Akcje społeczne Aktualności

12.09 – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – „Przygotuj się na wstrząs”

12.09 – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – „Przygotuj się na wstrząs”
INFORMACJA PRASOWA Warszawa, 04.09.2015 r. Akcja „Przygotuj się na wstrząs” przeszkoli Warszawiaków Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który przypada w tym roku 12 września,

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 04.09.2015 r.

Akcja „Przygotuj się na wstrząs” przeszkoli Warszawiaków

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który przypada w tym roku 12 września, akcja edukacyjno-informacyjna „Przygotuj się na wstrząs” organizuje na plaży Wilanów darmowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym, które odbywać się będą od 11:00 – 17:00, co godzinę. Celem planowanych działań jest edukacja Polaków w zakresie prawidłowo udzielanej pierwszej pomocy oraz podkreślenie faktu jak kluczowe jest budowanie świadomości w tym zakresie wśród różnych grup wiekowych. Planowane działania dedykowane są dorosłym, młodzieży i dzieciom. Partnerami wydarzenia są: Dzielnica Wilanów, Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy – Ewa Malinowska-Grupińska, Polski Czerwony Krzyż oraz Czwórka Polskie Radio.
W ramach obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy zostanie stworzony PUNKT SZKOLEŃ, w ramach którego wykwalifikowani ratownicy medyczni akcji „Przygotuj się na wstrząs” oraz instruktorzy i wolontariusze PCK, prezentować będą na fantomach prawidłowo przebiegającą akcję udzielania pierwszej pomocy oraz zaproszą osoby chętne do przećwiczenia całej procedury. Powstaną dwie sekcje szkoleniowe: pierwsza – dedykowana dorosłym, druga – dzieciom i młodzieży.

Dodatkowo stworzona zostanie sekcja kulinarna, w obrębie której dietetycy pokażą jak w prosty sposób gotować dania bezpieczne dla alergików. Coraz więcej Polaków skarży się na różnego rodzaju uczulenia. Pomimo, że alergia nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, to zwiększa ona ryzyko anafilaksji* i wstrząsu anafilaktycznego**.

Idea stworzenia PUNKTU SZKOLEŃ powstała by edukować jak bezpiecznie żyć z alergią, jak postępować w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. O tym wszystkim będzie można się dowiedzieć na bezpłatnych szkoleniach, które odbędą się 12 września w Warszawie (szczegółowa mapka poniżej).

Akcja „Przygotuj się na wstrząs” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny działający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Działa od 2013 roku i regularnie poszerza swój zasięg. Jej celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin oraz osób z grup ryzyka na temat przyczyn i konsekwencji anafilaksji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Do tej pory przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy zostało około 6 000 pracowników komunikacji miejskich, około 5 000 lekarzy oraz odbyły się ponad 23 szkolenia dla mieszkańców największych miast w Polsce.

A to już wiesz?  Przyszłość planety trzeba wspierać już dziś!

*Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek problemów związanych z drożnością dróg oddechowych i/lub krążeniem połączonych zwykle ze zmianami skórnymi. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w kilka minut lub nawet kilka godzin po kontakcie z alergenem.
**Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą uogólnioną postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych ostrym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im gwałtowniejsza i szybsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczny w przypadku reakcji anafilaktycznej jest fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.odetchnijspokojnie.pl, oraz na profilu kampanii www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy