Kiedy trenujemy, bardzo ważne są nie tylko samo wykonywanie ćwiczeń, ale i odżywianie się. Dlatego warto zasięgnąć rady żywieniowca, który pomoże nam zbilansować dietę odpowiednio do wykonywanej przez nas aktywności fizycznej.
Wyliczenie podstawowej przemiany materii, czyli wartości kalorycznej i energetycznej dziennego menu, pozwala ustalić, ile kalorii musimy spożywać wtedy, kiedy nie uprawiamy wysiłku fizycznego ? mówi serwisowi infoWire.pl dietetyk Barbara Kreft. ?Do uzyskanych danych dodajemy kalorie spalone w wyniku intensywnej aktywności. I dopiero na tej podstawie układamy swoje dzienne menu?? informuje ekspertka. Wspomniane dane możemy uzyskać za pomocą przelicznika kalorii dostępnego w sklepach ze sprzętem sportowym.
Najważniejsza zasada, którą wielu lekceważy, to obowiązkowe jedzenie śniadań. Są one źródłem energii w pierwszej połowie dnia. Przed ćwiczeniami najlepiej zjeść danie bogate w białko, a w przypadku intensywniejszego treningu ? w węglowodany. Składniki te dostarczają energii niezbędnej w trakcie aktywności. Jednak ?pamiętajmy, że w odstępie dwóch do czterech godzin, w zależności od rodzaju wysiłku fizycznego, przed rozpoczęciem ćwiczeń nie powinniśmy spożywać posiłku? ? podkreśla dietetyk. Po zakończonym treningu możemy uzupełnić energię batonikiem zbożowym, owocami lub sokiem.
Do picia najzdrowsza jest woda mineralizowana. Spożywać należy ją małymi łykami i wyłącznie ciepłą. Zimna woda wychładza organizm i pozbawia go siły niezbędnej w trakcie treningu. Można również brać ze sobą napoje izotoniczne, które uzupełniają witaminy oraz składniki mineralne i dzięki temu zapobiegają zakwaszeniu organizmu lub nawet zasłabnięciu.
dostarczył infoWire.pl