jednak nadal spora grupa osób, która ma wiele wątpliwości. Co jest prawdą, a co tylko mitem – wyjaśnia dr Iwona Ostrowska-Różańska, specjalista stomatolog.
Na czym to polega?
Wybielanie to procedura prowadząca do rozjaśnienia odcienia zęba. Rozsądnie byłoby rozpocząć od usunięcia osadów, które mają wpływ na ocenę koloru. Jeśli chcemy poprawy wizerunku, warto brać pod uwagę ten zabieg, gdyż po higienizacji, jest najmniej inwazyjną procedurą korygującą mankamenty koloru zęba bez trwałego uszkodzenia jego tkanek „Uzyskany efekt zabiegu wybielania zębów jest uzależniony od naturalnego koloru zębów pacjenta. Zęby szare czy bardzo żółte mogą nie osiągnąć idealnie białego odcienia, ale z pewnością będą wyraźnie jaśniejsze w stosunku do wyjściowego koloru” – wyjaśnia dr Iwona Ostrowska Różańska, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej ENEL-MED.
MIT – Ze szkodą dla zębów
Jak w każdym postępowaniu o charakterze estetycznym wskazany jest rozsądek i właściwa kwalifikacja do zabiegu. Bardzo ważne, aby przed wybielaniem pozwolić ocenić jakość twardych tkanek lekarzowi stomatologowi, który oszacuje prawdopodobieństwo skuteczności wybielenia zgodnie z oczekiwaniami pacjenta oraz wskaże, czy powinien on podjąć leczenie zachowawcze przed procedurą. Głównym przeciwwskazaniem miejscowym do zabiegu wybielania jest przede wszystkim czynna próchnica i zaawansowany niedorozwój szkliwa. Odpowiednie leczenie jest przepustką do wykonania zabiegu. Z tego powodu wskazana jest konsultacja lekarza, która pozwoli uniknąć konsekwencji działania preparatów wybielających bezpośrednio na zębinę.
MIT – Nie dla wrażliwych zębów
Osoby z wrażliwymi zębami mogą poddać się wybielaniu pod warunkiem odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Doświadczony stomatolog jest w stanie dostosować metodę, która zmniejszy, a nawet zniesie, przykre odczucia w czasie przeprowadzenia zabiegu wybielania u tych osób. „Coraz częściej stosuje się wybielanie połączone zarówno z przygotowaniem zębów do zabiegu jak i z osłabieniem krótkotrwałej nadwrażliwości pozabiegowej” – mówi dr Iwona Ostrowska-Różańska z Kliniki Stomatologicznej ENEL-MED. „O ile w przypadku większości preparatów wybielających producent dołącza odpowiednie środki zmniejszające nadwrażliwość pozabiegową, to przygotowanie do wybielania pacjenta cierpiącego na nadwrażliwość wymaga odrębnych zabiegów np. biostymulacji laserowej” – dodaje stomatolog.
Lekarz badając pacjenta musi określić przyczynę i nasilenie dolegliwości oraz podjąć odpowiednie działania. Jeśli przyczyną są ubytki – należy je wyleczyć. Jeśli pacjent ma obniżony próg wrażliwości na bodźce chemiczne i termiczne, można łatwo przygotować go poprzez stosowanie dedykowanych nadwrażliwości preparatów lub stosując laser biostymulacyjny.
Dobór metody wybielania również pełni znaczącą rolę. Istnieją sposoby, które pozwalają na skrócenie procedury wybielania i tym samym wyzwalanie mniejszych dolegliwości związanych z wykonaniem zabiegu w przypadku wrażliwych zębów. Dobrze wyposażone gabinety zaproponują szerokie spektrum możliwości wybielania w przypadku nadwrażliwości, np. laserowe wybielanie zębów. Jedno jest pewne: pacjenci z nadwrażliwością powinni być wybielani w gabinecie pod kontrolą stomatologa.
MIT – Nie każde zęby można wybielić
Wszystkie zęby można wybielić, choć uzyskane efekty zabiegu mogą być odmienne u różnych pacjentów. Nie wynika to z braku umiejętności stomatologa czy zastosowania złych preparatów, ale złej kwalifikacji do zabiegu, np. zęby zaopatrzone rozległymi wypełnieniami, koronami protetycznymi czy licówkami nigdy nie poddadzą się działaniu preparatów wybielających. Substancja ta działa tylko na tkanki zęba. Ceramika i kompozyt nie są wrażliwe na jej działanie. Należy uznać, że nawet osoby z silnymi przebarwieniami mogą rozjaśnić zęby, choć jego efekt nie do końca może odpowiadać oczekiwaniom. Prawdopodobieństwo uzyskania jak najlepszych efektów wybielania jest uwarunkowane dostosowaniem metody i preparatu wybielającego przez lekarza stomatologa. Uzyskany efekt, który jest zawsze widoczny nadal nie satysfakcjonuje pacjenta, wybielanie można potraktować jako etap przygotowawczy do założenia licówek lub koron pełnoceramicznych. Z pewnością dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że można przy okazji skorygować niedoskonałości budowy zęba, a nawet drobne wady zgryzu.
Kilka rad po zabiegu wybielania zębów
Efekt wybielania zębów będzie widoczny, jeśli pacjent zastosuje się do kilku ważnych wskazówek stomatologów. Przede wszystkim niezbędne jest zachowanie tzw. białej diety, która polega na unikaniu produktów, które mogą spowodować odbarwienia szkliwa. Po pierwsze, warto wykluczyć na kilka dni, np. czerwone wino, buraki, marchewki czy szpinak które działają mocno barwiąco. Po drugie, zaleca się w pierwszym okresie po zabiegu stosowanie past mocno mineralizowanych w celu odbudowy szkliwa. Po trzecie, przerwanie, a najlepiej rzucenie palenia. Należy także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa oraz usuwaniu kamienia przynajmniej raz na pół roku.
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. to polska firma, oferująca pełną obsługę medyczną. ENEL-MED opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach sieci funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, a od 2015 klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT. ENEL-MED zatrudnia wybitnych lekarzy, blisko 60 specjalizacji. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje m.in. badania laboratoryjne i szeroki zakres badań diagnostycznych takich jak USG, EKG, RTG, tomografia czy rezonans magnetyczny. ENEL-MED świadczy też usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Spółka od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Centrum Medyczne ENEL-MED posiada certyfikat ISO 9001.