Informacja prasowa
Warszawa, 8 sierpnia 2018 r.
Choroby „brudnych rąk” – czy wiesz, co mogą powodować?
O tym, że ręce należy myć bezpośrednio przed posiłkiem już od małego wie każdy z nas. Mimo to często zdarza się nam chwycić przekąskę lub zjeść dopiero co zakupione na rynku owoce, nie myjąc rąk czy jedzonych produktów. Tak samo postępują dzieci – chwila nieuwagi i maluch bezpośrednio po zabawie w piaskownicy sięga po coś do jedzenia. Dlaczego warto zapobiegać takim sytuacjom?
Jak mówi stomatolog Magdalena Szela- Słowik, ekspert akcji Nie musi ci to przeszkadzać – „Brudne ręce nie powinny kojarzyć się tylko z widocznymi zabrudzeniami. Poprzez dotyk różnego rodzaju przedmiotów (klamek, poręczy, banknotów), spożywanie zanieczyszczonych produktów spożywczych (warzyw, owoców) następuje transport chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów na nasze ręce”. Jakie choroby mogą wywołać te bakterie, gdy dostaną się do naszego organizmu?
Problemy żołądkowe
Niemycie rąk może doprowadzić do wielu chorób przewodu pokarmowego: zakażenia salmonellą czy pasożytami jak tasiemiec, owsiki czy glista ludzka. Większością tych dolegliwości dziecko może zarazić się już w piaskownicy. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na mycie rąk przed posiłkiem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto zaopatrzyć się w antybakteryjny żel – szybkie przetarcie dłoni pozwoli pozbyć się większości bakterii i pasożytów. Objawami zakażeń chorobami „brudnych rąk” mogą być wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała oraz bóle brzucha.
Zakażenia w jamie ustnej
Poza problemami związanymi z układem pokarmowym warto również pamiętać, że brudne ręce mogą być przyczyną zakażeń w jamie ustnej oraz czynnikiem sprzyjającym powstawaniu aft. Bolesne nadżerki mogą utrzymywać się do kilku tygodni utrudniając picie, spożywanie pokarmów, a nawet mówienie. Często przechodzą samoistnie, jednak zastosowanie odpowiedniego żelu (jak Sachol Aftigel) może nie tylko znacząco skrócić czas choroby, ale również przynieść ulgę, dzięki jego działaniu przeciwbólowemu oraz regenerującemu błonę śluzową jamy ustnej. Pamiętajmy również, że nie tylko brudne ręce mogą być przyczyną chorób w jamie ustnej.
„Do zakażeń dochodzi również podczas spożywania nieumytych warzyw i owoców. Na nich mogą znajdować się bakterie, wirusy, grzyby, szkodliwe środki ochrony roślin, toksyczne dla jamy ustnej. Zabrudzone produkty spożywcze należy dokładnie umyć pod ciepłą, bieżącą wodą” – mówi stomatolog Magdalena Szela- Słowik, ekspert akcji Nie musi ci to przeszkadzać.
Jak się chronić przed chorobami „brudnych rąk”?
Wystarczy utrzymywać odpowiednią higienę, a pasożyty oraz bakterie nie będą miały jak przedostać się do naszego organizmu.
„Podstawą higieny rąk jest używanie mydła i ciepłej wody. Dokładne mycie rąk, zwłaszcza między palcami i pod paznokciami, gdzie gromadzi się najwięcej drobnoustrojów chorobotwórczych, jest niezwykle ważne. Czas mycia rąk również ma znaczenie. Minimalny to pół minuty. Idealnie byłoby używać do mycia płynów dezynfekujących, które powodują, że nasze ręce są „jeszcze czystsze” – radzi Magdalena Szela-Słowik.
W naszej torebce powinny także znajdować się antybakteryjne chusteczki lub żele, które pozwolą na szybkie przetarcie rąk, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Jest to szczególnie istotne w czasie wakacji, gdy sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu.
Więcej informacji o zdrowiu jamy ustnej można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl
Sachol Aftigel – wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.
Średnia cena apteczna: 12 g/ 17-18 zł
Sachol Aftigel, 12 ml. Wskazania do stosowania: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej i mikrozmiany w jamie ustnej wywołane na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dystrybutor: Valeant Sp. z.o.o. s.j.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie
oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,
bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek
niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.