Kasza gryczana

5 sposobów na kaszę gryczaną

5 sposobów na kaszę gryczaną
Kasza gryczana to nie tylko źródło mnóstwa składników odżywczych, ale i kulinarnych inspiracji. Nawet jeśli nie zawsze masz na nią pomysł, to warto wprowadzić ją do diety, szczególnie w nietuzinkowych przepisach, które zaskakują smakiem i pomysłowością. Podpowiadamy kilka sposobów, dzięki którym kasza gryczana zagości w niecodziennej odsłonie w codziennym

31.05.2021 r.
5 sposobów na kaszę gryczaną

Kasza gryczana to nie tylko źródło mnóstwa składników odżywczych, ale i kulinarnych inspiracji! Nawet jeśli nie zawsze masz na nią pomysł, to warto wprowadzić ją do diety, szczególnie w nietuzinkowych przepisach, które zaskakują smakiem i pomysłowością. Podpowiadamy kilka sposobów, dzięki którym kasza gryczana zagości w niecodziennej odsłonie w codziennym menu.

Dobre zboże wiele może
Kasza gryczana, powstająca z gryki, obfituje w mnóstwo składników odżywczych, które wspierają działanie naszego organizmu. Jest nie tylko źródłem błonnika, wspierającego trawienie i odpowiadającego za uczucie sytości – zawiera także potas, który reguluje ciśnienie krwi, a także magnez, świetnie wpływający na koncentrację. Do tego kasza gryczana zawiera krzem, który wspiera nasze włosy i paznokcie. Kasza gryczana to też świetne rozwiązanie dla osób chorujących na cukrzycę, gdyż ma indeks glikemiczny na średnim poziomie 54. Do tego nie zawiera glutenu, więc mogą ją spożywać osoby chore na celiakię bądź mające alergię na ten składnik. Niemniej kasza gryczana zawiera także łatwo przyswajalne, wartościowe białko, podstawowy budulec ciała, którego dostarczanie jest szczególnie ważne w diecie roślinnej.

5 sposobów na kaszę gryczaną

Wiemy już, dlaczego warto włączyć kaszę gryczaną do codziennego menu, a jak to zrobić? Powiedzmy wprost: kasza nie jest jedynie zamiennikiem ziemniaków czy dodatkiem do sosów. To źródło kulinarnych inspiracji, które można z łatwością zastosować w codziennym menu, poznaj kilka przykładowych sposobów:

1. Wykorzystaj kaszę jako… farsz do gołąbków! Wystarczy ugotować kaszę al dente, dodać do niej podsmażoną cebulkę i mięso. W wersji wegetariańskiej wraz z cebulką możemy podsmażyć grzyby lub dowolne składniki i dodać kaszę.
2. Zamiast pierogów ruskich, zrób pierogi z kaszą! Wystarczy ją ugotować i połączyć z cebulką zeszkloną na niewielkiej ilości tłuszczu. Wyśmienicie smakują z odrobiną kwaśnej śmietany.
3. Na śniadanie zrób gryczankę, czyli odpowiednik owsianki – kasza gryczana na słodko też smakuje wyśmienicie! Wystarczy namoczyć ją przez noc w mleku, żeby stworzyć pyszną bazę, która świetnie łączy się z sezonowymi warzywami lub owocami, takimi jak jabłka czy rabarbar.
4. Lubisz pasztet w wersji wege? Tym bardziej wykorzystaj do niego kaszę gryczaną, która dobrze komponuje się z nasionami strączkowymi i warzywami korzeniowymi. Taki pasztet pasuje do świeżego, pełnoziarnistego pieczywa, a kanapki z nim dostarczają porcji białka, stanowiąc jednocześnie jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców.
5. W kolejnej wersji na słodko wykorzystaj kaszę gryczaną do przygotowania granoli – chrupiącego dodatku np. do jogurtu. Kaszę wystarczy namoczyć przez 2-3 godziny i wymieszać z orzechami i miodem, a następnie zapiec w piekarniku.

A to już wiesz?  Kasze w diecie przyszłej mamy

To tylko niektóre z możliwości, by odkryć kaszę gryczaną na nowo. Warto to robić, bo zgodnie z zaleceniami żywieniowymi produkty zbożowe powinny stanowić ¼ talerza – o czym przypomina kampania edukacyjna Dobre Zboże Wiele Może, pokazująca praktyczne sposoby na wprowadzenie kasz i płatków do codziennego menu.

Więcej informacji na stronie www.dobrezboze.pl

O Stowarzyszeniu:
Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych (SPPZ) to organizacja non-profit, która zrzesza producentów produktów zbożowych – w szczególności kasz i płatków. Stowarzyszanie działa na rzecz ochrony środowiska i zdrowia oraz rozwoju nowych technologii w zakresie produkcji oraz przetwórstwa produktów zbożowych, przyjaznych środowisku i zdrowiu. Jednym ze strategicznych obszarów działalności jest podejmowanie inicjatyw edukacyjnych, mających na celu rzetelne informowanie opinii publicznej o jakości i właściwościach prozdrowotnych produktów zbożowych.

W trosce o konsumentów Stowarzyszenie dokłada starań, aby nieustannie zapewniać wysoką jakość produktów na rynku. Współpracować będzie również z instytucjami państwowymi, naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami surowców.

Firmy członkowskie i założycielskie Stowarzyszenia: Cenos Sp. z o.o., Kupiec Sp. z o. o., Lestello Sp. z o.o., Melvit S.A., Rol-Ryż Sp. z o.o., Sawex Foods Sp. z o.o., Soligrano Sp. z o.o. Sp. k., Sonko Sp. z o.o.