LIFESTYLE Zdrowie

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z wodą – czyli jak należy nawadniać organizm

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z wodą – czyli jak należy nawadniać organizm
Prawidłowe nawadnianie jest niezbędne do tego, aby nasz organizm funkcjonował sprawnie i był dostatecznie

Data publikacji: 2018-10-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z wodą – czyli jak należy nawadniać organizm
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Prawidłowe nawadnianie jest niezbędne do tego, aby nasz organizm funkcjonował sprawnie i był dostatecznie odżywiony.

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z wodą – czyli jak należy nawadniać organizm Zdrowie, LIFESTYLE - Prawidłowe nawadnianie jest niezbędne do tego, aby nasz organizm funkcjonował sprawnie i był dostatecznie odżywiony.

Prawidłowe nawadnianie jest niezbędne do tego, aby nasz organizm funkcjonował sprawnie i był dostatecznie odżywiony. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży, mam karmiących i dzieci. By to osiągnąć nie wystarczy jedynie przypadkowe spożywanie płynów. Sylwia Turczyńska, Dietetyk Personalny i ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jak powinny wyglądać zdrowe nawyki picia wody.

Woda – ale ile?

Z reguły zdajemy sobie sprawę, że w ciągu dnia należy spożywać płyny. Nie zawsze zastanawiamy się jednak co, a przede wszystkim w jakich ilościach powinniśmy dostarczać, aby odpowiednio nawodnić nasz organizm. Skutki nawet niedużych niedoborów wody mogą być szybko odczuwalne w postaci bólów głowy, problemów z koncentracją, braku energii, czy senności. W dłuższej perspektywie konsekwencje mogą być jeszcze bardziej dokuczliwe. Odwodnienie dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, jednak w przypadku najmłodszych proces ten zachodzić może znacznie szybciej, dlatego tak ważna jest ilość płynów podawanych w ciągu dnia, zwłaszcza w przypadku gorączki czy biegunki –  wyjaśnia Sylwia Turczyńska, Dietetyk Personalny, ekspert marki Mama i ja. To, ile  płynów powinniśmy dziennie wypijać, w dużej mierze uwarunkowane jest od płci, wieku oraz wagi. Według zaleceń Światowej Organizacji  Zdrowia (WHO) przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypijać w ciągu dnia 30 ml wody na 1 kg masy ciała. Z kolei w Instytucie Żywności i Żywienia opracowano normy spożycia wody dla ludności Polski, dla poszczególnych grup wiekowych i płci. Już dla najmłodszych w wieku 1-3 powinno być to ok. 1,3l dziennie, gdzie w przypadku dorosłych normy te kształtują się na poziomie 2,7l dla kobiet i aż 3,7l dla mężczyzn – mówi dietetyk Sylwia Turczyńska. Na różnice te wpływa wiele czynników wynikających nie tylko z budowy ciała, ale również podejmowanych aktywności czy etapu rozwoju np. ciąży lub laktacji. Należy pamiętać o indywidualnym podejściu do każdej jednostki. Wyznaczając dzienną ilość spożycia wody dla danego człowieka powinniśmy brać pod uwagę również jego stan fizjologiczny, tryb życia oraz aktywność. Wówczas będziemy mieli pewność, że dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę płynów – dodaje dietetyk, ekspert marki Mama i ja.

A to już wiesz?  Wiosenne wsparcie odporności Twojego dziecka

Jak prawidłowo nawadniać organizm

Odpowiednia ilość płynów spożywanych w ciągu dnia to podstawa prawidłowego nawodnienia. Równie istotne jest także to, co i w jaki sposób pijemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i małych dzieci – należy pamiętać, aby wybierać wodę źródlaną o niskim stopniu mineralizacji i niedużej zawartości sodu. Naszym celem jest jednak to, aby wodę jak najdłużej zatrzymać w organizmie. Każdego dnia płyny wydalane są z potem i moczem i tego nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale możemy zadbać o ich bieżące uzupełnianie. Nie chodzi jednak tylko o całościowy bilans w ciągu doby, ale o częstotliwość. Nie warto wypijać dużych ilości wody na raz, gdyż i tak zostanie ona szybko wydalona. Bardziej skuteczna jest  w tym względzie regularność i utrzymanie niedużych odstępów czasowych. Chcąc wytłumaczyć swoim podopiecznym, jak wygląda mechanizm picia wody w obu tych przypadkach, bardzo często przywołuję porównanie organizmu człowieka do kwiatka, którego zapominamy podlewać i ziemia jest już wysuszona. Jeśli wlejemy do niego po dłuższym czasie na raz dużą ilość wody, po chwili przeleje się ona prawie w całości na podstawkę, a ziemia nadal pozostanie sucha. Jeśli natomiast będziemy regularnie podlewać roślinę małymi ilościami wody, ziemia po pewnym czasie będzie odpowiednio nawilżona i będzie lepiej chłonąć kolejne dawki płynów. Ta sama zasada dotyczy organizmu człowieka – mówi Dietetyk Personalny Sylwia Turczyńska.

 

Dietetyk personalny radzi:

 

Pij odpowiednią ilość wody każdego dnia.
Pij wodę małymi łykami w odstępach czasowych.
Nie wypijaj na raz dużej ilości płynów.
Pij zanim pojawi się pragnienie.
Zawsze miej przy sobie małą butelkę wody – unikniesz odwodnienia.

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z wodą – czyli jak należy nawadniać organizm Zdrowie, LIFESTYLE - Prawidłowe nawadnianie jest niezbędne do tego, aby nasz organizm funkcjonował sprawnie i był dostatecznie odżywiony.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy